Yazmaya Başlamak

Yazmaya Başlamak

Daha önce Medium’da “İnternette neden yeterli Türkçe Kaynak yok?” başlıklı bir yazı yayınlamıştım. Herhalde Medium’da en çok rağbet gören yazımdı. Hatta, yazılarım arasında içinde iPhone, Mac ya da herhangi bir ürün/hizmet tanıtımı olmadan en çok okunan yazımdı.

O yazıdan sonra, çok fazla yazma fırsatı bulamadığım bir gerçek. Bunun için geçerli sebeplerim olsa da insan istedikten sonra herşeye zaman bulabileceği gerçeğini de bilerek gözardı ediyordum.

Ancak artık gerçekten harekete geçme vaktim geldiğine karar verdim.

Neredeyse her yıl, yılın son haftasında, yeni yıl ile ilgili planlar yapılır ve o planların çoğu, bir sonraki yıl yeniden listeye yazılır. Aslına bakarsanız, aynı liste yıllarca tekrar tekrar oluşturulur. Fakat, kimse harekete geçecek yeterli motivasyonu bulamadığı için o listeyi hayata geçirmeyi beceremez.

Listedeki maddeleri gerçekleştirmeye başlamanın temelde bir kuralı vardır: Yapılacak listesini oluşturmak.

Yani, hayali bir liste oluşturursanız, listedekileri gerçekleştirmek için sizi motive edecek en büyük kaynaktan mahrum olursunuz: Listenin kendisi

Bu sene bir değişiklik yaptım. Yapmak istediklerimi listelemek için -kağıt kalem kullanma devrini çoktan geride bıraktığım için- listemi gerçekten takip edebileceğim bir ortamda oluşturdum: Asana Proje yönetim uygulaması. (Kullanımı ücretsizdir, siz de kullanabilirsiniz. O kadar karmaşık projelerle işiniz yoksa, başka bir yapılacak listesi uygulaması olan WunderList’i deneyebilirsiniz: iOs, Android, Masaüstü uygulamaları )

Listemin detaylarından ziyade, bu sene neden listeyi gözüme sokmak istediğimi anlatmak istiyorum.

En basit nedeni artık kalıcı bir şeyler yapmak istemem. Yazmak istiyorum, içerik üretmek istiyorum, kilo vermek istiyorum vs. :)

Elbette ki, benim yazdıklarım herkesin ilgisini çekmeyecek ve muhtemelen çok fazla kişiye ulaşmayacak. Ancak o yazılara birilerinin ulaşabilecek ve faydalanabilecek olması benim en büyük motivasyonum. Tıpkı eskiden olduğu gibi, bilgisayar başında saatlerce uğraşıp yazmanın verdiği en büyük haz birilerinin o yazılanlardan faydalandığını hayal etmek. Hayal etmek demişken, 35 senedir en iyi yaptığım şey hayal kurmaktır :)

Daha fazla hayal edip, daha çok yazmak dileğiyle…

Sosyal medyada, web sitemden daha aktifim. Sayfanın tepesindeki sosyal medya ikonlarından bana ulaşabilirsiniz  :)

Onur Gözüpek

bilişim doktoru, sanal alem gezgini, sosyal medya takipçisi, boş beleş işler müdürü, teknoloji tutkunu bi acayip dünya insanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir