Temassız Ödeme için Simkart Almak

Turkcell Cüzdan ile temassız ödeme

NFC Teknolojisinin Türkiye’de Kullanımı başlıklı yazımdan sonra Türkiye’de NFC ile ödeme yapabilmek için hangi aşamalardan geçmek gerektiğinden bahsetmek istiyorum. Zira işler sandığınız kadar kolay değil.

Öncelikle NFC ile temassız ödeme yapmak istediğiniz operatöre karar vermeniz gerekiyor. Türkiye’de NFC teknolojisi ile ödeme yapmanıza imkan veren teknolojik donanımı sunabilen iki operatör var: Turkcell ve Avea. Sistemin sadece operatörler tarafından desteklenmesi yetmiyor. Aynı zamanda bankalar da bu altyapıya uyum sağlamak zorunda.

Operatöre karar verdikten sonra NFC destekli bir telefona sahip olduğunuzdan emin olun. NFC destekleyen popüler cihazlardan bazıları: Samsung Galaxy S3, Samsung Galaxy S4, HTC One, HTC Windows Phone8, LG Optimus G, Nokia Lumia 620, Blackberry Z10, Sony Xperia Z, Turkcell T11, Turkcell MaxiPro5 vs… Daha fazla bilgi için NFCworld sitesine gözatabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzda NFC desteği yoksa, operatörlerin “antenli” bir çözümü de var. Ancak buna tam olarak çözüm olarak bakmak pek doğru değil. Çünkü antenli NFC simkartı her telefona uymuyor. Telefonunuzun kapağı ile pili arasında boşluk olması gerek. Ayrıca sim kart yuvasının ucunun pilin altında kalmaması yani açıkta olması da şart. Antenli simkart şuna benziyor:

NFC Antenli Sim Kart ile temassız ödeme

Temassız Ödemeye uygun Sim Kart seçimi

NFC özelliği olan telefonunuzla operatörünüzün iletişim merkezine gittiniz ve NFC özelliği olan bir sim kart istediniz. Size verecekleri cevap: “Elimizde öyle bir kart yok.” Ne yazık ki çoğu iletişim merkezi NFC karttan habersiz. Operatörünüzün çağrı merkezini arayıp konu ile ilgili bigi istediğinizde, mağaza stoklarını göremediklerini ve NFC destekli sim kart için bayiler ile görüşmeniz gerektiğini söylüyorlar. Ben 2 Avea ve 3 Turkcell bayii ile görüştüm ve olumsuz yanıt aldım. (1-2 bayi NFC kartın ne olduğunu bile bilmiyordu)

Sonunda Kanyon’daki Turkcell İletişim Merkezinde NFC destekli 256K sim kart bulabildim. Peki hemen alabildim mi? Elbette ki hayır.

Uyum Sorunu

Eğer Mobil İmza (Avea Mobil İmzaTurkcell Mobil İmza, Vodafone Mobil İmza) kullanıcısıysanız size kötü haberim var: Mobil İmza ve NFC ile temassız ödeme bir arada kullanılamıyor. Nedeni belli değil. 128K Sim kart ile kullanılabilen Mobil İmza ve 64K Sim kartla kullanılabilen NFC, 256K kapasiteli bir sim kartta bir arada kullanılamıyor. Dolayısıyla bir karar daha vermeniz gerekiyor: Mobil İmza mı yoksa NFC mi sizin için öncelikli? Her ikisini de kullanmak istiyorsanız tek şansınız yeni bir hat almak (Kullandığı hat için eş-simkart almayı düşünenler varsa şimdiden vazgeçsin. Zira eş simkart alabilmeniz için mevcut sim kartınızı iptal ettirip yeni bir çift simkart almanız gerekiyormuş.)

NFC teknolojisini deneme konusunda ısrarcı olduğum için yeni bir hat satın almayı tercih ettim. İşlemlerin ardından NFC destekli yeni simkartımı Samsung Galaxy S3 cihazına taktım.

NFC ile Ödeme Sistemleri

NFC destekli simkartınızı kullnarak ödeme yapabilmek için bir Turkcell servisi olan Turkcell Cüzdan uygulamasını cihazıma kurdum ve gerekli aktivasyon işlemlerini tamamladım. (Siz Avea Cüzdan‘ı da tercih edebilirsiniz.) Turkcell Cüzdan kullanabilmek için Garanti Bankası veya Akbank MasterCard logolu kartlarınızı sim kartınıza yüklemeniz gerekiyor. NFC destekli olmayan cihazlarda sadece bu iki bankanın kredi kartları kullanılabiliyor. Ancak NFC destekli cihazınız varsa Garanti Bankası, Akbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Denizbank ve Vakıfbank’ın temassız ödeme yapılabilen kredi kartları ile Garanti Bankası ParaCard ve Akbank NeoKart’ınızı NFC destekli simkartınıza yükleyebiliyorsunuz. (bunun için yapmanız gerekenleri operatörünüzün ilgili sayfalarında bulabilirsiniz.) Avea Cüzdan’a ise İş Bankası, Vakıfbank, Halk Bank, Kuveyt Türk bankalarının kredi kartlarını yükleyebiliyorsunuz)

Sisteme yükleyebildiğiniz kartların sayısı zaman ilerledikçe artacaktır. Hatta Turkcell bununla ilgili ilk adımı atıp Şanlıurfa’nın ulaşım kartını da Turkcell Cüzdan sistemine entegre etti.

Kartlar konusunda kafa karıştıran bir başka konu  da Garanti Bankası’nın Turkcell Bonus Trink Cepte ve Bonuslu Avea kartları ile İş Bankası’nın Maximobil (Maximum ve Maximiles kartlar için 2 farklı versiyonu var) kartlarının olması. Bu kartlar aslında fiziksel birer kart olmamakla birlikte NFC özellikli kartınıza yüklenmek üzere adınıza tahsil edilen (ve üyelik aidatı olan) kartlardır. Adınıza fiziksel kart basılmaz ancak ekstrenizden ve internet bankacılığından takip edebileceğiniz 16 haneli kart numaranız olur. Bu kartların CVV/CV2 numaraları olmadığı için kartları internet alışverişlerinde kullanamazsınız. Sadece limiti dahilinde ve tek seferde 35TL’yi aşmayacak temassız ödemeleriniz için kullanabilirsiniz. Turkcell Cüzdan veya Avea Cüzdan’a ekleyeceğiniz kartlardan tek farkı yeni bir kredi kartı olarak tahsis edilmeleridir. Eğer yeni bir kredi kartı istemiyorsanuz bu kartlar için başvuru yapmanıza gerek yok.

Turkcell Cüzdan - Avea Cüzdan

Turkcell Cüzdan ve Avea Cüzdan sistemlerine ekleyeceğiniz temassız özellikli kredi kartlarınız ile 35TL’ye kadar olan işlemlerinizi temassız olarak yapabilirsiniz. Aynı zamanda fiziksel kartınız yanınızda olmasa bile 35,01TL ile 1000TL arasındaki işlemleriniz için kart şifrenizle ödeme yapabilirsiniz. Ödemelerinizi internet şubenizden ve fiziksel kartınızın basılı veya e-posta ile gönderilen eksteresinden takip edebilirsiniz.

Temassız ödeme noktalarıyla ilgili detaylı bilgi bir sonraki yazımda…

2 yorum

  1. Zeki   •  

    hocam avea cüzdan uygulamasını bulamıyorum bu uygulama kalktı mı artık

    • Onur Gözüpek   •     Yazar

      Garanti Bankası operatörlerle anlaşmalarını sonlandırdı. Turkcell Cep-T Cüzdan da Avea Mobil Cüzdan da artık kullanılamıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir