Alanadı Değişikliği

Gozupek.com alanadını 2002 yılında satın alırken amacım “bir kenarda dursun belki lazım olur”du. O zamanlar internet ülkemizde henüz bugünkü kadar yaygın değildi. ADSL bağlantısının TTNet’in tekelinde olduğu, bazı yerlerde hala çevirmeli bağlantı ile internet girildiği dönemlerdi.

Ancak üniversiteden mezun olduktan ve internete her geçen gün daha fazla bağlı hale gelmeye başladıktan sonra işler biraz değişti. Önce alanadını sadece e-posta hesabı olarak kullanmaya başladım. Basit bir site ile alanadını çevrimiçi yaptım. O dönem arkabahce.net alanadın bana aitti ve o sitede teknoloji ve internet ile ilgili basit yazılar yazıyordum.

Google’ın, 2006’da Google Apps hizmetini duyurup kendi alanadınızla Gmail başta olmak üzere bazı Google hizmetlerini kullanmanıza imkan vermesiyle birlikte gozupek.com uzantılı e-posta adresini aktif olarak kullanmaya başladım. Sonrasında 2007 yılında siteyi blog olarak yayına aldım.

O günden sonra fırsat buldukça teknoloji ve bilgisayar ile ilgili yazılarımı siteden paylaştım. Bir dönem onurgozupek.com ismiyle yayın yaptım ancak sonrasında gozupek.com ismine geri döndüm.

Yıl 2015 ve internet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. 2007 yılında Steve Jobs ilk iPhone’u tanıttığı gün, internet sadece bilgisayarlar aracılığıyla tüm dünyaya bağlı olduğumuz bir platform olmaktan çıkıp akıllı telefonlar aracılığıyla da bağlanılabilir hale gelmeye başladı. 2010 yılında yine Steve Jobs’ın tanıttığı iPad, tablet bilgisayarları hayatımıza soktu ve milyonlarca kullanıcının hantal bilgisayarlar veya küçük ekranlı akıllı telefonlar yerine taşıması daha kolay tabletler ile internete girebilmesinin önünü açmış oldu.

İnternetin, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmasında en önemli etkenlerden biri de sosyal medya. Herkes sosyal medya platformları sayesinde birbirini takip ediyor, birbiri ile iletişim kuruyor. Dolayısıyla takipçi sayısı, popülerlik gibi kavramlar da sosyal medya kullanıcılarının aşina olduğu terimler arasında hızla yerini aldı.

Neredeyse tüm sosyal medya platformlarında kendi adım ve soyadımı kullandığım için blog sayfamın adresini de adım ve soyadım ile güncellemeye karar verdim. Artık yazılarımı onurgozupek.com adresinden yazacağım. Yakın zamanda düzenli podcast (ses yayını) ve videocast (video yayını) yapmaya başlıyorum. Takipte kalın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir