Ubuntu 8.04 ve 8.10 Alpha 1

Popüler Linux dağıtımlarından Ubuntu’nun 8.04 Hardy Heron sürümü bir süre önce kararlı versiyonuyla piyasaya sürülmüştü. Konu hakkında yazı yazamadım ancak, sizlere Ubuntu’nun 8.10 sürüm numaralı Intrepid Ibex isimli versiyonunun Alpha 1 sürümünün yayınladığını iletmek istedim. Ubuntu’nun bu sürümü için belirlediği takma ad “Intrepid Ibex”, Türkçe’de Korkusuz Dağ Keçisi anlamına geliyor…

İndirip denemek isteyenler buradan ISO dosyasını indirebilirler. Arzu edenler buraya tıklayarak dosyayı indirebilecekleri yansı listesine ulaşabilirler. Şimdilik sadece Alternate CD olarak adlandırılan, grafiksel kurulum arayüzü olmayan sürümü indirebileceğinizi unutmayın. Malesef bu aşamada Çalışabilir CD yani Live CD versiyonu da yok…

Alpha 1, adından da anlaşılacağı gibi henüz ön-test sürümü. Yani, herhangi bir kararlılık beklentisi yok. Ben indirip sanal sistemime kurdum. İlk ekran görüntülerini aşağıda bulabilirsiniz:

Fotoğrafların Kaynağı: PhoroLinux.com

Sizin de farkedeceğiniz gibi, ilk ekran görüntülerinde koyu tonlar hakim. Her menünün, dosya penceresinin bu kadar koyu olması ne derece göze hoş geliyor orası tartışılır ancak 8.10 sürümünün 8.04 sürümünden ayrılan en temel yönünün bu olduğunu söylemek gerekiyor. Diğer yeniliklerden bazıları ise şunlar:

  • Linux kernel 2.6.26
  • GNOME 2.23.4
  • Yeni NewHuman teması
  • Firefox 3.0
  • GIMP 2.4.6
  • OpenOffice.org 2.4.1

Diğer yenilikleri Alpha 2 sürümüyle birlikte görmeyi umuyoruz. Ancak asıl köklü değişiklikler Beta sürümünün piyasaya çıkmasıyla belli olacak.

Son olarak, Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex’in piyasaya çıkış tarihinin Ekim 2008 olduğunu hatırlatmak istiyorum…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir