iOS7 Değerlendirmesi

ios7_featured

IOS7

Apple 10 Haziran 2013 tarihinde WWDC 2013 konferası açılış oturumunda herkesin merakla beklediği mobil işletim sistemi iOS7 tanıtıldı. Yeni sürümde kabartma simgelerden vazgeçilip düz simge ve sade bir tasarıma geçilmesi sebebiyle iPhone, iPad ve iPod Touch kullanıcıları büyük şaşkınlık yaşadı. Yeni işletim sisteminin Beta sürümünü beğenenler, beğenmeyenler ve kararsız kalanlar kararlı sürüm için görüş, öneri ve şikayetlerini forumlarda paylaşmaya başladılar bile…

iOS7’ı Tanıyalım

iOS7 bir önceki sürüme göre ilk bakışta görsel olarak yeni bir sayfa açmış olsa da yeni işletim sistemi eskisinden daha fazla özellik barındırıyor. Sunumda iOS7’ın 10 farklı özelliği üzerinde duruldu. Bu 10 yeni veya geliştirilmiş özelliği sırayla gözatalım:

iOS7 Özellikleri

Control Center / Kontrol Merkezi

Cihazını daha önce Jailbreak yapmış kullanıcılar Kontrol Merkezi’ni görünce muhtemelen bıyık altında sırıtmıştır. Çünkü yeni Kontrol Merkezi, JailBreak yapmış çoğu kullanıcının cihazına yüklediği uygulamalardan biriydi. Kontrol Merkezi’nde Uçuş Modu, Kablosuz Bağlantı, Bluetooth, Rahatsız Edilmeme, Ekran Döndürme Kilidi ayarlarını tek dokunuşla çaıp kapatabiliyoruz. Ayrıca, ekran parlaklığını ve ses seviyesini de ayarlayabiliyoruz. Müzik kontrolleri de Kontrol Merkezi’ndeki yerini almış. iOS7 ile birlikte gelen ve iOS cihazlar ve Mac bilgisayarlar arasında dosya transfer işlemine imkan veren AirDrop kısa yolu ve eğer bulunduğunuz ağa bağlı bir Apple TV varsa o cihaza bağlanmak için Apple TV kısayolu da Kontrol Merkezi’ne eklenmiş. Ayrıca, kameranın flaşını aydınlatmada kullabileceğimiz fener ikonu, alarm, hesap makinesi ve kameraya hızlı erişim ikonları da Kontrol Merkezi’nin alt kısmına yerleştirilmiş.

Notification Center / Bildirim Merkezi

Bildirim merkezi iOS6 kullanıcıların aşina olduğu ekranın üst kısmından aşağı doğru sürükleyerek ekrana getirebilidiğimiz ve gelen SMS, e-posta, takvim vb. uyarıları, hatırlatma mesajlarını, uygulamaların gönderdiği bildirimleri bir arada görebildiğimiz bir alandı. iOS7 Beta sürümünde bildirim alanında değişiklikler yapılmış ve bildirim alanı 3 sekmeye ayrılmış. Bıgün sekmesinde takvim uygulamasında o güne ait bildirimler ve uyarılar yer alıyor. Tüm sekmesinde eski bildirim merkezindeki gibi gelen uyarıları görüyorsunuz. Son sekmede ise henüz kontrol etmediğiniz / müdahale etmediğiniz gözden kaçan uyarılar listeleniyor. Yayınlanan ilk Beta sürümüde iOS6 sürümden yer alan bildirim alanından Twitter ve Facebook’a mesaj gönderme kısa yollarına yer verilmemiş. Aynı zamanda havadurumu bileşeni de artık Bildiirm Merkezi’nde yer almıyor…

Multitasking / Çoklu Görev

iOS6 sürümünde ana ekran tuşuna iki kere tıkladığımızda ekranın altında, o an aktif olan uygulamaların ikonları beliriyordu. iOS7 sürümünde ise uygulamaların ekran görüntüleri ve ikonları ekran ortasında beliriyor. Kapatmak istediğimiz uygulamayı yukarı kaydırmamız yeterli oluyor. Eskisi gibi ikonların üzerine basılı tutmaya ve daha sonra eksi işaretine basmaya gerek kalmadı. Tek hareketle uygulamayı kapatabiliyoruz.

Camera / Kamera

Mobil cihazların yüksek megapikselli kameraları sayesinde günlük hayatta bolca fotoğraf ve video çekip sosyal ağlarda paylaşıyoruz. iOS7 Beta sürümünde kameranın dört fonksiyonu bulunuyor: Video, Fotoğraf, Kare ve Panaroma. Fotoğraf ve Kare modlarında çekim yaparken fotoğraflarımıza Instagram ve Twitter’da kullanılan filtrelere benzer filtreleri ekleyebiliyoruz. Ancak bu filtreler Instagram filtreleri kadar başarılı değil ne yazık ki…

iOS7 Fotoğraflar

Photos / Fotoğraflar

Fotoğraf uygulaması geliştirilen uygulamalar arasında en çok göze çarpan uygulamaların başında geliyor. Artık fotoğraflarımız sadece albümler halinde değil aynı zamanda çekildikleri tarih ve yerlere göre de kataloglanıyor. Açıkçası koleksiyon özelliği şu an için biraz kafa karıştırsa da fotoğraflarını sınıflandırmayı sevenler için oldukça yararlı bir özellik olarak göze çarpıyor.

AirDrop

AirDrop özelliği Mac bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarları arasında kolayca dosya paylaşmak için kullandığı kablosuz ağ üzerinden veri aktarımı sağlayan bir uygulamaydı ve bu özellik iOS7 ile birlikte mobil cihazlara da gelmiş oldu. AirDrop sayesinde bir başka iOS cihaz veya Mac bilgisayara dosya göndermek ve başka bir cihazdan dosya almak son derece kolay hale geldi.

Safari

iOS7 ile birlikte Safari daha geniş bir kullanım alanına sahip olacak. Daha fazla ayrıntı, daha az uygulama simgesi le tam ekran sörfün keyfini sürebileceğiz. Üç boyurlu arayüz sayesinde seklemeler arasında gezinmek oldukça keyifli bir hal alıyor.

iOS7 iTunes Radio

iTunes Radio

iTunes Radio, bilgisayarımızda kullandığımız iTunes programı içerisindeki radyo istasyonlarını mobil cihazlarımızdan dinlememize imkan veren Müzik uygulaması içerisinde entegre edilmiş bir özellik. iTunes Radio şu an için sadece Amerika’da kullanılabiliyor. (Eğer ABD AppStore hesabınız varsa iTunes Radio’yu kullanabiliyorsunuz)

Siri

Gelelim iOS7 Beta sürümünde bana göre en çok geliştirilmiş uygulamalardan birine. Siri, yenilenen arayüzü ve geliştirilen ses algılama sistemiyle kesinlikle iOS6 sürümündekinden daha akıllı. Ses tanıma performansı o kadar çok arttırılmış ki televizyondaki dialogları bile yakalayabiliyor. Eski sürümde telaffuzunuz kötü olduğunda komutların çoğunu algılayamıyordu ancak iOS7 üzerinde Siri çok ama çok daha “anlayışlı”. Üstelik Siri için artık “Siri hanım” tabirini kullanamayacağız çünkü Siri için erkek sesi de eklenmiş. Üstelik kullandığınız dilin aksanına çok yakın bir tonda cevap veriyor. Robotik ses büyük oranda gerçek sese dönüştürülmüş.

Siri henüz sizi Türkçe olarak algılamasa da İngilizce olarak ses, bluetooth, kablosuz özelliğini açma/kapama komutlarını algılayabiliyor ve sistem ayarlarınızı değiştirebiliyor. Hatırlatmaları hala düzenleyemiyor olsa da takvime hatırlatma ekleme ve iOS’in kendi hatırlatma uygulamasına notlar/uyarılar ekleme konusunda oldukça başarılı.

iOS7 - Aracınız için iOS

iOS in the Car / Aracınızda iOS

Türkiye’de ne zaman kullanıma sunulacağı belirsiz olsa da büyük otomobil firmalarının bir çoğu araç içi navigasyon sistemlerine Siri’yi entegre etmek için çalışmalara başlamış. Araçlara entegre iOS için 2014 yılını bekleyeceğiz ancak sesli komutları algılayan, harita uygulaması ile trafik ve yol bilgisi verebilen, gelen mesajları aracın ekranında gösteren ve okuyabilen bir araba kulağa oldukça hoş geliyor.

Uyumluluk

Kesin çıkış tarihi açıklanmayan ancak son kullanıcıyla sonbaharda buluşacağı belirtiren iOS7 şu cihazlarda çalışabilecek:

iOS7 Uyumluluk

Yeni iOS ile ilgili göz kamaştırıcı görüntüler için Apple’ın iOS7 sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

iOS6 ve iOS7 ekran görüntülerini karşılaştırmak isterseniz RedmondPie makalesine gözatabilirsiniz.

iOS7 hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Beğendiniz mi yoksa hayal kırıklığına mı uğradınız? Beğendiğiniz veya hoşuınuza gitmeyen yönleri neler? Lütfen paylaşın…

Onur Gözüpek

bilişim doktoru, sanal alem gezgini, sosyal medya takipçisi, boş beleş işler müdürü, teknoloji tutkunu bi acayip dünya insanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir