WWDC 2013

WWDC 2013

WWDC 2013

Apple, WWDC (World Wide Developers Congress) etkiniğini geçtiğimiz günlerde duyurdu. 10 – 14 Haziran 2013 tarihleri arasında San Francisco’da düzenlenecek etkinlikte yeni iOS ve OS X işletim sistemlerinin yeni versiyonları tanıtılacak. Tanıtımdaki en dikkat çekici cümle:

[quote align=”center” color=”#999999″]Gelecek iOS ve OS X sürümlerine neler olduğuna derinlemesine bakın ve uygulamalarınızı bir sonraki seviyeye nasıl taşıyacağınızı öğrenin.[/quote]

 

Yeni iOS ve OS X sürümleri elbette ki geliştiricileri heyecanlandırıyor. Bu nedenle 1.599$ fiyat etiketiyle satışa sunulan etkinlik biletleri yaklaşık 3 dakika içerisinde tükendi.

Etkinlikle yeni iOS ve OS X sürümlerinin tanıtılmasından sonra Apple, kısa süre içerisinde yeni sürümlerin test versiyonlarını geliştiriciler ile paylaşacaktır. Haziran ayında düzenlenecek etkinliğin ardından yeni sürümlerin son kullanıcıya sunulması yaklaşık 3 ay sürüyor ve bu süre içerisinde test sürümleri büyük ilgi görüyor.

Apple’ın geliştiricilere sunduğu beta sürümlerini cihazınızda deneyebilmeniz için üç şartı yerine getirmeniz gerekiyor:

  1. Apple geliştiricisi olmak
  2. Test için kullanılabilecek bir cihaza sahip olmak (iPhone, iPod Touch, iPad vs.)
  3. Sahip olduğunuz cihazın denemek istediğin sürüme uygun UDID kaydının yapılması.

 
Aslına bakarsanız, UDID kaydı, pek çok geliştirici için bir gelir kapısı. Çünkü Apple, geliştiriciler için sınırlı sayıda cihaz kayıt etme imkanı sunuyor ve geliştiriciler kullanmayacakları haklarını geliştirici hesabı olmayan kullanıcılara satıyorlar. 5$ ile 20$ arasında satılan UDID kayıt hakkı satın aldığınızda, satın aldığınız kişi sizin cihazınızın UDID numarasını kendi Apple geliştirici hesabına kaydediyor ve siz bu kayıttan sonra Apple’ın geliştiricilere dağıttığı beta sürümlerini cihazınıza kurup deneme imkanına sahip oluyorsunuz.

UDID kaydı olmadan beta sürümü deneyebilir miyim?

Bu sorunun cevabı hem hayır hem de evet.

Hayır, çünkü UDID kaydı yapılmamış cihaza beta sürümünü kurarsanız Apple sunucucları cihazınızı aktive etmeyi reddedeceği için cihazınız kullanım dışı kalacaktır. Beta sürümleri sadece geliştiriciler tarafından kaydı yapılmış cihazlarda çalışacak şekilde kullanıma sunulurlar ve normal şartlar altında son kullanıcılar tarafından indirilemezler. (Ancak internette “gizli”, “saklı” bir şeyin olması imkansıza yakındır. Er ya da geç birileri mutlaka sahip olduğu bilgiyi paylaşmaya “gönüllü” olur…)

Evet, çünkü tıpkı cihazlarınızı Jailbreak yapabilmeniz için çalışan kişiler/gruplar olduğu gibi Beta sürümlerini de düzenleyerek herkes tarafından denenmesine imkan verecek gönüllüler bulunmaktadır. Ancak modifiye edilmiş sürümlerin orijinallerine kıyasla daha sorunlu olmaları ve cihazınıza zarar verebilme riski bulunduğunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Beta sürümlerini denemek güvenli midir?

Kısmen. Çünkü beta sürümleri, geliştiricilerin işletim sistemlerini test ederek olası hataları bildirmeleri için piyasaya sürülürler. Sizin cihazınızda sorunsuz çalışan bir sürüm bir önceki ya da bir sonraki modelde sorun çıkarabilir.

Beta sürümü kullanırken cihazınızın kullanım dışı kalma riski de vardır. Eğer geliştirici hesabınız yoksa ve cihazınız sizin için vazgeçilmezse beta sürümlerini cihazınıza kurmanız önerilmez.

Ben de Beta sürümü denemek istiyorum!

iOS 7 tanıtıldıktan sonra 99$ ödeyip geliştirici hesabı almadan, yurt dışında güvenmediğiniz internet sitelerine ödeme yapmadan iOS 7 beta sürümlerini denemek istiyor musunuz? Cevabınız evet ise isteğinizi bu yazının yorum kısmında belirtin ya da Twitter hesabımdan bana ulaşın ( @onurgozupek )

iOS 7 beta sürümü yayınlandığında UDID kaydı için yoğun talep olacağını ve kayıtların günler sürebileceğini göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Apple WWDC 2013 hakkında detaylı bilgiler için buraya gözatabilirsiniz.

Onur Gözüpek

bilişim doktoru, sanal alem gezgini, sosyal medya takipçisi, boş beleş işler müdürü, teknoloji tutkunu bi acayip dünya insanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir