Mutlu Yıllar Gmail

1 Nisan 2004 tarihinde sadece davetle üye kabul eden Beta servisi olarak açılan Gmail, web tabanlı e-postalar için depolama alanı konusunda devrim yarattı. Google’ın bu servis için sadece davetle üye kabul edebilir olma kararı vermesi, Spam göndericilerini uzak tuttu ve bu sayede Gmail’in bir spam-korumalı servis olduğu konusunda kanaatler yaygınlaştı. Bu kavram gerçekleklikten uzak gibi görünürken, bugün Gmail istenmeyen e-postaları posta kutunuzdan uzak tutarak mükemmel bir iş yaptı.

Bununla birlikte, kullanıcı başına 1 GB depolama alanı sunarak, uzun zamandır web tabanlı ücretsiz e-postala servislerinin yüksek kapasitelere ihtiyacı olmadığı kanaatindeki rakiplerini küçük gösterdi. Bu taktik, Gmail’i en beğenilen Google servislerinden biri yaptı ve diğerlerinin ücretli sunduğu servisleri ücretsiz olarak sunması onun ününü perçinledi.

Şimdi, Gmail dünyadaki en popüler web tabanlı e-posta servislerinden biri ve Hotmail, Yahoo gibi servislerden büyük, belki de en değerlisi. Kullanıcılarına 7400MB’tan daha fazla ücretsiz depolama alanı sunuyor ve GoogleTalk, Google Apps ve Google Buzz gibi servislerin temeli haline geldi.

Bugün, Gmail altı yaşında ve hala Google’ın en önemli servislerinden biri; pek çok kişi on yıl önce e-postanın öldüğünü söylüyordu ancak şu anda, yakın bir zamanda hayatımızdan çıkacakmış gibi görünmüyor.

Kaynak: Mashable‘dan Türkçe’ye çevrilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir