iOS WordPress Uygulamasıyla Blog Yazmak

20120408-101817.jpg

iPhone için özel olarak tasarlanmış yüzbinlerce uygulama, iPhone kullanıcılarına çeşitli deneyimler sunuyor. Uygulamalar ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki ana kategori altında bulunuyor.

Uygulamaların bu kadar çeşitli olmasının ana nedenlerinden biri elbette ki dünya genelindeki iPhone kullanıcılarının sayısı. Kullanıcı sayısı arttıkça uygulama geliştiriciler daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek için ya yeni iPhone uygulamalrı yaratıyorlar ya da uygulamalarını iPhone’a uyumlu hale getiriyorlar.

iPhone’a uyumlu hale getirilen uygulamalardan biri de popüler blog yazılımı WordPress.

Kurulum

20120408-100640.jpg

iOS WordPress uygulamasını http://ios.wordpress.org adresinden indirebilirsiniz. iTunes üzerinden kurulum için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Kullanım
20120408-101722.jpg

Uygulamayı kurduktan sonra blogunuzu tanıtmanız gerekiyor. Bunu yapmak için uygulamanın ana ekranında sağ üstteki artı butonuna basarak gerekli bilgileri girmelisiniz.

20120408-101817.jpg

20120408-101847.jpg

Bu adımda iki seçeneğiniz var. Eğer wordpress.com uzantılı bir blogunuz varsa “Add blog hosted ad WordPress.com” seçeneğini seçip WordPress.com kullanıcı adı ve şifrenizi girmelisiniz.

20120408-101836.jpg

Eğer kendi alanadınızla kullandığınız bir blogunuz varsa o zaman “Add self-hosted WordPress blog” seçeneğini seçmeli ve blogunuza ait bilgileri girmelisiniz.

iPhone üzerinde WordPress arayüzünü kullanmanın web tarayıcısı arayüzünden temelde çok farkı yok ancak aynı esnekliği yakalamak neredeyse imkansız. Örneğin link kısaltma servislerini kullanamıyorsunuz. Ayrıca fotoğraf/video/bağlantı ekleme gibi özellikler oldukça kısıtlı olarak kullanılabiliyor.

20120408-102858.jpg

Uygulama ekranı oldukça basit. Önce yazınızın başlığını belirliyorsunuz. Sonra etiketlerinizi aralarına virgül koyarak yazıyorsunuz ve kategorinizi seçiyorsunuz. Alttaki butonların ilki metin alanını düzenlemek için. İkinci butonla basit ayarlar yapabiliyorsunuz ve üçüncü buton ile yazınızın önizlemesine bakabiliyorsunuz.

Sağ taraftaki butonlar ise ek butonları. İlk buton ile yazıyı yazarken eklemiş olduğunuz fotoğraf ve videolara ulaşabilirsiniz. Diğer iki buton da video ve fotoğraf eklemek için…

Kısacası iOS WordPress uygulaması, blogunuza basit ve kısa yazılar eklemek için oldukça pratik olsa da uzun ve detaylı yazılarınız için pek kullanışlı değil. Bu yazıyı iOS WordPress uygulaması ile yazarken biraz zorlandığımı itiraf etmeliyim :)

Onur Gözüpek

bilişim doktoru, sanal alem gezgini, sosyal medya takipçisi, boş beleş işler müdürü, teknoloji tutkunu bi acayip dünya insanı

1 Yorum

  1. Fatih   •  

    Emegine saglık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir