Bose Bluetooth Kulaklık Seri 2

İstanbul’da yaşıyorsanız ve bir aracınız varsa çoğu zaman aracık kullanırken telefonla konuşmak zorunda kalırsınız. Ancak seyir halindeyken cep telefonuyla konuşmak hem yasaktır ve cezası vardır hem de sürücünün dikkatini dağıtarak kazaya zemin hazırlamaktadır.

Seyir halindeyken telefonunuz çaldığında ya da birini aramanız gerektiğinde cep telefonuyla konuşmanın en güvenli yolu aracınızı güvenli bir yerde durdurup görüşmeyi yapmaktır. Ancak İstanbul trafiğinde bunu yapmak neredeyse imkansızdır. Diğer yöntem ise telefonu elinizde tutmadan konuşmaktır. Bunu yapabilmenin de üç yolu vardır:

1. Telefonunuzun “eller serbest” özelliğini kullanmak

2. Araç kiti kullanmak

3. Kablolu veya kablosuz kulaklık kullanmak

Eller Serbest

Telefonu, eller serbest (handsfree) özelliğine sahip olanlar, çağrı geldiğinde telefonun hoparlörünü açarak karşı tarafın sesini duyarlar ve bağırarak konuşmak zorunda kalırlar. Çoğu zaman sesiniz karşı tarafa az gider ve genellikle aracın motor sesi de sizin sesinizle birlikte görüşme yaptığınız kişiye iletilir. Aracın içindeki diğer kişilerin konuşmanıza şahit olması da başka bir dezavantajdır.

Araç Kiti

Lüks araçlarda bulunan dahili araç kitleri veya sonradan takılabilen bluetooth araç kitlerinde de benzer sorunu yaşarsınız. Ses ekolu gelir ve sizin sesiniz karşı tarafa ya çok az gider ya da çok gürültülü…

Kulaklık

Satın aldığınız telefonla birlikte verilen pek çok kablolu kulaklık size yeteri kadar rahat bir sürüş imkanı tanımaz. Öncelikle kablolu olması nedeniyle telefonunuzu fazla uzağa yerleştiremezsiniz. Yerleştirseniz bile direksiyonu çevirirken mutlaka kulaklığın kablosuna takılırsınız ve bu çoğu zaman telefonunuzun bulunduğu yerden düşmesine ya da en azından kulaklığın kulağınızdan çıkmasına neden olur.

Kablosuz Bluetooth araç kitleri genel olarak pratik aletler değildir. Kablosuz ünitesini takacak yer bulamazsınız, bulsanız bile kayıp düşmemesi şansa kalmış bir şeydir. Kaymadığı zamanlarda da konuşurken ya karşı tarafa sesiniz çok uzaktan gider ya da arayanın sesini yeteri kadar duyamazsınız.

Peki ya geriye ne kalıyor? Bluetooth kulaklıklar!

Bu yazımda sizlere bir kaç gün önce Amerika’dan satın aldığım Bluetooth kulaklığı tanıtmak istiyorum: Bose Bluetooth Headset Series 2

Fotoğraflardan da görebileceğiniz üzere, bu kulaklık gerçekten çok küçük ve çok hafif. Kesinlikle sizi rahatsız etmiyor. En önemli özelliklerinden birisi, çevrenin ses yoğunluğu ve şiddetine göre kulaklığın sesini ayarlayabilmesi. Yani apartmanda konuşmaya başlayıp sokağa çıktığınız anda kulaklığın sesini otomatik olarak yükseltiyor ve duyabileceğiniz seviyede sabitliyor. Bu durumda çevredeki gürültüden etkilenmiyorsunuz.

Bose markasını ilk kez duyanlar belki biraz şüpheyle yaklaşabilirler ancak Bose, ses ileten ürünler üreten en kaliteli markalardan biridir. Bose marka hoparlörler ve kulaklıklar, en kaliteli ürünler arasında yer almaktadır.

Kulaklığı satın alırken bir karar vermeniz gerekiyor: Sağ kulağınıza mı takacaksınız yoksa sol kulağınıza mı? Çünkü, bu kulaklığı her iki kulağınızda birden kullanamıyorsunuz. StayHear silikon kulaklık uçları ve kulaklık kısmı kullanacağınız kulağınıza göre özel olarak tasarlanmış! Bu yüzden satın alırken Sağ kulak ya da sol kulak olarak tercih yapmanız gerekiyor.

Adaptif ses ayarı teknolojisi Kulaklık volümünü etrafınızdaki gürültü seviyesine göre otomatik olarak ayarlar: kullanıcı sessiz ve gürültülü ortamlar arasında dolanırken kulaklıktan duyulan ses seviyesi sabit kalır.
Gürültü filtreli mikrofon Konuşmanın diğer ucundaki kişinin sesinizi daha fazla ve net duyabilmesi için etrafınızdaki gürültüyü filtreler.
TriPort® akustik yapı Daha doğal bir ses kalitesi ve gürültülü ortamlarda daha yüksek volüm elde etmenizi sağlar.
Küçük, orta ve büyük boy StayHear® çıkarılabilir silikon kulaklık ucu Sağ kulak için kişiselleştirilmiş bir rahatlık sağlarken, kulaklığın kulağa yerleşiminin sağlamlığını arttırır. Kulak arkasından geçen kancalara gerek kalmaz.
Şarj edilebilir lityum-iyon pil Her şarj sonrası 4.5 saat konuşma, 175 saat standby süresi sağlar.
Pil göstergesi Yeşil, turuncu ve kırmızı olmak üzere pil ömrünü gösterir.
Cevapla/sonlandır düğmesi Kulaklığı yerinden oynatmanıza gerek kalmadan çağrıları tek bir dokunuşla cevaplayıp ve sonlandırmanızı kolaylaştırır. Bu düğme ayrıca Bluetooth telefonunuz ile eşleştirmeyi de sağlar.
Sürgülü açma/kapama düğmesi Tek bir el hareketiyle kulaklığı kolayca açıp (yeşil) kapamanızı (kırmızı) sağlar.
Duvar ve USB şarjları Kulaklığınızı şarj etmeniz için iki ayrı seçenek sağlar.
Taşıma çantası Kulaklığınızı kullanmadığınız zamanlarda kulaklığınızı korur.

 

Kullanım

Kulaklığı takıp çıkartmak oldukça basit. Üstelik diğer Bluetooth kulaklıkların aksine, bu kulaklıkla, kulak kancası yok. Kesinlikle yanlış okumadınız. Evet, kulak kancası yok. Peki bu kulaklık, düşmeden nasıl duruyor? Patentli StayHear tasarımı sayesinde! StayHear silikon kulaklık uçları sayesinde kulaklık kulağınıza tam oturuyor ve çekip çıkarmadığınız sürece kulağınızdan kolay kolay düşmüyor.

Ses kalitesi inanılmaz! Gerek telefon konuşması yaparken gerekse müzik dinlerken kablolu kulaklık netliğinde ses alıyorsunuz ama kablolardan bağımsız hareket edebiliyorsunuz.

Bose Bluetooth kulaklık ülkemizde Modern Elektronik tarafından dağıtılıyor ve Elmasepeti‘nde satılıyor. Ancak fiyatı yurtdışına göre oldukça pahalı. Bose’un internet sitesi www.bose.com üzerinden kulaklığı daha detaylı inceleyebilirsiniz. 149.95$ fiyat etiketi bulunan ürünü Türkiye’de 468TL’ye satın alabiliyorsunuz. (Yurt dışından satın almak isteyenlere uyarı: Ebay, Amazon vb. e-ticaret sitelerinden ürünü satın almak isterseniz ne yazık ki Türkiye’ye satış yapılamadığını göreceksiniz. Fakat, Amerikadaniste.com, CityGlobeShopper gibi aracılar yardımı ile ürünü Amerika’daymış gibi satın alabilir ve adresinize kargo ile gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Bu durumda da yaklaşık 14$ vergi ve 20$ kargo ücretini de ödemeniz gerekecek. 149$+14$+20$=183$ yani yaklaşık 340TL. Peki bu fiyata değer mi derseniz ucuz – pahalı onlarca bluetooth kulaklık denemiş biri olarak kesinlikle ödediğiniz paranın karşılığını alacağınızı söyleyebilirim…)


Bose Bluetooth kulaklığın ses seviyesi ayarlama teknolojisini gösteren video

Teknik Özellikler:
Konuşma Süresi : 4,5 saate kadar
Bekleme Süresi : 100 saate kadar
Çift telefon desteği : Evet
A2DP (Müzik dinleme) desteği : Evet

Boyutlar
Kulaklık (StayHear® kulaklık ucu ile) : 1.9 cm (Y) x 4.6 cm (G) x 3.2 cm (D)
StayHear® kulaklık ucu ile ağırlık : 12 g

1 Yorum

  1. burak erdem   •  

    elinize sağlık, çok faydalı bir paylaşım olmuş.
    çok kaliteli bir kulaklık. birkaç hafta önce buypasa(.)com’dan sipariş etmiştim indirimde yakalayınca, son derece memnunum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir