OS X Yosemite Kurulum Diski Oluşturma

OS X Yosemite

OS X Yosemite

Apple, 16 Ekim 2014 tarihinden düzenlediği etkinlikte yeni işletim sistemi OS X Yosemite’nin indirmeye hazır olduğunu duyurdu. OS X Mavericks kullanıcıları, ücretsiz olarak AppStore’dan indirip kurulum yapabilir.

Ancak, temiz bir kurulum yapabilmek için indirmiş olduğunuz disk imajını USB belleğe yazdırıp kurulum yapmanız gerekiyor. Eskiden oldukça zor olan kurulum diski oluşturmak artık çok kolay.

Öncelikle en az 8GB kapasiteli bir adet USB belleğe ihtiyacımız var. Diski USB bağlantı noktasına taktıktan sonra;

1. Uygulamalar’dan Araçlar klasöründeki Disk İzlencesi’ni (Disk Utility) çalıştırın.

Disk Utility - 1

2. Soldaki listeden USB belleğinizi seçin.

Disk Utility - 2

3. Sağdaki pencereden Bölüntüle (Partition) sekmesini seçin ve Bölüntü Yerleşimi (PartitionLayout) bölümünden Şu Anki (Current) seçeneğine tıklayıp 1 Bölüntü (1 Partition) seçin.

Disk Utility - 3

4. Alttaki seçenekler (option) butonuna tıklayın ve GUID Bölüntü Tablosu (GUID Partition Table) seçtikten sonra Tamam’a (OK) basın.

Disk Utility 4

5. Diski biçimlendirmek için Uygula (Apply) butonuna basmadan önce Bölüntü Bilgileri (Partition Information) altındaki Ad (Name) kutusunu Adsiz (veya Untitled) olarak düzeltin. (İsim verirken Türkçe karakter, boşluk veya noktalama işaretleri kullanmayın. Dosya yüklemeden önce disk formatlanacağı için vereceğiniz ismin bir önemi yok. Sadece Adsiz veya Untitled olması yeterli.) Eğer bu düzeltmeyi yapmazsanız aşağıdaki terminal komutu hata verecektir.

Artık çalıştırılabilir kurulum diskimizi oluşturmaya hazırız.

1. Uygulamalar’dan Araçlar klasöründeki Terminal’i çalıştırın.

Terminal arayüzünde kurulum diski oluşturma

2. Aşağıdaki komutu kopyalayıp Terminal penceresine yapıştırın.

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app/Contents/Resources/createinstallmedia volume /Volumes/Adsiz applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Yosemite.app nointeraction

Lütfen disk isminin Adsiz olduğunu doğrulayın. Aksi taktirde komut çalışmayacaktır.

3. Enter’a bastıktan sonra kullanıcı parolanızı girip tekrar Enter’a basıp işlemin tamamlanmasını bekleyin.

Bu kadar…

Artık, Mac’inizi yeniden başlatıp Alt/Option tuşuna basılı tutarak açabilir ve USB diskinizi seçerek kurulum aşamasına geçebilirsiniz.

Kurulumdan önce yedek almayı ihmal etmeyin…

Onur Gözüpek

bilişim doktoru, sanal alem gezgini, sosyal medya takipçisi, boş beleş işler müdürü, teknoloji tutkunu bi acayip dünya insanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir