PC’ye Mac Os X Leopard Kurulumu

Apple’ın Macintosh bilgisayarlar için ürettiği işletim sistemi Mac Os X, gerek görselliği gerekse sağlam yapısı ile muhtemelen pek çok bilgisayar kullanıcısının aklının bir köşesinde yer etmiştir. Macintosh bilgisayarların normal bilgisayarlardan daha pahalı olması ise çoğumuzun bu bilgisayarlara sadece dışarıdan bakabilmesine imkan vermiştir.

Fakat bu durum, son bir kaç yılda PC kullanıcıları lehine değişmeye başladı. Özellikle Apple’ın Intel işlemcileri kullanmaya başlamasından sonra hem Macintosh sahipleri bilgisayarlarına Windows işletim sistemlerini kurabilme imkanı buldular hem de PC kullanıcıları Mac Os X işletim sistemini bilgisayarlarında deneyebilme imkanına kavuştular.

Ne yazık ki, PC kullanıcılarının Macintosh kullanıcıları kadar şanslı olmadığını söylemek gerekiyor. Zira, Apple, Macintosh bilgisayarlara Windows kurulabilmesine imkan veren BootCamp yazılımını piyasaya sürdükten sonra Intel işlemcili bilgisayarı olan her Macintosh kullanıcısı kolayca Windows kurabilme imkanına kavuştu. Oysa PC kullanıcılarının Mac Os X işletim sistemini deneyebilmeleri için deyim yerindeyse bin dereden su getirmeleri gerekiyordu.

Deneyimli bazı yazılımcılar ve iyi niyetli bilgisayar korsanları, Mac Os X işletim sisteminin PC’lere kurulabilmesine imkan tanıyan bazı yamalar ve bu yamaların çalıştırılma prensibini anlatan rehberler hazırlamakta gecikmediler. Mac Os X işletim sisteminin PC’lerde çalıştırılabilmesine imkan veren projeler ard arda duyulmaya başladı.

PC üzerinde Mac Os X kurulumu ve kullanımıyla ilgili en önemli kaynaklar arasında Hackint0sh, osX86 Project, InsanelyMac, Ideneb ve Iatkos öne çıkıyor. Ben kurulum yapmak için Iatkos V7 DVD’sini kullandım. DVD’yi nereden indirebileceğiniz konusunda ufak bir araştırma yapmanız gerekiyor. Google üzerinden “iatkos V7 10.5.7” kelimelerini arayarak çeşitli sonuçlar elde edebilirsiniz. Torrent siteleri ve yazılım paylaşım forumlarında da yeterince kaynak mevcut..

Yasal Uyarı: Bu rehberde Apple Mac Os X Leopard 10.5.7 işletim sisteminin Intel işlemcili PC’lere kurulumu için Iatkos V7 özelleştirmesi kullanılmıştır. Anlatılanlar sadece bu işletim sistemini test etme amaçlıdır. Apple Mac Os X Leopard işletim sisteminin tüm yasal hakları Apple Inc. tarafından korunmaktadır. Apple Mac Os X Leopard 10.5.7 kullanabilmek için lütfen yasal bir kopyasını satın alın.

Kurulum Öncesi:

Bilgisayarınıza Mac Os X Leopard 10.5.7’yi kurabilmeniz için bazı sistem gereksinimlerini karşılamanız gerekiyor. Ayrıca donanımınızın bu işletim sistemi tarafından desteklenmesi gerekiyor. Donanım uyumluluğu için lütfen http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL adresindeki Donanım Uyumluluğu Listesi’ne göz atın.

Ayrıca, işlemcinizin sse2/sse3 destekli olması şart. İşlemcinizi kontrol etmek için http//www.cpuid.com/cpuz.php adresinden CPU-Z programını indirip çalıştırın.

Yukarıda da bahsettiğim gibi, Iatkos V7 10.5.7 DVD kalıbının (ISO) indirin ve DVD’ye olabildiği kadar düşük hızda yazın. DVD’ye yazarken 4x hızında yazabilirsiniz. 8x ve üzeri hızları kullanırsanız kurulum esnasında sorunlar yaşayabilirsiniz.

Donanım:

Bu rehberde kullanılan Monster Trex Z97V model bilgisayarın özellikleri:

Intel P8600 Core 2 Duo 2.46Ghz İşlemci
4 GB 667 Mhz DDR2 Sdram
320 GB Seagate 7200Rpm Sabit Disk
Nvidia 9650M GT 1GB Ekran Kartı
1680×1050 Ekran Çözünürlüğü
Realtek RT8139 dahili Ethernet Kartı
Ricoh 8in1 Kart Okuyucu
HDMI görüntü çıkışı
E-Sata harici disk bağlantı birimi
Intel Wifi 5100 Kablosuz Ağ Kartı (Bu kart Mac Os X Leopard sürücüsü henüz tamamlanmadığı için çalışmıyor.)
Zyxel USB kablosuz bağlantı adaptörü

Kuruluma Başlamadan Önceki Notlar:

Kuruluma başlamadan önce bilmeniz gereken bazı ayrıntılar var. İlk olarak aşağıdaki adımları birebir takip ederek kurulum yapsanız bile, Mac Os X Leopard işletim sisteminin, sizin bilgisayarınızda çalışacağına dair garanti veremiyorum. Ayrıca, kurulum esnasında sabit diskinizin biçimlendirileceğini de bilmeniz gerekiyor. Eğer diskinizde, sizin için önemli bilgiler varsa, yedek almadan kuruluma başlamayın. Hatta mümkünse, kurulum için başka bir disk kullanın.

Kurulumu birden fazla kere tekrarlamanız gerekebilir. Adım 6’da anlatılan kurulumu özelleştirme kısmına özellikle dikkat edin. Donanımınıza uygun sürücüleri seçmeyi unutmayın. Sisteminizde olmayan donanımlara ait sürücüleri seçmeyin! Aksi taktirde işletim sistemi açılmayacaktır.

DVD kalıbını yazarken yüksek hız kullanmayın. Yüksek hızda yazılmış kalıpların okunamadığına dair pek çok uyarı mevcut.

Eğer kablosuz ağ adaptörü olarak Intel Wifi serisi kullanıyorsanız, baştan uyarayım: Büyük ihtimalle kablosuz bağlantı adaptörünüz çalışmayacaktır. Ben Intel Wifi 5100 ağ adaptörü için gerekli sürücüleri hala bekliyorum. Kablosuz bağlantı sorununu Zyxel USB Kablosuz Ağ adaptörü satın alarak çözebildim. Kablosuz bağlantı konusunda sorun yaşamak istemiyorsanız Broadcom BMC9341 model bir kablosuz ağ adaptörüne sahip olduğunuzdan emin olun.

Kuruluma başlamadan önceki son uyarım da kurulum esnasında başınıza gelebilecek olası sorunlarla ilgili. Bu rehberde anlatılanları uygulamak tamamen sizin inisiyatifinizde. Mac Os X Leopard işletim sistemini kurarken sisteminizde meydana gelebilecek olası sorunlardan veya veri kayıplarından sadece siz sorumlu olacaksınız.

Kuruluma Başlıyoruz:

Bilgisayarımızı IATKOS V.7 DVD‘si ile açıp ekranda “Loading Darwin BootLoader” yazısını gördükten sonra F8 tuşuna basıyoruz.

boot: yazısı çıktıktan sonra -v cpus=1 busratio=20 yazıp enter tuşuna basıyoruz. Daha sonraki işlemleri adım adım galeriden takip edebilirsiniz:


Fotoğrafları kurulum esnasında cep telefonu ile çekmiştim. Olabildiği kadar çok fotoğraf çektim. Net olmayanlar için özür dilerim.

Kurulum Sonrası:

Eğer kurulum adımlarını takip ettiyseniz ve herhangi bir sorun çıkmadan Mac Os X Leopard işletim sistemini kurabildiyseniz çok şanslısınız demektir. Zira ben, kurulumu ancak on yedinci denemeden sonra başarabildim. 7-8 farklı DVD sürümünü indirmek zorunda kaldım ve oldukça zaman harcadım. Yukarıda bahsi geçen kurulumu tamamlamadan önce de üç sefer kurulum yapmam gerekti.

Bilgisayarına Mac Os X kurmayı başarabilenler için de herşey dört dörtlük olmuyor ne yazık ki. En büyük hüsranı, kablosuz ağ adaptörünüzün çalışmadığını farkedince yaşıyorsunuz. Ben bu sorunu Zyxel USB Kablosuz Ağ Adaptörü satın alarak çözdüm ancak bunun için bir adet USB girişinizi feda etmeniz gerekiyor. Hoparlörlerinizden gelen sesin, normalden daha alçak seviyede olduğunu farkerderseniz de hayal kırıklığı yaşamayın. Yapabileceğiniz pek fazla şey yok. Film izlerken VLC medya oynatıcısını tercih edip ses seviyesini %400’e getirirseniz sorunu kısmen aşabiliyorsunuz.

Dahili kart okuyucunuzun çalışmaması durumunda sürücülerini internette bulabilirsiniz. Bazı ATI ekran kartlarının sürücülerinin bulunamadığına dair bilgiler de gözüme çarpmıştı ama en Nvidia ekran kartı kullandığım için bu durumu test etme imkanı bulamadım.

Neticede, tüm bu anlatılanları uygulayıp Mac Os X Leopard işletim sistemini bilgisayarınıza kurabilirseniz, bir süre kullanmanızı ve her özelliğini kurcalamanızı tavsiye ederim. Eğer biraz sabır gösterirseniz Windows’tan daha sağlam, Linux’tan daha kullanışlı bir işletim sistemini deneme şansına sahip olacaksınız.

Mac Os X Leopard,  her türlü dezavantajını gözardı edip denemeye değer…

Yasal Uyarı: Bu rehberde Apple Mac Os X Leopard 10.5.7 işletim sisteminin Intel işlemcili PC’lere kurulumu için Iatkos V7 özelleştirmesi kullanılmıştır. Anlatılanlar sadece bu işletim sistemini test etme amaçlıdır. Apple Mac Os X Leopard işletim sisteminin tüm yasal hakları Apple Inc. tarafından korunmaktadır. Apple Mac Os X Leopard 10.5.7 kullanabilmek için lütfen yasal bir kopyasını satın alın.

58 yorum

 1. daywalker1907   •  

  emeginize sağlık çok güzel anlatmıssınız. fakat yüklemeyi başaramadım. adım 6 ,resim 17 deki customize kısmında hangi donanımları seçecegimi bilmiyorum kaç kere denedim ama her seferinde işletim sistemi açılmadı. bilgisayarın asus x61sf253dv modeli. yardımcı olursanız çok memnun olurum. iyi çalışmalar…

 2. brk   •  

  ben celeronda kullanıyorum

 3. ercan   •  

  kardeşim ben yüklemeyi başlatırken bi elma cıkıyor üzerinde carpı işarreti cıkıyo ne yapmam gerikiyor

  • Onur Gözüpek   •     Yazar

   Muhtemelen herhangi donanımınız indirdiğiniz sürüm tarafından desteklenmiyor. Hangi sürümü indirmiştiniz?

 4. kemal   •  

  çok güzel anlatmışsın teşekkerler.
  ancak hız konusunnda windowstan hızlımı yani w7yi kaldıran pc bu işletim sistemini kullanabilirmi

 5. aliyilmaz90   •  

  usta işletim sistemi linkini versen çok daha iyi olurdu. Bir tane torrenten indirdim 7.54 gb. İmage in içerisinden sadece apple remote uygulaması çıktı delirdim. Benim bu mac i kurmam lazım. Helpppp.

 6. erdems   •  

  kaptan, bende kurulumu benim laptopta denedim yalniz ilk iki resimdeki siyah ekran cikiyor driverlari yükledigini söylüyor “done” deyip pc yi restart yapip normal acilis yapip XP yi calistiriyor. bunun nedeni nedir bana yardimci olabilirseniz sevinirim tesekkürler

 7. hakan   •  

  Arkadaşlar öncelikle mac os torrentten indirenlere sesleniyorum. 4.7 GB dan yukarı olanları indirmeyin riplenmiş sürümleri var (fazla dil seçeneği olmayanlar) ben rip sürümünü indirdim gerçekten güzel çalışıyor. Çift katman DVD bulmak ızdırap o nedenle 7 GB ları indirmeyin. Ve kurulum yapmadan önce çok iyi araştırın hele ki çift işletim sistemi kullanacaklar çünkü tüm bilgileriniz bir tıklama ile uçup gider 😀 mac os düşük pcler için idealdir ve windows programları çalıştırmak için bir eklentisi var onuda indirmenizi şiddetle tavsiye ederim (oyunlarda büyük fazla sağlıyor.(

 8. Onur Gözüpek   •  

  Bilgi için teşekkürler Hakan. Dediğin gibi PC’ye kurmak için 4.7GB’lık dvd imajları yeterli. Daha büyük boyutlu imajlar genelde PC’ler için uyumsuz oluyor. iAtkos veya Kalyway haricindeki derlemeleri de pek tavsiye etmiyorum…

 9. omrgns   •  

  selam … adımları takip edip kurulumu tamamladım .. başarı ile tamamlandı dedikten sonra pcyi tekrar başlattığımda karşıma ekranı çıkmadan pc yi restart etmeniz gerekiyor diye bir mesaj alıyorum .. ve her açılışında bu mesaj çıkıyor .. sebebi ne olabilir .. teşekkürler şimdiden …

 10. Fatih Yiğit   •  

  sistemim i5-760 işlemci, 4gb dd3 ram, gtx460 vga, p7p55 anakart ve bu sisteme 4 farklı imaj kalıbı ile macosx kurmayı başardım. buradaki anlatım klavuz olması açısından yapılmış güzel bir anlatım. zaten Onur arkadaşımız da işin en başında bunun kolay olmayacağını belirtmiş ve zaten 17 defa denedikten sonra sonuca ulaşabildiğini söylemiş. yazıda aynen anlatıldığı gibi iatkos leopard sürümünü indirdim ve kurulumu adım adım takip ederek çokça denemeden sonra başarıya ulaştım. Hakan arkadaşımızın söylediğine uyarak önce ufak kalıp dosyası ile deneme yaptım ve kurulum gerçekleşti. ancak driver eklentileri yapılmış bazı imaj kalıpları da mevcut ve bunların boyutları da 6gb ve üzeri rakamlar. bunlardan bir tanesi (6.74gb) yine sorunsuz çalşıyor. eğer daha önce apple’ın mac bilgisayarlarında kullanmadığı bir donanıma sahip iseniz driver konusunda sıkıntı çekmeniz muhtemeldir. donanımızı iyi kontrol edin. macosx’in her makinede çalışma garantisi yok. buradaki yazıdan yola çıkarak edindiğim fikirler ile şu anda snow leopard kurmaya çalışıyorum. ufkumu açtığı için Onur’a teşekkürler…

 11. Erkut   •  

  Ben Başarılı bir şekilde kuruyorum kurulum tamamlandığında restart ediyor pc i ondan sonra siyah ekranda yazılar gelior öle kalıor waiting ……. bilmemne diyor sorun nedir acaba ?

 12. Onur Gözüpek   •  

  Merhaba, kurulumdan sonra böyle bir hata alıyorsanız boot ekranında “boot -v -f cpus=1” komutunu dener misiniz? -v: grafik başlangıcı yerine metin tabanlı yüklemeyi aktif hale getirir. -f: ayarları sıfırlar. cpus=1: Sistemi tek işlemcili olarak çalıştırır…

 13. Gul   •  

  Merhaba Arkadaşlar,
  Yardımlarınızı rica ediyorum. Yaklaşık 2 haftadır bu işle uğraşıyorum. Sonuç başarısız oldum.
  PC özellikleri

  İŞLEMCİ : INTEL Intel Core i7 950 Soket 1366 3.06GHz 8MB Cache
  ANAKART : ASUS SABERTOOTH Intel X58 DDR3 Sata 3.0 USB 3.0
  BELLEK : Kingston HyperX 4 GB (2*2) 1600 MHz DDR3 RAM CL9
  Kingston HyperX 4 GB (4*4) 1600 MHz DDR3 RAM CL9
  VGA : Palit GTS250 E-GREEN 1 GB 256Bit GDDR3 16X
  HARDDISK: WD 1TB Caviar Black Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm

  IATKOP V.7 Mac Leopar 5.1 kurulumunu yapmaktayım.
  Mac kurulumunda driver seçenekleri oldukça fazla yanlış driver seçiminden ötürü pc resart ettikten sonra ekranda sadece Apple logosu donup kalmakta konuya dair bilgisi olandan lütfen yardım.

 14. Onur Gözüpek   •  

  Merhaba,

  Kurulum yaparken sistem belleğinin en fazla 4GB olması gerekiyor. 4GB üzeri bellekler kurulumda sorun yaşanmasına neden oluyor. Ayrıca, kurulum esnasında NVIDIA’nın sürücülerini seçmelisiniz. Çok fazla sürücü kurmayın. Kurulumdan sonra sorun varsa, boot ekranında boot -v -f cpus=1 komutunu girip enter’a basın. Bu şekilde ayarları sıfırlayıp giriş yapabilme imkanınız var…

 15. Gul   •  

  Onur Bey, ilginizden ötürü sonsuz teşekkür.

 16. Gul   •  

  Merhaba,
  Onur bey, söylediklerinizi birebir yaptım fakat sonuç olumsuz.
  münkünse yardımmmmm !.. Lütfen 🙁

 17. grafiker oktay ünlü   •  

  ben grafikerim mesleğim gereği macos çuyum. ama önüme ne gelirse gelsin kullanırım. bu arada asıl konuya gelelim. ben her türlü pc ye macos 10.5.7 veya 10.6.3 hemde istediğiniz dilde kuruyorum. şu ana kadar kurulum yapamadığım bir pc olmadı nasıl bir bilgisayar sistemi derseniz minimum DDR-2 512 Ram olsun LGA anakart ve en az atom işlemci olsun fark etmez vız gelir tırıs gider. ilgilenen arkadaşlar arasın 0 506 763 65 85 saygılarımla

 18. Onur Gözüpek   •     Yazar

  Oktay bey, reklam yapmanız gerçekten sorun değil ancak telefon numaranızı yazmakla iyi etmemişsiniz. PC’ye MacOsX kurulumu pek çok kişinin “ağzını sulandıran” bir konu. Bu nedenle sizi telefonla arayanlar “ücretli kurulum” yaptırmak yerine işin püf noktasını sormayı tercih edecektir. Bilgilerinize…

 19. Sezer   •  

  Merhabalar. Öncelikle anlatımınız için teşekkür ediyorum gayet inceliklerine kadar anlatmışsınız. Bir konuda fikir alışverişi yapmak istiyorum, birincisi driver seçerken nasıl bir yol izliyorsunuz aklınızdan mı yapıyorsunuz yoksa başka bir yöntemi varmı? İkinci olarak, bilgisayar içindeki bazı parçaları tanımaması, az önce söylediğim driver seçmekten kaynaklı olabilir mi? Son olarak, Pentium DualCore E2160 1.80 işlemcili, 1 GB RAM’li, on board 128MB ekran kartına ve yamaha ses kartına sahip olan bir kasam var, sizce sistem çalışmasında sorun yaşarmıyım? Gerçi Centrino işlemcili basit bir notebook’ta çalıştığını gördüm..

  Selamlar..

 20. Onur Gözüpek   •  

  Merhaba, donanımınızın uyumlu olup olmadığını “Osx86 hardware compatibility list”ten bakabilirsiniz. ( http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.8 )

  Driverları da donanımınıza uygunnolarak seçiyoruz ancak bazı bileşenlerin Osx86 sürücüsü olmadığını hatırlatmal isterim. Mesela intel 6300 serisi kablosuz ağ adaptörünü çalıştıramazsınız. Yaygın olmayan ses kartlarının da sürücüsü olmuyor ne yazık ki..

  Kurulumda driverları doğru seçmemeniz, o donanımın çalışmamasına neden olacaktır. Örneğin USB klavye ve farenin çalışması için Ps2/USB keyboard driver’ı kurmalısınız.. Fakat donanım çalışmıyor diye sıfırdan kurulum yapmaya gerek yok. Format atmadan kurulum
  İşlemini tekrarlarsanız sadece ihtiyacınız olan yazılımları/sürücüleri/paketleri kurabilirsiniz…

  Msi wind, datron mobee vb netbooklara kolaylıkla kurulabilen Mac Os X 10.6, gelişmiş donanımlı çoğu dizüstü bilgisayara kurulamıyor çünkü işletim sistemi altyapısına uymayan, destek verilmeyen aygıtlar nedeniyle kurulum esnasında donanım testinde kurulum
  İşlemi sonlandırılıyor…

  PC’ye MacOsX kurmak kolay olmayabilir ama imkansız değil. Deneme yanılma yoluyla, biraz zaman harcayarak kurulumu gerçekleştirebilirsiniz…

 21. saadet   •  

  öncelikle yardımınıza teşekkürler ben herşeyi kurdum çalışıyor bir tek restart yada shot down dediğimde siyah ekranda aşağıdaki mesaj geliyor.. power düğmesinden kapatıp açınca düzeliyor

  Please contact the Voodoo kernel dev team with a photo of the information printed below,along with a description of your system configuration and what you were doing at the time the kernel panic occurred.We apologize for the inconvenience.
  panic(cpu 1 caller 0x00378698): “Process 1 exec of /sbin/launchd failed,errno 2n~0/VoodooKernel/xnu-1228.7.58/bsd/kern/kern_exec.c.2889
  Debugger called: (panic)
  Backtrace (CPU 1),Frame:Return Address (4 potential args on stack)
  0x79dfbe48:0x12b08c (0x45bcf0 0x79dfbe7c 0x133119 0x0)
  0x79dfbe98:0x37069b (0x48f724 0x6206e4 0x2 0x0)
  0x79dfbef8:0x3521b4 (0xb9cec50 0x7e 0xb8b894c 0x80000001)
  0x79dfbf38:0x37fb5d (0xb647e40 0x0 0x0 0x656874)
  0x79dfbf68:0x129112 (0xb647e40 0xffffff7f 0x79dfbf98 0x136973)
  0x79dfbfa8:0x1a813d (0xffffffff 0x1 0x270000 0x79ca0000)
  0x79dfbfc8:0x19f244 (0x0 0x0 0x19f0eb 0xb645060)
  Backtrace terminated-invalid frame pointer 0
  BSD process name corresponding to current thread: init
  MAC OS version:
  Not yet set
  Kernel version:
  Darwin kernel version 9.5.0:Sat Dec 6 19:39:54 IST 2008;Voodoo;Release 1.0:xnu-1228.7.58/BUILD/obj/RELEASE_I386

 22. emrah   •  

  ilk kurulumu bitirdim. restartdan sonra mac ekranı geliyor ve restart ediyor.

 23. ALİ KOCAPİÇAK   •  

  ARKADAŞLAR BENİM PCM DE 8 GB RAM İ7 İŞLEMCİ 2 GB RAMDAN HARİCİ EKRAN KARTI 2 TERABAYT HARDDISK M VAR KALDIRIR MI BNM PC MAC İ ACABA

 24. Onur Gözüpek   •     Yazar

  Merhaba, PC’nizin donanımı Mac OS X çalıştırmak için yeterli ancak 8 GB ram takılı iken kurulumu gerçekleştiremezsiniz. Kurulumdan önce 4GB belleği sistemden çıkarmanız gerekecek.

 25. ALİ KOCAPİÇAK   •  

  neden peki daha sonra takabilirmiim ramı..

 26. Anıl Demirci   •  

  Abiler brk says: ben celeron kullanıyorum demiş..

  Şimdi Benim Celeren 2.66 işlemcim var 1 gb ram ekran kartım vga ekran kartı 80 gb hdd m var max os x snow leopard’ı kurmak istiyorum..
  Ve denedimde aynı şekilde ayarlamaları yaptım sistemi hiç hata göstermeksizin kurdum lakin kurulum bitince ve yeniden başlatınca açılmıyor boot from disk bölümünde kalıyor.. Sizce nedendir.?

 27. Anıl Demirci   •  

  Abiler brk says: ben celeron kullanıyorum demiş..

  Şimdi Benim Celeron 2.66 işlemcim var 1 gb ram ekran kartım vga ekran kartı 80 gb hdd m var max os x snow leopard’ı kurmak istiyorum..
  Ve denedimde aynı şekilde ayarlamaları yaptım sistemi hiç hata göstermeksizin kurdum lakin kurulum bitince ve yeniden başlatınca açılmıyor boot from disk bölümünde kalıyor.. Sizce nedendir.?

 28. fatih   •  

  Merhaba bende deniyorum fakat kurulumdan sonra logo ve altta sürekli yüklem imleci dönüyor ve kalıyor yüklediğim versiyon sizin yukarıda belirttiğiniz. pc ise HP 2510p beni yönlendirebilirmisini<?

 29. Hakan   •  

  Herşeyim full çalışıyo eline sağlık yaznız ekran 1024×768 yukarı çıkmıyor onbord oluşundanmıdır acaba ekran görüntü kalitem çok iyi kusursuz sadece çözünürlük armıyo sizce nedendir ?

 30. Onur Gözüpek   •  

  Ekran çözünürlüğünü arttıramamanızın en büyük nedeni sürücü (driver) eksikliğidir. Yani bilgisayarınızdaki ekran kartının Mac sürücüsü yoksa (bazı sürücüler var ancak modifiye edilmesi gerekiyor) standart sürücülerin desteklediği en yüksek çözünürlükten yukarı çıkamazsınız. PC’de MacOsX kullanmak güzel bir his ancak donanım uyumsuzlukları bir yerden sonra kullanıcıyı ister istemez üzüyor 🙁 Ben bu şekilde 5-6 ay kadar kullandım ancak “sorunsuz” kullanmak istediğinizde ya Mac sahibi olacaksınız ya da Windows veya Linux’u tercih etmeniz gerekiyor…

 31. hakan   •  

  üstadım doğru diyosunda bişeyi anlamadım driver eksik olsa filim olsun flas olsun herşeyim full çalışıyo yok yok yani akıyo makine tabiriyle sadece çözünürlük 1024 diyo sizce onborddan çıkıp pci bir kar taksam bu sorundan kurtulurmuyum yada sizdem 1024 kulladınız şimdiden tşk ediyorum ilginiz için

 32. Onur Gözüpek   •  

  Mac ile PC arasındaki en büyük farklardan biri de bu: Düşük çözünürlük sistemin diğer bileşenlerinin çalışmasına engel değil. Yani sürücüsü yok diye film izleyemez, flash oynatamazsınız diye bişey yok. Benim ekran kartım Nvidia 9650M GT’ydi ve sürücüsü vardı. O yüzden 1680x1050px çözünürlükte kullanabildim. (Ama daha sonra 1920×1080 çözünürlüklü Full HD ekranlı ATI Radeon HD 5870 ekran kartlı makinede 1024x768px’in üzerine çıkartamamıştım!) Eğer imkanınız varsa http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.4#Graphics_Cards adresindeki ekran kartlarından biri ile değiştirebilirseniz daha yüksek çözünürlükte kullanabilirsiniz.

 33. hakan   •  

  Link süper oldu Çok tşk ederim sn. Onur Gözüpek kolaygelsin iyi çalışmalar dilerim.

 34. uns   •  

  Selamlar,

  Kullandığım destop hac osx yaklaşık 3 yıldır sorunsuz çalışıyordu. ^hafta evvel açtığımda boot sorunu olduğunu görüyorumV. -v -f işe yaramıyor. ne yapmam gerekir? Konuyla ilgili fazla bilgi sahibi değilim.
  Osx sürümü 10.5.6 .

  Şimdiden teşekkür ediyorum.
  Saygılar

 35. Onur Gözüpek   •  

  Merhaba,

  Yakın zamanda herhangi bir güncelleme ya da program kurulumu yapmış mıydınız?

 36. uns   •  

  Hayır. Sadece ana kartım değişti ve ekran kartım. Fakat ekran kartı takmadan bord uzerinde 1 ayı geckin bir sure sorunsuz kullandım. Bi sabah kalktığımda bu sorun vardı. Sorunun resmi var elimde fakat buraya koyamadım.Neler yapabilirim.

 37. Onur Gözüpek   •  

  Ekran kartı değişimi sistemin açılmasını engelleyebilir. Düzeltmek için, kurulum CD’si ya da DVD’sini kullanarak bilgisayarınızı başlatın. Kurulum ekranı geldiğinde Customize seçeneğini seçin ve ekran kartınızın sürücüsünü işaretleyip eski ekran kartınıza ait sürücüyü listeden kaldırın. Diski formatlamadan aynı disk üzerine kuruluma devam ettiğinizde, yeni sürücüyü kuracaktır.

 38. uns   •  

  Teşekkür ederim hızlı cevap için. Bu makinemi arkadaşım kurmuştu bende ondan backup cd lerini almadım. Yani elim kurulum yada kurtarma DVD si mevcut değil. Bu durumdayken neler yapabilirim. Yeniden kurmam gerekirse bana bu dvd leri nerden indiribiliceğim hakkında bilgi verebilirmisiniz. Bu arada aşşağıda link te sorun ile ilgili resmi iletiyorum.

  http://wtrns.fr/a0X5sr3ChbBGcs

  Sevgiler

 39. Onur Gözüpek   •  

  Elinizde kurtarma DVD’si yoksa yapabileceğiniz pek fazla şey yok. Ancak bir önerim var. Gönderdiğiniz ekran görüntüsünün olduğu ekranda şu komutu deneyin:

  -v -f -cpus=1

  Eğer cpus komutu işe yaramazsa, onu kaldırıp -v -f ile tekrar deneyin.

  Hackintosh DVD’si için de iAtkos S2 diye aratırsanız indirme linklerini bulabilirsiniz…

 40. uns   •  

  Tekrar selamlar,

  Verdiğiniz komutlar işe yaramıyor sayfa gene aynı kalıyor.Kullandığım HDD 1T. 300 Gb Osx kurulı 700 Gb Depo olarak kullanılıyor. Sizden ricam depo ya zarar vermeden makinemi yeniden osx e nasıl dönüştürebilirim, bilgi verirseniz çok sevinirim.

 41. Onur Gözüpek   •  

  Tek seçeneğiniz, diski biçimlendirmeden, var olan Leo bölümüne yeniden kurulum yapmak… Kurulum DVD’siyle kurulum yaparken, Leo bölümünü seçip onun üzerine kurulum yaparsanız Depo bölümüne dokunmamış olursunuz. Temiz kurulum istiyorsanız sadece Leo bölümünü biçimlendirip o bölüme kurulum yapın. Disk biçimlendirme ve bölüm ekleme/çıkarma işlemlerini yapmazsanız, diğer depo bölümünüz zarar görmez.

 42. uns   •  

  Son bir sorum daha olucak. Ben kullanmış olduğuım sürümü nerden bulabılırım bulduğum Dmg yi dvd ye yazdırıp kurmammı gerekiyor. Yani DVD yi pc ye göre ayarlamam gerekecekmidir.

 43. Onur Gözüpek   •  

  PC’ye kurulum yaptığınız için size lazım olan ISO kalıbı. Zaten iAtkos’u iso kalıbı (DVD imajı) olarak bulabiliyorsunuz. Kullandığınız sürüm 10.5.6 demişsiniz. O zaman iAtkos v7’yi aramanız gerekiyor…

 44. uns   •  

  Bilgilendirme için teşekkür ediyorum onur.Son 30 dk kadır tüm iatyoks v7 arıyorum o kadar çok link varkı hangisi doğru çalışanı kestirmek çok zor.Sizin önerebiliceğiniz bir link varmı ?
  Saygılar

 45. Onur Gözüpek   •  

  Merhaba, http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.6 adresinde HCL yani Hardware Compability List’te (Donanım uyumluluk listesi) dizüstü bilgisayarınızın donanım özelliklerine kontrol edebilirsiniz. Ekran kartınızın sürücüsü gözükmüyor listede ama Mobility Radeon sürücülerine deneyebilirsiniz. Onun dışında kurulum esnasında çok çekirdekli işlemcinizin hataya neden olmaması için boot ekranında -v -f -cpus=1 komutunu girmenizde fayda var.

 46. screnbjk   •  

  merhabalar Toshiba A200 1 VL makinam var kurulumu bir sekilde saglikli gerceklestiriyorum yanliz tek sikintim normal acinca karelemeler ekranda beliriyor ama guvenli moda normal bir sekilde girebiliyorum kurulumun dil v.s bolumunude buradan tamamliyorum sistem aciliyor sanirim ekran kartindan kaynakli bir cozumu yokmudur ?

 47. ccin   •  

  you need to restart your computer hold down the power button

  diyor ne yapmam lazım bir çaresini bulamadım 🙁

 48. muhammet sancaktutan   •  

  ne yaptıysam olmadı . bu işten tam anlayan biri lazım temiz kurulum yapmak için .dünyanın en iyi işletim sistemin neden donanım seçtiği veya neden kendi windows gibi arayıp bulmuyor . satın alayım diyorum oda olmuyor .kendi bilgisayarlarına satıyor sadece .

 49. Onur Gözüpek   •     Yazar

  Muhammet bey, öncelikle Mac Os X işletim sisteminin her PC’ye kurulamadığını belirtmek isterim. Hackintosh olarak tabir edilen ve Mac OS X işletim sisteminin kurulabildiği kişisel bilgisayarların donanımlarının Mac ile uyumlu olması gerekiyor. Aksi taktide sadece Mac üzerinde çalışmak üzere yazılmış bir işletim sistemini çalıştırmanız mümkün değil. Ayrıca, dünyanın en iyi işletim sistemi olmasının nedeni, donanım ve yazılımlarının tamamının Apple kontrolünde ya da en azından denetiminde olması… Windows’un kurulu olduğu her bilgisayarın, her parçasını farklı bir firma üretiyor ve bu nedenle zaman zaman uyumsuzluklar ve sorunlar yaşanıyor. Unutmayın ki, Windows işletim sisteminin bir donanımı tanıyabilmesi için muhakkak o donanımın sürücüsünü kurmak zorundasınız. Sürücüyü Windows’un kendi bulması diye bir şey söz konusu değil. Windows’un yaptığı, donanım üreticisinin temel sürücüsünü Microsoft veritabanında taramak, hepsi bu. Eğer donanım üreticisi, Windows uyumlu donanımı, Microsoft veritabanına göndermemişse, o donanımı kullanmanız mümkün değil. Son teknoloji ekran kartlarını sürücüsüz kullanmayı denediniz mi? Sonuç vasat olacaktır… Mac bilgisayarların ve Mac OS X işletim sisteminin bu kadar kararlı (stabil) ve sorunsuz olmasının temel nedenini göz ardı etmeyin lütfen…

  Pc’nize Leopard kurmak için donanımızın uyumlu olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Eğer uyumsuzluk sorunu varsa, Leopard yerine daha eski donanımla çalışabilen Tiger sürümünü de deneyebilirsiniz…

 50. osman   •  

  Merhaba hocam asus anakart intel islemcie ve zotac invidia ekran karti mevcut yuklemeyi yapiyorum ama apple logosu cIkiyor ve kaliyor sectigim driverlardan dolayi mi yapar bunu

 51. Abdullah   •  

  merhaba msi gp60 2pe-291xtr marka laptopa sahibim mac osx kurmaya çalışıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim?

 52. Ünsal   •  

  Ben kurulumu sorunsuz gerceklestirdim fakat sistem acilmasi icin apple logosuna enterladigimds reset atiyor..suana kadar verdiginiz komutlari denedim fakat yine rastart atiyor. Ne yapmam gerekli bu reset sorunu icin hocam?

 53. davut naci kaya   •  

  Teşekkür ederim iyi bir yazı olmuş. Bu bilgileri aynen uyguladığımı, sorunsuz kurulum gerçekleştiğini ve işletim sisteminin sorunsuz çalıştığını varsayalım. Peki bu sisteme xcode kurup objective c ile iphone ve ipad için uygulama geliştirebilirmiyim. Geliştirdiğim uygulamayı itunes üzerinden yayınlayabilirmiyim?

 54. Onur Gözüpek   •  

  Merhaba, eğer kurulum yaptıysanız ve çalışmasında sorun yaşamıyorsanız, XCode’u kurarken de sorun yaşamayacağınızı varsayabiliriz. Ancak yazdığınız uygulamaları XCode üzerinden iPhone’a aktaramayabilirsiniz. (USB sürücüsü yüklenmemiş olabilir ya da başka bir sorun çıkabilir) Uygulama geliştirmeye başlamadan önce var olan bir uygulamayı XCode üzerinden iPhone cihazınıza yüklemeyi denemelisiniz. Eğer sorun yaşamazsanız, uygulama geliştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir