NFC Teknolojisinin Türkiye’de Kullanımı

Paypass

Cebinizdeki kredi kartı veya banka kartının üzerinde PayPass veya Paywave logosundan haberiniz var mı? Eğer kartınızda bu iki logodan birini görebiliyorsanız 35TL tutarın altındaki ödemeleri kart şifrenizi girmeden, NFC özelliği olan kartınızı temassız ödeme noktasına yaklaştırarak ödeme yapabiliyor olmanız gerekiyor. Olmanız gerekiyor diyorum çünkü Türkiye’de NFC (Near Field Communication) yani Yakın Alan İletişimi, en yaygın olarak temassız ödeme sistemlerinde kullanılsa da henüz yeteri kadar yaygın olmayan bir sistem. Yakın Alan İletişimi teknolojisine şu an için yabancı olabiliriz ancak önümüzdeki dönemde hayatımızı kolaylaştıracak kablosuz iletişim teknolojisini yakında tanımamız gerektiğini düşünüyorum.

NFC

NFC nedir?

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) hazırlamış olduğu nfcmerkezi.com sitesinde NFC’nin tanımı:

[quote align=”center” color=”#999999″]Yakın Alan İletişimi (Near Field Communication – NFC) iki elektronik cihazın kolay, basit ve güvenli haberleşmesi için tasarlanmış kısa mesafe temassız teknoloji standardıdır. NFC haberleşmesi iki NFC uyumlu cihazın birbirine birkaç santimetre yaklaştırılması ile aktifleştirilir. NFC uygulamaları; ödeme ve toplu taşıma biletleri gibi temassız işlemleri, takvim senkronizasyonu veya elektronik kartvizit gibi basit ve hızlı veri transferini ve dijital içeriklere erişimi kapsamaktadır.[/quote]

Yakın Alan İletişimi nerelerde kullanılıyor?

Yakın Alan İletişimi, aslında günlük hayatımıza çok daha önce dahil oldu. Temassız ödeme kartlarından sonra en çok elektronik otobüs biletlerinde kullanılıyor. (İstanbul’da 1, 2, 3, 5, 10 kullanımlık İstanbulkartlar; Bursa’da BUkart vb.)

Bilinen bu kullanım alanlarının haricinde, akıllı posterler, otomatlar gibi pek çok alanda kullanılabilir durumda. Ayrıca, NFC özelliği olan akıllı telefonlar birbirleri arasında saniyeler içerisinde veri alışveriş yapabiliyorlar. (Samsung Galaxy S3 ve S4, Sony Xperia Z, HTC One ve One X vs.)

Uyumlu cihazlar giderek yaygınlaşıyor ve cihaz sayısı arttıkça bu teknoloji ile iletişim kuran ürünlerin sayısı da giderek artacak. Örneğin iki akıllı telefon arasında not, fotoğraf, kartvizit aktarımı saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilecek. Reklam afişleri, tanıtılan ürün ya da servis ile ilgili daha interaktif  bilgiler sunabilecek. Konser ya da sinema biletini, etkinliğin afişindeki bir alana telefonumuzu yaklaştırarak satın alabileceğiz.

Teoride yüzlerce kullanım alanı olan NFC uygulamada nasıl? Bununla ilgili detaylar yarınki yazımda…

1 Yorum

  1. Alperen   •  

    Eski İstanbul kartı yeniden düzenleyerek başka amaçlarla kullanma şansım varmı acaba?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir