İşte Yeni Apple Ipad Tablet

Neredeyse bir yıldır internette yoğun dedikodulara konu olan yeni Apple ürünü tablet bilgisayar iPad adıyla açıklandı. iPad sadece 0.75 kg ağırlığında, 1.30 cm kalınlığında ve 9.7 inç çoklu dokunuş özelliği taşıyan ekrana sahip.

iPad, ivmeölçer sayesinde ister dikey ister yatay tutulabiliyor. Cihazın zenginleştirilmiş ve uyarlanmış bir iPhone işletim sistemi kullandığı görülüyor. Arayüz, iPhone ekranı gibi bolca uygulama ve kısayol barındırıyor.

İnternet tarayıcı olarak tablete uyarlanmış bir Safari versiyonu göze çarpıyor. Ekran ise iPhone veya MacBook’lardaki 16:9 oranından ziyade 4:3’e daha yakın.

1 GHz hızında Apple A4 işlemciyle çıkan ürünün sabit belleğinin 16 ile 64 GB arasında olacağı açıklandı. Cihazda Wi-Fi ve Bluetooth 2.1 kablosuz bağlantı özellikleri standart. Ancak 3G modemli versiyonları da piyasaya sürülecek.

ABD’de 499 dolardan başlayacak fiyatlar bellek arttıkça ve 3G eklendikçe artıyor. 3G modemi olmayanlar 32GB bellek için 599, 64GB belleklisi için 699 olarak açıklandı. Modellere istenirse 130 dolar farkla 3G modem ekleniyor.

Firma yetkilileri sunumda yaklaşık 140 bin uygulama barındıran App Store’daki ürünleri iPad’de de kullanabileceğini belirtti. Elbette uygulama iPad’in ekranına uygun şekilde, yani daha büyük grafiklerle çalışacak.

YouTube’daki HD videolar iPad’de izlenebiliyor. Fotoğraflar, e-postalar, Google Maps vs. uygulamalar da iPhone’la çok benzer şekilde çalışıyor. Cihazın kilitli ekranı, yine iPhone’da olduğu gibi, ekrandaki ‘Kilidi Aç’ butonu sağa doğru kaydırılarak açılıyor.

iPad bir e-kitap ve e-gazete okuyucu olarak da tasarlanmış. Cihazda kurulu bulunan iBook uygulamasıyla daha önce yüklenmiş kitaplar, bir kütüphane grafiğiyle ekranda beliriyor. Okunmak istenen kitap kitaplıktan kitap çeker gibi alınıyor ve açılıyor. Sayfalar parmakla, kitap sayfası çevrilir gibi çevriliyor, yakınlaştırılıp uzaklaştırılabiliyor.

 

iPhone (en solda), Amazon Kindle e-kitap okuyucu ve iPad yanyana

Demonstrasyonda ayrıca New York Times gazetesinin kapak sayfasının kullanılması, gazeteyle Apple arasında lisans anlaşması olduğu dedikodularını doğrular yönde. Söylentiye göre ABD’de satılacak iPad’lerde, özel New York Times aplikasyonu yerleşik olarak gelecek.

iPad’de yazı yazmak da genişletilmiş sanal klavye ile kolay gibi. Elbette dikey ya da yatay tutuşa göre tüm ekran öğeleri yön değiştiriyor.

Açıklamalara göre cihazın pili 1 haftalık bekleme süresini ve 10 saate kadar video izlemeyi destekliyor.

Apple iPad’in Wi-Fi modellerinin ABD’de 60, 3G’li modellerin de 90 gün içinde piyasaya verileceği belirtildi. 3G modellerin ülkedeki AT&T mobil operatörle kontratlı olarak sunulacağı da eklendi. 3G’li modeller Avrupa’daysa SIM kilitsiz olarak sunulacak, isteyen istediği operatörle kullanabilecek.

Apple’ın Ipad sayfası için buraya, Apple Ipad videosu için buraya tıklayın.

Kaynak: Ntvmsnbc, Mashable

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir