Linux için Alternatif Windows Programları

Windows işletim sisteminden bıkıp Linux’a geçmek isteyen pek çok kullanıcının aklında Windows programlarım Linux’ta çalışacak mı sorusu vardır. Cevap net olarak evet ya da hayır değildir. Nedenini anlamak için olaya şu iki açıdan bakmak gerekiyor:

Hayır, Windows programlarınız Linux üzerinde çalışmaz, çünkü Linux ve Windows işletim sistemlerinin dosya yapısı birbirinden farklıdır. Linux üzerinde, Windows’ta çalıştırılabilen .exe ve .com uzantılı dosyalar çalışmaz. DLL dosyaları Linux tarafından okunmaz.

Evet, Windows programlarının bazıları Wine adı verilen bir emülatör aracılığıyla Linux üzerinde çalıştırılabilir. Fakat her program için Linux üzerinde çalışır demek pek doğru olmaz. (Wine ile ilgili detaylı bilgiyi www.winehq.com adresinden alabilirsiniz.)

Ancak, Wine’ı sadece Windows üzerinde çalıştırdığınız ve Linux üzerinde de çalıştırmaya mecbur olduğunuz yazılımlar için kullanmanız tavsiye edilir. (Örneğin muhasebe programları, firmalara özel yazılımlar vb.) Bunların haricinde pek çok Windows programının ücretsiz ve alternatif versiyonları mevcuttur. (Linux üzerinde de ücretli yazılımların var olduğunu unutmamak gerek. Linux, açık kaynaklı bir sistem olabilir fakat bu sistemden gelir elde etmek isteyen firmaların var olduğunu da göz ardı etmemekte fayda var.)

Gelelim alternatif programlara. Aşağıda, en çok kullanılan Windows programlarına alternatif Linux yazılımlarıyla ilgili bir liste bulacaksınız. Liste, Linuxappfinder.com sitesinden derlenmiş olup, daha kapsamlı bir liste için siteye göz atabilirsiniz…

Windows Programı İşlevi Linux Alternatifi
Acdsee Resim görüntüleme GwenView
Acrobat Reader Pdf döküman okuma KPdf
Adobe Photoshop İmaj düzenleme Gimp
Internet Explorer İnternet tarayıcısı Firefox
Microsoft Office Ofis yazılım paketi Openoffice.org
Msn Messenger Anında mesajlaşma Amsn
Nero Burning Rom CD/DVD yakma K3b
Outlook Express E-Posta istemcisi Thunderbird
Winamp Müzik dinleme Amarok
Windows Media Player Video izleme Vlc Media Player

Listedekiler en çok tercih edilen Windows programlarının alternatifleridir. Fakat Linux program deryası bunlarla sınırlı değil. Ayrıca, yukarıdaki program genel olarak KDE masaüstü için özelleştirilmiş programlardır. Diğer dağıtımlar ve masaüstü derlemeleri için farklı programlar da mevcuttur.

Eminim, şu an kullandığınız pek çok programın Linux alternatifini bulabilirsiniz. Bulamadıklarınız ya da bulamayacaklarınız için ise Wine (ve ücretli profesyonel versiyonu olan Winex) her zaman hizmetinizde. Örneğin, Photoshop müptelasısınız ve Gimp’e bir türlü ısınamadınız. Sorun değil. Wine yanınızda…

Bol Linux’lu günler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir