Safari 6 ile Google Spreadsheets Sorunu ve Çözümü

Safari 6

Macintosh bilgisayarlar için yeni bir sayfa açan işletim sistemi OS X Mountain Lion geçtiğimiz gün duyuruldu ve bir çok yeni özellikleriyle birlikte kullanıcıların beğenisini kazandı. Ardından da Mac uyumlu bazı yazılımların güncellemeleri çıktı.

Güncellemesi çıkan uygulamalardan biri de Mac kullanıcılarının vazgeçilmezi Safari internet tarayıcısı. Safari’nin 6. sürümü pek çok yenililik ve hem Mountain Lion hem de iOS ile uyumlu özelliklerle birlikte geldi.

Ancak, Safari 6 da kusursuz değil. Google Dökümanlar (özellikle de Google Spreadsheets) ile ilgili sıkıntıyı bugün keşfettim ve tabi ki “geçici” çözümü bulmak kolay olmadı.

Safari 6’ya güncelleme yapan kullanıcılar ne yazık ki Google Spreadsheet dökümanlarını düzenleyememeye başladı. Eğer siz de Safari 6 ile birlikte Google Docs ile ilgili sorun yaşıyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1. Adım: Google Spreadsheets dökümanınızı açın.

Google dökümanlar sayfasına gidin ve düzenlemek istediğiniz dökümanı açın. Çalışmak istediğiniz sayfa ekranda aktif olarak kalsın. (Başka sekmeye geçmeyin)

2. Adım: Develop menüsünü etkinleştirin.

Klavyenizden Elma + , (virgül) veya üstteki Safari menüsünden Preferences (Ayarlar) menüsüne, sonra da Advanced (gelişmiş) sekmesine gidin.

3. Develop (Geliştirme) Menüsü’nden User Agent’ı değiştirin.

Develop menüsünü etkinleştirdikten sonra üstteki menülerde Bookmarks (Yer imleri) ve Window (Pencere) menüleri arasında Develop (Geliştirme) menüsünü göreceksiniz. Bu menüden User Agent seçeneğini Safari 5.1.7 (Windows) olarak değiştirin.

Sayfa yeniden yüklenecek ve Google Spreadsheets dökümanız üzerinde eskisi gibi değişiklik yapabileceksiniz…

Onur Gözüpek

bilişim doktoru, sanal alem gezgini, sosyal medya takipçisi, boş beleş işler müdürü, teknoloji tutkunu bi acayip dünya insanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir