Yeni Bir Internet Oyunu: Ikariam

Pek çoğumuz, özellikle de gençler, bilgisayarları oyun oynamak için kullanıyor. Oyunları yasal yollardan oynamak isteyenler oyun başına 100-150 lira civarında bir ücret ödemek zorunda kalıyor. Hatta, Crytek isimli firmanın Türk yapımcıları, ülkemizdeki bilgisayar oyunu meraklılarının yasal oyunlara yönelmesine zemin hazırlamak için Crysis adlı oyunu 49 YTL’den satışa sundukları halde bile oyunun korsan kullanımının önüne geçememişlerdi. Durum böyle olunca da ülkemizde korsan oyunların önüne geçmek mümkün olamıyor.

Şimdi sizlere bahsedeceğim oyun, tamamen ücretsiz ve internet üzerinden oynanıyor. Oyunu oynayabilmek için herhangi bir ücret ödemiyor, CD ya da DVD satın almıyorsunuz.

Ikariam adlı oyunu Türkçe olarak oynayabilmek için www.ikariam.net adresini ziyaret edip, kaydolmanız yeterli. Kayıt işleminden sonra, size ait bir şehriniz oluyor. Oyun da bu aşamadan sonra başlıyor.

Temel amacınız şehrinizi geliştirmek. Ama bu göründüğü kadar kolay değil. Bir akademi kuruyorsunuz ve bilim adamlarınızın çeşitli icatlar yapmasını sağlıyorsunuz. Kışla kurup asker eğitiyorsunuz, donanma tershanesi kurarak savaş gemileri yapıyorsunuz. Taverna kurarak halkınıza şarap dağıtıp mutlu olmalarını sağlıyorsunuz.

Binaları kurmak ilk aşamada kolay, ancak geliştirmek için zaman, emek ve para harcamanız gerekiyor. Binalarınızı geliştirebilmek için 4 farklı kaynak var:

– Odun
– Mermer
– Kristal Cam
– Sülfür

Bir de vatandaşlarınızın memnuniyetini arttırabilmek için şarap üretiyorsunuz. Her adada, odun üretmek için orman mevcut fakat yukarıda saydığım kaynaklardan sadece birine sahip olabiliyorsunuz. Diğer kaynakları elde edebilmenin 3 yolu var.

– Diğer şehirlerden satın almak
– Başkalarının size hediye etmesi
– Diğer kaynakların olduğu adalarda koloni kurmak

Diğer şehirlerden satın alabilmek için nakliye gemilerine sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca, herkes malını satmak konusunda cömert değil.

Başkalarının size hediye etmesi için ya başka bir kullanıcı ile iyi anlaşarak değiş tokuş yapmanız lazım ya da kendiniz bir başka kullanıcı hesabı açmalısınız. Bir diğer alternatif de, kaynakları arkadaşlarınızdan istemek…

Koloni kurmak ise pek kolay değil. Zira, yeterli odun ve mermeri bulmak için yine satın alma ya da değiş-tokuş yapma yöntemini seçmeniz gerekiyor…

Oyunun can alıcı özelliği de bu noktada devreye giriyor: Ikariam Plus hesabı açmak… Yani ücret ödeyip bazı ek özelliklere sahip olmak. Plus hesabı açınca, Ikariam Plus para birimi olan Ambrosia sahibi oluyorsunuz ve bu Ambrosia’ları kullanarak Premium tüccarlar ile değiş tokuş yapabiliyorsunuz. Bu da ürünlerinizi satmayı ya da diğerlerinin satın almasını beklemekten çok daha pratik bir yöntem. Ayrıca Ikariam Plus ile, daha detaylı istatistiklere ve %20 bonus ürün üretimine sahip oluyorsunuz. Bu da sizi diğerlerinden avantajlı konuma getiriyor…

Oyunu oynamak isteyenler www.ikariam.net adresini ziyaret edebilirler…

2 yorum

  1. SAMET   •  

    ŞARAP ÜRETEMİYOM

  2. Onur Gözüpek   •     Yazar

    Eğer bulunduğun adada, şarap bahçelerine yeterli bağış yapılmıyorsa, sen de şarap üretemezsin. Elinde yeterli miktarda odun bulunuyorsa, şarap bahçelerine bağışla. Adadaki diğer oyunculara da mesaj atıp onları bu durumdan haberdar edebilirsin…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir