Bankalar Bizi İşletiyor

Bankalar

Dün, uzun zamandan beri kullanmadığım bir bankadaki hesabıma havale geldi. Ancak gelen miktarın, beklediğimden eksik olduğunu farkedince hemen intetnet şubesine girip hesap hareketlerine göz attım.

Tam tahmin ettiğim gibi, banka, hesap işletim ücreti tahsil etmişti. Hem de “işletmediği” hesaptan..

Üstüne üstlük, bankanın bana haber vermeden, beni uyarmadan hesabımdan tahsil ettiği 38 Türk Lirasına karşılık olarak “2011 yarıyılı hesap işletim ücreti” açıklaması yazılmıştı.

Yani, hesabımı işletmedikleri halde tahsil ettikleri 38 Lira onlara yetmeyecek, bir kaç ay sonra yeniden bir 38 Lira daha tahsil edeceklerinin mesajını veriyorlardı. İşlemeyen hesap için bir yılda tam 76 Türk lirası..

Şimdi ben merak ediyorum: Banka ne için var?

Kredi vermek için mi? Kredi kartı vermek için mi?Parası olana para kazandırnak için mi? Yoksa vatandaşı soymak için mi?

Bankadan kredi alırsınız, hemen sizin adınıza mevduat hesabı açarlar. “Kredi borcunuz hesabınızdan otomatik ödensin.” derler. Kredi kartı verirler, peşinden mevduat hesabı açarlar. “Kredi kartı borcunuz için hesabınızdan otomatik ödeme talimatı vetin, rahat edin.” derler. Paranız, durduğu yerde para kazansın isterseniz, faize yatırırsınız. Yine mevduat hesabı açarlar ve “faiziniz hesabınıza yatacak.” derler.

E iyi de, benim kredi kartım yok, kredim yok, faizde, fonda, yatırım hesabında param yok diyorsanız o zaman da “cebinizde ya da yastık altında durmasın, bankada güvende olsun.” deyip yine mevduat hesabı açarlar…

Başta kimse size ilişmez ama aradan biraz zaman geçince “hesap işletim ücreti” adı altında sizden zorla para tahsil etmeye başlarlar. İtiraz ettiğinizde de “sizin için o kadar altyapı kurduk, personel çalıştırıyoruz” tarzında açık açık, müşterisini salak yerine koyan açıklamalar yaparlar.

Açıklama neden mi yetersiz? Peki o zaman size sorum var:

Köşedeki manava gittiniz, elma istediniz. Elmanın kilosu 3 lira. Manav dedi ki, “bizim dükkandan alışveriş yaptığınız için senede 20 lira para ödeyeceksiniz. Ama sizi “sıkmayalım”, siz 10 lira şimdi verin, kalan 10 lirayı da 6 ay sonra verirsiniz.” E haliyle siz de sorarsınız, bu 20 lira neyin parası diye. Manav başlar anlatmaya: “Dükkan kirası var, elektrik – su parası var, yılda 4 kere vergi veriyoruz. Çırağın maaşı, sigortası da var…”

Bu durumda manava hak verip “20 lirayı peşin veririm” diyen varsa adresini bıraksın. Tebrik edip, kazandığı bir kilo muzu adresine göndereceğim…

Gelelim diğer “uyanıklara”.. Bu arkadaşlar şunu sorarlar herhalde: “e abicim sen bu manavı niye açtın? Hayra hizmet mi yapıyorsun. Para kazanmıyorsan, bu manavı neden işletiyorsun? Sırf bizim mahallenin köşe başına kurulmuşsun diye sana neden para ödeyeyim? Elmaları bana özel mi yetiştirdin yoksa sırf benim için avakado mu ekip biçtin?”

Bankalar bizi işletiyor

Manavın vereceği cevabı, ben de en az sizib kadar merak ediyorum ve benden 38 lira hesap işletim ücreti kesen bankaya sormak istiyorum:

O bankayı neden kurdunuz? Bana neden hesap açtınız? Aylarca kapattırmaya çalıştığım ama her seferinde kapatmayı reddettiğiniz hesabın nesini işlettiniz? Bana ne para kazandırdınız ya a benim yüzümden ne zarar ettiniz? Bankalar, tüketicilere hesap açmayacaksa nasıl “bankacılık” yapacaklar? Bu banka, hesap işletim ücreti dışında başka bir yerden para kazanmıyor mu? Fahiş kredi ve kredi kartı faizleri, dosya masrafları, havale-eft-swift ücretleri yetmiyor mu?

Bir kaç sorum da saygıdeğer devlet büyüklerime sormak istiyorum: Sayın maliye bakanım, param bankada mı dursa iyi, yastık altında mı? Az param var diye, devlet benim paramın çarçur edilecek bir para olduğunu mu düşünüyor? X banka 20 lira ücret alırken Y bankası nasıl olutor da 76 lira ücret alabiliyor? Bunu denetleyen, sınırlayan kimse yok mu?

Ve ey “müşterisine değer vermeyen diğer tüm bankalar”: Madem bizi işletmeye bu kadar isteklisiniz, bize paa kazandırmaya çalışmak yerine neden mesainizi bizi nasıl yolacağınızı düşünmeye harcıyorsunuz?

Ayıptır, yazıktır günahtır. Ben daha “geride kalan yılda 500 lira kar etti” denilen bir banka duymadım. Hep “xxx milyon TL” ya da “y milyar TL” kar ediyor bu bankalar. E bu kadar aç gözlü olmanın alemi ne o zaman? Benden aldığın ve alacağın 38 lira seni zengin ediyorsa al senin olsun, tepe tepe harca. Ama bana, yok altyapıymış yok bakım maliyetiymiş, yok işletme bedeliymiş mavralarını okuma.. Reklamlara, promosyonlara milyonlarca dolar harcayıp, benim 38 lirama göz dikecek kadar küçüksen zaten senden hayır gelmez bari benim keyfimi kaçırma ey yoncalı banka…

(Ufak bir not: Söz konusu banka, 2 yıl önce de Kredi Kartı için İşsizlik sigortası yapmış, ben işten çıkarıldıktan sonra da sigorta poliçemi iptal etmişti! Eski iş yerimin açtırdığı maaş hesabını 8 ay boyunca defalarca dilekçe vermeme rağmen kapatmamıştı. Son bir yılda, yukarıda bahsettiğim mevduat hesabını 3 ya da 4 kere kullanmışımdır..)

Son olarak Hürriyet gazetesinden bir haber: http://bit.ly/nKjk0J

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir