Ubuntu’da Adobe Dreamweaver CS4

Linux kullanıcılarının en büyük özlemlerinden biri de Adobe firmasının ürünlerini Linux üzerinde çalıştırabilmektir. Wine emülatörü yardımıyla pek çok Windows uygulaması Linux üzerinde çalıştırılabiliyorken Adobe ürünlerinin son versiyonları ne yazık ki çalıştırılamıyordu. Özellikle de CS4 serisi piyasaya çıktıktan sonra bu özlem biraz da özenti haline geldi. Fakat ne mutlu ki Linux dünyasındaki gelişim ve yeniliklerin ardı arkası kesilmiyor. Wine emülatörünün 1.1.x sürümünden itibaren Adobe CS4 uygulamaları Linux üzerinde çalıştırılabilir hale geldi. Bu yazıda, Adobe Dreamweaver CS4‘ü popüler Linux dağıtımı Ubuntu’da nasıl çalıştırabileceğinizi anlatacağım.

Hazırlık Aşaması

 • Adobe Dreamweaver CS4 kurulum dosyası (Deneme sürümü buradan indirilebilir)
 • Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex (Buradan indirebilirsiniz)
 • Wine emülatörü “geliştirme versiyonu” (Kurulum için 1.1.17 versiyonu önerilir. Buradan indirebilirsiniz)
 • Winetricks betiği (Kurulum detayı aşağıda)

Kurulum Aşaması

Kurulumun bundan sonraki aşaması sisteminizde Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex’in temiz kurulumu yapılmış olduğu varsayılarak yapılacaktır. Ubuntu kurulumundan sonra gerekli güncellemeleri yapıp sisteminizi yeniden başlatmanız tavsiye olunur. Ardından buradan Wine emülatörünün son sürümünü sisteminize kurmanız gerekiyor. Wine emülatörünü kurduktan sonra Uygulamalar > Wine > Configure Wine (Applications > Wine > Configure Wine) kısayolu ile Wine ayar yöneticisi ile Wine’ın gerekli dizinleri sisteminize kurmasını sağlayın. (Wine ayar yöneticisini konsolda $ winecfg komutu ile çalıştrabilirsiniz. Uyarı: Bu komutu yönetici (root) yetkisiyle çalıştırmayın!)

Adobe Dreamweaver CS4 kurulumuna başlamadan önce sistemimizdeki bazı eksiklikleri gidermemiz gerekiyor. Bu nedenle konsolu açıp eksik paketleri kuruyoruz.

Adım 1: Cabextract paketini kuruyoruz

$ sudo apt-get install cabextract

Adım 2: Wine Gecko paketini kuruyoruz

$ sudo apt-get install wine-gecko

Adım 3: Kegel’in Winetricks betiğini kuruyoruz.

$ cd /usr/local/bin
$ sudo wget http://www.kegel.com/wine/winetricks
$ sudo chmod +x winetricks
$ cd ~/

Adım 4: Winetricks betiğini kullanarak Gdiplus eklentisini kuruyoruz

$ winetricks gdiplus

Bu komutun ardından sisteminize Powepoint Viewer programı kurulacaktır.

Adım 5: Winetricks betiğini kullanarak Msxml3 eklentisini kuruyoruz

$ winetricks msxml3

Adım 6: Winetricks betiğini kullanarak Windows fontlarını ve Internet Explorer 6’yı kuruyoruz

$ winetricks corefonts ie6

Bu aşamada, Winetricks betiği Microsoft’un internet sitesine bağlanarak Internet Explorer 6’yı indirip kuracaktır. Ancak bazen Microsoft’un sunucusu meşgul olabiliyor. Kurulum hata verirse tekrar deneyin…

Adım 7: Wine ayar yöneticisini (winecfg) kullanarak odbc32.dll dosyasını sisteme tanıtıyoruz.

Wine ayar yöneticisini (winecfg) açın. Libraries sekmesine geçin. New override for library bölümünde odbc32.dll‘i seçin ve yan taraftaki Add butonuna basın. Alttaki Ok butonu ile ayar penceresini kapatın.

Adobe Dreamweaver CS4 Kurulumu

Konsoldan kurulum dosyalarının bulunduğu dizine girin. Ardından şu komutu çalıştırın:

$ wine Setup.exe

Orijinal kurulum dosyasının adı Setup.exe’dir. Dosya adının ilk harfinin büyük olup olmadığını kontrol edin. Aksi taktirde kurulum çalışmayacaktır.

İpucu: Kurulum başladıktan sonra, lisans ekranında takılırsanız (butonlar çalışmazsa) kurulumu sonlandırın. (Konsolda ctrl+c tuş kombinasyonunu kullanın. Konsoldan $ winecfg komutu ile Wine ayar yöneticisini çalıştırın. Graphics sekmesine geçin ve Emulate a virtual desktop kısmına 1024 x 768 ekran çözünürlüğü değerini girin. (Ekran çözünürlüğünüzün varsayılan değerinden bir önceki değeri kullanmanız tavsiye olunur)

Ardından kurulumu tekrar başlatın ve kurulumu normal şekilde tamamlayın. Kurulum bittikten sonra menüden Uygulamalar > Wine > Programlar > Adobe Dreamweaver CS4 (Applications > Wine > Programs > Adobe Dreamweaver CS4) kısayoluna tıklayın.

Sürpriiiz… Adobe Dreamweaver CS4 hayırlı uğurlu olsun…

Lisans uyarısını geçtikten sonra, programı 30 gün boyunca tüm özellikleriyle kullanabilirsiniz..

7 yorum

 1. Nebula   •  

  Acaba diyorum; winetricksle yüklenebilen diğer kütüphanelerle diğer Adobe yazılımları da çalıştırılabilir mi? Bunu deniycem. Bir de windows üzerinde çalışan bir uygulamanın hangi kütüphanelere ihtiyaç duyduğunu öğrenmem mümkün müdür?

 2. aLiqueL   •  

  hadi çaLışmasına çaLıştı diyelim.. daha pc de adam akıLLı performans alamasken ubuntu üzerinde üstelik emüLaotr program aracıLığıyla nasıL bi verim eLde edecez ? photoshop az cok idare eder heralde ama premiere ve after effecti hiç sanmıyorum…

  ubuntu cok hoş bütün Linux sürümleri hoş ahh birde şu adobe programları çaLışsa windowsun yüzüne bakmam bidaha :))

 3. Onur   •  

  Adobe’un Linux üzerinde program geliştirmesi Linux kullanıcılarının neredeyse %70’inin hayali. Adobe, Linux üzerinde program üretip satmaya başladığında pek çok kullanıcı Windows yerine Linux kullanacağını söylüyor. Ancak ne yazık ki, Adobe’un bu aşamada böyle bir planı yok. Bizleri en çok ümitlendiren konuysa, Adobe’un Macintosh için ürettiği Unix tabanlı versiyonların Linux’a uyarlanabilme ihtimalinin olması. Adobe’un bu konuda tüm kapıları kapatmaması da ileriki yıllarda, bu tarz bir çalışmanın yapılabileceğine dair inançlarımızı korumamıza neden oluyor..

 4. Nurettin   •  

  Eğer adobe linux versiyonları cıkarsa bende 5 dk durmam gecerim linux a

 5. Muziksit   •  

  çok daha kolay olması gerek bu işlerin. En azından mac programlarının ubuntu’da çalışması şart…

 6. ilyas   •  

  Hocam Çok teşekkür ederim uzun zamandır aradığım bir makaleydi tesadufen buraya girdiğimde gördüm.

  Herşey Özgürlük için:) Teşekkürler.

 7. berat   •  

  s.a hocam öncelikle teşekkür ederim bu güzel paylaşım için yukardaki tüm adımları uyguladım fakat tıkandığım yer burası (Konsoldan kurulum dosyalarının bulunduğu dizine girin. Ardından şu komutu çalıştırın:) kurulum dosyalarına ulaşmak için gerekli adımları cewaplarsanı çek minnetdar olurum şimdiden teşekür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir