Yalın ADSL Yalanı

modem_telefon

internet-dunya

Yalın ADSL yani sabit telefon hattı olmadan ADSL bağlantısı imkanı BTK’nın izniyle 2010 yılı sonlarına doğru TTNet tarafından sunulmaya başladı. Ancak tüketiciler, yalın ADSL abonesi olabilmek için sabit telefon için ödediğimiz sabit ücrete yakın bağlantı ücreti ödemek zorunda olduğunu öğrendiğinde büyük kesimin telefonsuz ADSL hayalleri suya düştü.

Cep telefonlarının hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline gelmesinin ardından ev telefonları, evin bir aksesuarı haline gelmeye başladı. ADSL abonelerinin bir bölümü telefonu hiç kullanmazken, bir diğer bölüm ise sadece aile büyüklerinden (ve çağrı merkezlerinden) gelen aramalara cevap vermek için kullanmaya başladı. İnternetten vazgeçemeyenler, telefondan da mecburen vazgeçemedi.

Ben de uzun süreden beri ev telefonunu sadece ADSL bağlantısı için kullanlar arasındaydım. Arasındaydım diyorum çünkü 2015 başında yalın ADSL’e geçiş için Vodafone’a başvurup ağzımın payını aldım. Sonrasında eski operatörüm Turk.net’e başvurup neredeyse “n’olur beni geri alın” diye yalvardım. Fakat aradan 2 hafta geçmesine ve her gün çağrı merkezi ile yaptığım görüşmelere rağmen bir türlü yalın ADSL abonesi olamadım. Son 10 gün içerisinde Türk Telekom hiç bir sebep göstermeden Turk.net’in yalın ADSL başvurusunu 3 kere reddetti. Turk.net yetkilileri bana bu konuyla ilgili bir türlü yeterli açıklamayı yapamıyorlar. “Neden reddedildi?” diye soruyorum “herhangi bir açıklama yapılmamış” diye cevap veriyorlar. “Peki o zaman, açıklama yapılmadan reddedilmesini hiç kimse yadırgamadı mı?” diye üsteleyince “biz sistem üzerinden tekrar başvuru yaptık, onun yanıtını bekliyoruz” diye anlamsız bir cevap alıyorum.

Bugün en son yaptığım görüşmede “alt yapınız yetersiz görünüyor” diye bir bahane öne sürdüler ancak “ben 4 senedir aynı yerde ADSL hizmeti alıyordum, telefonu hattını iptal edince mi alt yapı yetersizleşti” soruma cevap alamadım.

Tüm bu sorunlarla boğuşurken aynı zamanda mobil şebeke üzerinden internete bağlanmak zorunda olduğum için 3 farklı hat üzerinden 4GB’lık internet paketlerini satın almaya ve zarar etmeye devam ediyorum.

Yalın ADSL’e geçiş yapmayı düşünüyorsanız, ucuz olsun diye alternatif operatörlerle uğraşmayın. Sorun onlarda da olmayabilir ama Türk Telekom’un yüksek yalın ADSL ücretlerinin kaymağını kimseye yedirmemeye niyetli olduğu kanaatine varmak için yeterli sebebim var artık…

Aranızda Yalın ADSL’e geçiş yapabilmiş olanlar varsa deneyimlerini paylaşabilir mi? Bağlantı ne kadar sürdü, ne kadar süre internetsiz kaldınız?

Onur Gözüpek

bilişim doktoru, sanal alem gezgini, sosyal medya takipçisi, boş beleş işler müdürü, teknoloji tutkunu bi acayip dünya insanı

1 Yorum

  1. Serhan   •  

    TTnet’e geçin?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir