Onur Gözüpek

bilişim doktoru, sanal alem gezgini, sosyal medya takipçisi, boş beleş işler müdürü, teknoloji tutkunu bi acayip dünya insanı

2 Comments

  1. Olgun YAZICI   •  

    Nedendir bilinmez bu ubuntu’ya bir türlü ısınamadım, hani işin aslı şu, popüler bir yazılım olması yüzünden telif haklarına dikkat etmek zorunda ve bu sebepten genelde mp3 bile sonradan ekleniyor amarok’a. Bir sistem kurduğum zaman tek tek (ati sürücüsü kur, mp3 eklentisi kur, vs) uğraşmamak lazım benim düşünceme göre. Bu yüzden 2007.3 sürümünden itibaren olmuş diyerekten PARDUS kullanıyorum, bu alternatifide arkadaşlar göz önünde bulundurun. PİSİ deposunda çok program yok, yeni programları eklemekte zahmetli ama bunun yanında ilginçtir donanımı çok iyi tanıyor, üstüne ati – nvidia ekran kartını deposundan bir paket indirerek tanıtabiliyorsunuz. Bunun yanında yukarda değindiğim gibi yurt dışında çok popüler olmaması sayesinde bir nevi yemişim telifi durumu var, direk mp3 çalan bir amarok, windows dosyalarına ulaşabilen bir konquer ile ve tabiki Türkçe olmasıyla bir deneyelim şu linux’u diyen arkadaşlara tavsiye ederim. (hdd’de min 5 tavsiye edilen 10 gb yer yeterlidir)

  2. Onur Gözüpek   •     Author

    Ubuntu’nun, kurulumdan sonra pek çok “yüklemeye” ihtiyaç duyduğu bir gerçek ama bunun asıl nedeni, “özgür yazılım” mantığından kaynaklanıyor. Pek çok Linux dağıtımında olduğu gibi, Ubuntu’da da sistem temel bileşenler yüklü olarak geliyor. Üzerinde değişiklik yapmak tamamen kullanıcının inisiyatifinde. MP3 çalmak için eklenti kurmak size bağlı, ama isterseniz MP3’lerinizi OGG formatına dönüştürüp özgürce dinleyebilirsiniz… Bunun yanında Pardus için hala henüz erken. Erken olmasının da nedeni sizin de bahsetmiş olduğunuz gibi Pisi deposundaki program azlığı. İnsanlar Windows yerine Linux tercih ederken en büyük endişeyi “Windows’ta kullandığım programları Linux üzerinde kullanabilecek miyim?” sorusu yaratıyor. Bu nedenle, Ubuntu pek çok acemi Linux’çu için iyi bir başlangıçtır.

    Elbette ki, Pardus, tamemen Türkçe arabirimle yazılması bakımından tercih edilebilir fakat biraz da orta düzey kullanıcıları göz önünde bulundurduğunuzda tam olarak yeterli gelmemektedir. “En azından şimdilik” demekte de fayda görüyorum. Çünkü bildiğim kadarıyla 2009 yılından itibaren devlet dairelerinde Pardus kullanılması gündemde. Ordunun da Pardus kullanacağı söylentiler arasında. Hal böyle olunca Pardus’u desteklememek imkansız.

    Ne şekilde, hangi dağıtımla olursa olsun, Linux kullanmak her zaman iyidir diye düşünüyorum :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *