iPhone 5 Satın Alabilir miyiz?

iPhone 5

Apple’ın iPhone 5 lansmanından beri, iPhone 5 ile ilgili çok sayıda olumsuz eleştiri geldi. Hatta Samsung, Galaxy SIII ile iPhone 5’i kıyaslayan ve iPhone 5’i küçümseyen şöyle bir reklam yayımladı:

(Reklamda, Galaxy SIII’ün, iPhone 5’ten daha fazla özelliği olduğu ve Apple’ın Samsung’un dehasını alt edemediğinden bahsediliyor)

Fakat, Samsung’un tüm uğraşlarına rağmen Apple iPhone 5, ön satışa çıktıktan sonraki 24 saat içinde tam 2 milyon adet sipariş edildi. Apple, basın bülteniyle duyurduğu bu rekor sipariş rakamı ile iPhone 4s ile kırdığı rekorunu ikiye katlamış oldu.

Bu kadar çok eleştirilmesine rağmen iPhone 5’in stoklarının bu kadar hızlı tükenmesi, fırsatçılara gün doğmasına sebep oldu. Örneğin bugün, Hürriyet gazetesi, Apple iPhone 5 ödüllü bir yarışmanın duyurusunu yaptı:

Ancak unutulan ufak(!) bir ayrıntı var: Apple iPhone 5 resmi olarak Türkiye’de satışta değil. Hatta mağazalarda satışı 21 Eylül 2012 tarihinde sadece şu ülkelerde başlayacak: Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya, Hong Kong, Singapur. Bu ülkelerin dışında herhangi bir ülkeden yasal olarak Apple iPhone 5 almanız mümkün değil. İkinci parti dağıtımın ne zaman başlayacağı konusunda da Apple’ın resmi bir açıklaması yok.

Üstelik, yeni iPhone’un kullandığı nano simkart teknolojisi her operatör tarafından desteklenmiyor. Türkiye’de nano simkart altyapısını tamamladığını, iPhone 5 lansmanından sadece 2 gün sonra ilk olarak duyuran Avea oldu. Ardından Turkcell 14 Eylül akşamı Twitter üzerinden, nano simkart ile ilgili bir açıklama yayımladı. Ancak Turkcell’in altını çizdiği nokta, nano simkart dağıtımının, iPhone 5 global pazarda satışa çıktıktan sonra başlayacak olması. Yani, Apple resmi olarak, yukarıda adı geçen ülkeler dışında ve sim kilitsiz olarak satışa çıktığında kullanıcılarına nano simkart dağıtacak.

Bu durumda, 21 Eylül’de satışa sunulacak olan Apple iPhone 5’lerden satın alsanız dahi, bu cihazları Türkiye’de kullanamayacaksınız. Bunun ilk nedeni, ilk etapta satışa çıkacak cihazların operatör kilitli olarak satılacak olması. Yani ABD’de, AT&T, Verizon ya da Sprint şebekelerinden sadece birinde kullanıma açık olacak. Tercih ettiğiniz operatörün kontratlı paketlerine abone olmak koşuluyla cihazı satın alabileceksiniz ve cihaz diğer herhangi bir operatörde çalışmayacak.

Sim kilitsiz iPhone 5’in ekim ayı sonlarında ya da kasım ayı içerisinde satılacağı yönünde söylentiler olsa da henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Bu da demek oluyor ki, 21 Eylül’de satın alacağınız cihazı, Türkiye’de kullanmak isterseniz, ürün global pazarda satışa çıkmadığı için cihazla uyumlu nano simkart bulmanız mümkün olmayacak. (Nano simkart bulsanız dahi, cihazlar sim kilitli olacağından, bu cihazların sim kilidini kırmadan kullanmanız mümkün olmayacak)

Apple iPhone 5 sahibi olmak için sabırsızlananların, cihazı en kısa zamanda satın almadan önce bir kez daha düşünmesi gerekiyor…

Onur Gözüpek

bilişim doktoru, sanal alem gezgini, sosyal medya takipçisi, boş beleş işler müdürü, teknoloji tutkunu bi acayip dünya insanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir