Tüm Yenilikleriyle iPhone 5

iPhone 5

Aylardır tüm dünyanın merakla beklediği, dünyanın bir numaralı teknoloji şirketi Apple’ın akıllı telefon piyasası tarihinde yeni bir sayfa açan iPhone serisinin son modeli iPhone 5 adıyla tanıtıldı. İnternete sızan onlarca görüntüler ile tasarımcıların paylaştıkları iPhone modelleri arasından hangisi gerçek iPhone diye kafa yoranlar da rahat bir nefes almış oldu.  ve işte karşınızda Apple iPhone 5.

Görünüm ve Tasarım Yenilikleri

iPhone 5’in gözle görülür ilk değişikliği tamamen yeniden oluşturulan görünümü. İlk bakışta her ne kadar iPhone 4S’e benzese de iPhone 5, iPhone 4’ten daha uzun, %20 daha hafif ve %18 daha ince. Metal bir gövdenin yanı sıra, arka kapağı aluminyum ve cam birleşiminden oluşuyor. 4″ boyutundaki ekranın, iPhone 4S’in 3,5″ ekranından daha uzun olduğunu ilk bakışta farkedebiliyorsunuz.

iPhone 5, 1136 x 640 piksel çözünürlüğe ve 326PPI piksel yoğunluğuna sahip 4 inçlik geniş Retina ekrana sahip. Bu ölçüleri dikkate aldığımızda, yeni iPhone eksisi ile aynı genişliğe sahip olmasına rağmen daha uzun bir yapıya sahip. Ancak yine de tek el ile sorunsuzca kullanılabiliyor. Yenilenen geniş ekran, eski uygulamalarda herhangi bir sorun çıkarmayacak. Sadece, eski ekran çözünürlüğüne uyumlu olarak tasarlanmış uygulamalar, iPhone 5 ekranında eski çözünürlüklerinde ve iki siyah bant arasında çalışacak. (Bir süre, evdeki televizyonunuzda 16:9 film izlermiş gibi hissedeceksiniz) Ekranın genişlemesiyle birlikte, uygulamalarda daha fazla özelliği tek ekranda görebileceğiz. Geniş ekran aynı zamanda daha fazla kendine çeken oyunların hazırlanmasına, Facebook, Twitter vb. uygulamalarda tek ekranda daha çok bilgiye erişilmesine, videoların geniş ekranda tam ekran (siyah bantsız ya da daha dar siyah bantlı) olarak oynatılmasına yarayacak.

Tasarımdaki bir diğer değişiklik de, kulaklık girişinin üstten alta alınması olmuş. Böylece artık ekranı dik tutarken üstten sarkan kabloyu ne yapacağımızı düşünmek zorunda kalmayacağız :)

iPhone 5’in arka tabakası iki tonlu olarak hazırlanmış: Üst ve alt kısımları cam ancak geri kalan orta kısmı metal gövdeye sahip. Bu yeni tasarım, iPhone 4S ve 4’te kullanılan salt cam kapaktan çok daha dayanıklı.

Retina Ekran

iPhone 5’in retina ekranı bir önceki nesil iPhone ekranına göre %44 daha fazla renk canlılığına sahip. Aynı zamanda dahili dokunmatik ekran teknolojisi ile üretilmiş. Yani, ana ekran ile dokunma sensörleri aynı katmanda birleştirilerek daha ince bir ekran ortaya çıkarılmış. Bu sayede, iPhone 5 ekranı, daha duyarlı, tepki süresi çok daha kısa bir ekran haline gelmiş. Kısacası, iPhone 5’in ekranı şu ana kadar kullanılan ekranlar içerisinde en gelişmişi ve en eşsizi…

Donanım Değişiklikleri

Apple’ın “daha ince ve daha hafif”i üretme politikası, iPhone 5’te değişmemiş. Hatta bu sefer biraz daha ileriye gitmişler. Çünkü iPhone 5, önceki modeline göre %20 daha hafif ve %18 daha ince: Sadece 112 gram ve 7.6mm derinliğe sahip. Böylece iPhone 5 piyasadaki en ince akıllı telefon olma ünvanını kazanmış oldu.

Ana ekran tuşu yine eski yerinde ekranın altında konumlandırılmış. Cihazın sol yanındaki ses açma/kapama ve titreşim modunu etkinleştirme/sessize alma tuşu da değişmeden aynı yerlerinde kalmış.

iPhone 5’teki yeniliklerden bir diğeri de daha kaliteli ses iletimi ve dış sesleri filtrelemede daha başarılı üç adet mikrofona sahip olması. Mikrofonlardan biri arka kameranın yanında, diğeri ön kameranın aynında ve üçüncüsü de her zamanki gibi cihazın alt kısmında yer alıyor. Bu sayede video kaydederken, FaceTime görüşmesi yaparken ve konuşurken insan sesini dış seslerden arındırarak aktarılmasına olanak sağlanmış. Elbette ki bu işlemlerde, A6 işlemcinin performansının da büyük etkisi var.

İçeridekiler

iPhone 5’te kullanılan A6 işlemci A5’ten yaklaşık 2 kat daha hızlı. Böylece, uygulamaları açmak, yüklenmesini beklemek, oyunlarda daha fazla hareket kabiliyetine sahip olmak mümkün olacak. (Sanırım bu durumda Android telefon sahipleri, en çok övündükleri yüksek işlemci gücüne sahip cihazlarla iPhone’u karşılaştırıp kötülemekten vazgeçeceklerdir.)

 

%20 oranında küçülen hoparlörler ve gürültü filtreleme desteği eklenenen kulaklığı sayesinde, iPhone 5 ile daha temiz ve net sesli görüşmeler yapmak mümkün olacak. Geliştirilen genişbant ses teknolojisi sayesinde, daha önce duyamadığımız frekanstaki sesleri duymak da mümkün olacak. Yani, gürültülü bir ortamda, kısık sesle konuşan kişiyi daha net duyabileceğiz.

Bağlantı

Türkiye’de henüz desteklenmese de iPhone 5’teki en büyük teknik yeniliklerden biri 4G LTE desteği.Bu sene başında iPhone 4S’ler bir güncelleme ile kısmi olarak 4G şebekesini desteklemeye başlamıştı ancak Windows Mobile ve Android işletim sistemli cihazların 2010 sonlarından beri desteklediği 4G şebekesine tam destek iPhone 5 ile birlikte geldi. 4G şebekesi sayesinde HD videolar, radyo yayınları gibi akışkan içerikler çok daha kısa sürelerde yüklenebilecek.

Türkiye’de şu an Turkcell’in desteklediği HSPA+ (ya da 3.5G) ile 42Mbps hızla içerik indirmek mümkünken, iPhone 5’te kullanılan LTE teknolojisi ile 100Mbps hıza ulaşmak mümkün. (Evinde sözde 8Mbps ADSL bağlantısı olan arkadaşlar, lütfen gülmeyin :) )

 

LTE ile, saniyeler içersinde yüksek veri miktarlarına erişmek mümkün olacak. Böylece, 3 boyutlu harita uygulaması daha keyifle kullanılabilecek, Siri, komutlarınıza anında cevap verebilecek, vs. vs..

Türkiye’de LTE teknolojisini ne zaman kullanırız belli değil ancak, yine de Apple’ın bizleri de unutmadığını bilmek güzel. iPhone 5’teki kablosuz bağlantı artık 2.4Ghz ve 5Ghz çift bant bağlantıyı destekliyor. Bu da destekleyen kablosuz cihazlarla 150Mbps hızla iletişim kurabileceğiz anlamına geliyor. 150Mbps internet bağlantı hızına ulaşmak şimdilik neredeyse hayal gibi görünüyor ancak yerel ağ bağlantısı ile daha verimli bant genişliği kullanabileceğiz. Örneğin, iPhone 5’imizi veri kablosu kullanmadan iTunes ile daha kısa sürede senkronize edebileceğiz.

3..2..1.. Kayıt

iPhone 5’in kamera çözünürlüğünde bir değişiklik yapılmadı. Yani yeni iPhone da eski modelde olduğu gibi 8megapiksellik bir kameraya sahip. Ancak piyasada 12megapiksellik kameraya sahip cihazların fotoğraf kalitesi, iPhone’un fotoğraf kalitesini geçemiyor. iPhone 5’in geliştirilen safir kristal lensleri ile birlikte dinamik düşük ışık modu ve yüksek duyarlı lens ayarlama özelliği  sayesinde, daha düşük ışıkta daha yüksek kaliteli fotoğraflar çekmek mümkün olacak. Kamera uygulamasının %40 daha hızlı çalışması, ve çok daha kısa sürede açılacak olması daha seri fotoğraf çekebileceğimiz anlamına geliyor.

Apple ön yüzdeki kamerayı da unutmamış. Önceki modelde VGA görüntü iletebilen ön yüzdeki kamera, 720p çözünürlükte HD görüntü yakayalabilecek şekilde güncellendi.

Kamera ile birlikte gelen yeniliklerden biri de Panorama modu oldu. Artık yatay ve sıralı olarak çekeceğimiz fotoğrafları birleştirerek 28 megapiksel çöznürlüğe ulaşabilen panaromik fotoğraflar kaydedebileceğiz.

Pil

iPhone 5’in bataryası her ne kadar geliştirilmiş olsa da daha uzun pil ömrü beklemek şimdilik olası değil. Retina ekran ve A6 işlemci, güç tüketimi konusunda çok da insaflı görünmüyor. Ancak yine de 8 saate varan kullanım süresi ile en azından çok büyük hayal kırıklığı yaşamamız gerekiyor. (A6 işlemci, ses filtreleme, fotoğraf işleme vb. işlemlerde bataryayı zorlayacakken, Retina ekran da canlılık ve kısa tepki süreleri için bataryaya hatırısayılır yük bindirecektir :))

Yeni Bağlantı Kablosu: Lightning

İnternete sızan ve lansmanda da gördüğümüz önemli değişikliklerden bir diğeri de iPhone 5’in yenilenen bağlantı arabilirim. Yeni arabirimin adı Lightning ve 30 pinlik eski bağlantı noktasına göre %80 daha küçük. Sadece 8 pin ile veri iletecek olmasına rağmen eski arabirimden çok daha hızlı olacak. Aynı zamanda, iki yönlü de kullanılabilecek. Artık kabloyu takarken hangi tarafın üste geleceğini düşünmeyeceğiz. Kabloyu ters takmaya çabalarken kablo ucunu ya da cihazdaki bağlantı noktasını zedelemek tarih oluyor :)

Aksesuarlar

Eski bağlantı kabloları ne olacak diye düşünenler için ilk aksesuarımız, ufak bir ücret karşılığında satılacak adaptörler. Bu adaptörler sayesinde eski 30 pinlik kablolar iPhone 5 ile kullanılabilecek. Aynı zamanda, bu adaptör eski aksesuarların iPhone 5 ile birlikte kullanılmasına imkan sağlayacak. Fakat eski kapak ve kılıflarımızı yeni iPhone ile kullanamayacağız.

Aksesuarlar arasında en büyük yenilik, tamamen yeniden tasarlananan kulaklıklar. Earpods olarak adlandırılan yeni kulaklıkların görünümü bir hayli değişmiş ve ses netliği daha da artmış.

Nano Simkart

iPhone 5 ne yazık ki eski Mikro Simkartlar ile uyumlu değil. Apple, standartları koyma gücünü de kullanarak, yeni iPhone’da Nano Simkart kullanmayı tercih etti. Bu haber, daha önce simkartlarını kesip Mikro simkart slotunda kullananları bir hayli üzecek çünkü Nano Simkartlar, Mikro Simkartlardan tamamen farklı bir yapıya sahip. Yani, elinizdeki simkartı keserek iPhone 5’te kullanmanız mümkün olmayacak. (Yurt dışından iPhone 5 alıp kullanmayı düşünenlerin şu an yaşadığı hayal kırıklığını tahmin edebiliyorum)

Şu ana kadar, Turkcell, Vodafone veya Avea’dan Nano Simkartlarla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. (Konuyu takip ediyorum ve bir cevap alır almaz paylaşacağım)

Bu nedenle operatörler tarafından açıklama yapılmadan yurt dışından iPhone 5 satın almaya uğraşmayın! Satın alıp pasaport kaydı yaptırmış olsanız dahi, iPhone 5’i Türkiye’deki GSM altyapısı ile kullanmanız şu an için mümkün değil!

Satış ve Dağıtım

iPhone 5, 14 Eylül 2012’de ön siparişle satışa çıkacak ve 21 Eylül 2012 tarihinden itibaren şu ülkelerde dağıtımına ve satışına başlanacak: Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya, Hong Kong, Singapur. 28 Eylül 2012 tarihinde ikinci parti satışlar başlayacak ve diğer pek çok ülke bu listeye eklenecek.

Türkiye’de iPhone 5 kullanmaya ne zaman başlarız diye merak edenler için en erken tarih aralık ayı sonları gibi gözüküyor.

Onur Gözüpek

bilişim doktoru, sanal alem gezgini, sosyal medya takipçisi, boş beleş işler müdürü, teknoloji tutkunu bi acayip dünya insanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir