Samsung Omnia I900

Geçtiğimiz günlerde, kendime bir Samsung Omnia I900 satın aldım. Siparişi gittigidiyor.com üzerinden verdim ve satıcı kısa süre içinde telefonu bana ulaştırdı. Kargo zarfını açtığımda ürünün oldukça küçük kutusunu görünce şaşırdım. Ama kutunun içindekileri görünce şüphelerim ortadan kalktı. Satın aldığım cihaz gayet şık, çiziksiz ve hasarsız görünüyordu. Telefonu hemen kullanmaya başlamak için can atıyordum ve sim kartımı eski telefonumdan çıkarıp Samsung Omnia’ya taktım.

O andan sonra, daha önce hiç yaşamadığım bir telefon görünümlü bilgisayar kullanma deneyimi yaşayacağımın farkına vardım. İçerisinde Microsoft’un Windows Mobile 6.1 işletim sistemi yüklü telefon, benden önceki kullanıcının dosyaları ve programları ile birlikte karşımda duruyordu. İlk işim telefonu fabrika ayarlarına getirmek oldu. Ardından Samsung’un internet sitesinden, telefonun bir yazılım güncellemesi olduğunu gördüm ve hemen yazılımı indirip kurdum. Tabi bu esnada, telefon içindeki herşey yeniden sıfırlandı ve eski telefonumdan kopyalamış olduğum tüm kayıtların üzerine bir bardak su içmek zorunda kaldım.

Sonrasında www.omniaturk.com isimli bir site keşfettim. Site, slogan olarak Bu site Samsung ve Telpa için 4.500.000TL değerindedir sloganını kullanıyordu. Başta, çok cezbedici ve iddialı gibi görünse de siteyi gezdikten sonra Samsung Omnia sahiplerine yönelik olmasının haricinde sıradan forumlardan pek farkını göremedim. Her iletinin altındaki devasa reklamlar ve mesajlara cevap yazan kişilerin 3-5 kişiden ibaret olması şevkimi kırmadan önce siteyi epey bir dolaştım. (Düzeltme: Bu yazım üzerine, Omniaturk.com’dan arkadaşlar benimle irtibat kurup konuyla ilgili bilgi verdiler. Öncelikle sitenin değerinin, siteye üye olan Omnia kullanıcıları ile orantılı olduğunu açıkladılar. Site “değeri 1000TLxKayıtlı Omnia Kullanıcısı” olarak hesaplanıyormuş. Site yöneticilerinin, Omnia kullanıcılarının sorunlarını çözebilmek için ne kadar çaba harcadıkları ve Omnia için en büyük Türkçe kaynak oldukları konusunda beni ikna ettiler. Samsung’un distribütörü Telpa’dan daha fazla teknik desteği ücretsiz olarak verdiklerini ifade ettiler. Site teması da 15 temmuz gecesi değiştirildi ve sitenin eksikleri hakkında üyelerin yorumlarını almaya başladılar. Konuyu yanlış anladığım ve yanlış ifade ettiğim için kendilerinden özür diliyorum. Ancak benim de siteyi “15 dakika gezip yorum yaptığımı” düşünmelerini de istemem. Site hakkındaki yorumlarımı, siteyi bir ay boyunca günde 6-7 kez ziyaret ettikten sonra yazmıştım. Saygılarımla… 16/07/2009 – Onur Gözüpek)

Samsung Omnia ile ilgili ilk izlenimlerim şöyle:

Bu bir telefon değil. Sadece alo demek için alacaksanız uzak durun…

Dokunmatik ekranı zaman zaman sinirlerinizi bozabiliyor. Sürekli mesaj yazan biriyseniz bu telefon size göre değil…

Benim gibi, parmaklarınız kalınsa ve Stylus kalemi yanınızda taşımak istemiyorsanız, telefonu kullanırken zorlanabilirsiniz…

İnternette gördüğünüz her programı kurmaya kalkmayın. Aksi taktirde telefon sık sık kilitlenebiliyor..

Türkçe desteği ne yazık ki %100 değil…

Telefonun o kadar çok ayarı var ki, telefonu 3-5 kurcalamadan kullanmak pek kolay değil…

Üzerindeki standart batarya ile telefonu 2 günden fazla açık tutmanız pek mümkün değil…

Kapalı mekanda GPS çalışmıyor. Açık alana çıkmadan GPS’im çalışmıyor diye şikayet ederseniz yanılırsınız. Açık alanda da uyduyla bağlantı kurulduktan sonra 5-10 metre sapma ile yerinizi belirleyebiliyorsnuz..

Kablosuz bağlantı adaptörü, bir dizüstü bilgisayar kadar başarılı değil. Dizüstü bilgisayarın çektiği yerden çekmeyebiliyor. Kablosuz modeminiz WPA2 güvenliği kullanıyorsa, bağlanmak normalden biraz uzun sürebiliyor…

Nodata isimli yazılımı kurmazsanız, GPRS bağlantısını engellemek neredeyse bir işkenceye dönüşüyor. Telefon canı istediği zaman internete bağlanabiliyor.

Windows işletim sisteminin doğasında olan bazı saçmalıklar bu Windows Mobile’da da mevcut. Ek yazılımlar kurmadan telefonu tam anlamıyla kullanamıyorsunuz. Daha doğrusu keyif alamıyorsunuz…

Harici olarak SD hafıza kartı takılıyor, ama telefon açıkken hafıza kartını takıp çıkarmak mümkün değil. Hafıza kartını çıkarmak için pili çıkarmak zorundasınız.

Telefonun açılması yaklaşık 1 dakika sürüyor…

Peki bu telefonun hiç iyi bir yanı yok mu? Elbette ki var:

Öncelikle, görünüşü oldukça şık.

5 Megapiksel kamerası oldukça başarılı.

Dokunmatik ekranın hassasiyeti mükemmel olmasa da gözardı edilemeyecek kadar duyarlı.

Cebinizde ufak bir bilgisayar taşıyormuşsunuz hissi uyandıırıyor. Tüm ofis dökümanlarını sorunsuz açabiliyorsunuz. Dilediğinizde internete girebiliyorsunuz. Dosya transfer hızı oldukça iyi.

16 gb dahili hafızası tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak yeterlilikte. (Müzik ya da film arşivinizi telefonunuzda tutmayı planlamıyorsanız hafızayı doldurmak pek kolay değil.)

Ses kalitesi oldukça iyi. Çoğu zaman ses kademesini 1-2 seviye düşürmeniz gerekiyor…

Slide 2 Unlock 2 isimli ücretsiz programı yüklerseniz, Iphone’daki gibi tuş kilidini parmağınızı kaydırarak açabiliyorsunuz…

Yine de Iphone’la kıyasladığınızda bazı özellikleri daha üstün geliyor ama ne yazık ki Windows Mobile’ın hantallığı yüzünden zaman zaman çileden çıkabiliyorsunuz. Eğer siz de dokunmatik ekranlı bir telefonum olsun ama Iphone’a ödeyecek 1500 liram yok diyenlerdenseniz Samsung Omnia tam size göre…

9 yorum

 1. ERDEM YALÇIN   •  

  Bu telefonu alalı bir ay oldu ….öncelikle söyleyeyim dışarıda gps bağlantısı aldınmı içeridede aynı bağlantıyı yakalıyorsun…bilgisayar kullanan biri için cihazın mantığını çözmek çok basit internetde sörf yapmak çok basit ve harika yeni program atmak gayet kolay telefon olarakta tek kelime ile harika neticede Iphone ye değişmem…saygılar

 2. omnia delisi   •  

  sevgili dostum omniaturku çok kolay harcamışsın gibi geldi bana 😉 7 ayı aşkın süredir bu siteden faydalanan biri olarak Omnia adına sadece Türkiye’de deil dünya üzerinde ki en büyük kaynak ve destek sitesi omniaturk tür. Samsung dan ve Telpa’dan göremediğimiz saygyı ve yardımlaşmayı bu siteden alıyoruz. Belki bilmiyorsundur ama adminler sabaha kadar telefonda olsun, msnde olsun bilmeyenlere yardımcı oluyor. Hatta üyelerin evlerine kadar giderek rom yükleme vb. işlerini hallediyorlar. OmniaTurk.Com bir destek devidir. Hiçbiryerden tek kuruş kazanmadan tamamen kendi bünyesinde oluşturulmuş ve devam ettirilen Omnia i900 ve yeni omnia seris telefonlar için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bir kişinin ateşlediği ve şuanda 6000 e yaklaşan üye sayısna ulaşan bir platformdur. Biraz daha vakit geçirirsen içerde eminimki sende bunları anlarsın.
  Bilmediklerinide şöyle yazayım.

  İlk TR menşeili rom omniaturkte yayınlandı. (omniaop hazırladı)
  Diğer romlardan Orjinal roma dönerek garanti dışı kalma riskini ilk omniaturk giderdi.
  Onlarca tema, rom, program tasarlandı ve yayınlandı tek kuruş ücret yada paralı üyelik olmadan. ve Hala paylaşımlar ve program yazımları vb son hızla devam ediyor.

  Türkiye de başlayan böyle bir siteyi, bu yardımlaşmayı bu site yurtdışında bile birçok kuruluşa ve foruma kabul ettirip ödüller alırken nedne Türkiye de bukadar çabuk harcanıyor anlamış değilim.

  Bu çabaları bukadar kolay harcamayalım. Omniaturk tüm dünyaya bu işlerde bizimde olduğumuzu ve çokta ii olduğumzuu gösterdi

  • Onur Gözüpek   •     Yazar

   Omniaturk’ü harcadığım filan yok. Sadece site sahiplerinin bu kadar böbürlenmesine anlam veremiyorum. Elbette ki, Omnia için uygun programları bulmak, denemek ve bunları karşılıksız paylaşmak için zaman harcamak güzel birşey ama çok da abartmaya gerek yok sanırım. (Yani sırf 4-5 kişi Omnia programlarını paylaşıyor diye sitenin 5,5 milyon TL değerinde olduğunu savunmak biraz hayalperestlik gibi geliyor. Öyleyse, xda-developers.com ya da Modaco.com siteleri 3-5 milyar dolar eder :)) Yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın.

 3. omnia delisi   •  

  Öncelikle xda ve modaco yaklaşık olarak o rakamlarda zaten. 😉 yanlış anlaşılmadın ama yanlış anlamışsın. Böbürlenme için orda değil o OmniaTurku kullananların bir kısmının telpa ve samsung firmalarının teknik servis elemanları olduğunu ve bu siteden öğrendikleri ile i900 sahiplerine hizmet verdiklerini biliyormusun tabi kimi idarecilerindesiteyi sürekli takip ettiğini ? Bu yazı sadece üyex1000 ytl baz alınarak yazılıyor çünkü bu firmalara bukadar para kazanmalarına rağmen ücretsiz ve tamamen gönül işine dayalı bir forum kadar teknik servis veremediklerini hatırlatıyor. Trde 35000 omnia satıldı buda 35 milyon tl eder ama sunulan teknik servis 1 tl lik bile değil. Burda arzu edilen üyelerde bir farkındalık yaratarak belli periyodlarda gönderilmeye başlanılacak olan şikayet ve tavsiye mektuplarına katılımı arttırmak. Hala OmniaTurku harcıyorsun bence çünkü 15 dk. içerde gezmekle OmniaTurku kavraman mümkün değil. Bir deneme yapalım istersen OmniaTurke gir kim olduğunu söylemeden adminlerden birinden yardım iste yada ortaya bir yardım konusu at hiç bilmiyormuşsun gibi biri değil hepsi seninle msnde sabahlamaya hazır (az cevap birazda bundan kaynaklanıyor)ve hepsi belli bir yaşın üstünde çalışan insanlar. Omniaturk sadece program paylaşmıyor bunuda anlamamışsın aynı zamanda kendi programlarınıda yazıyor kendi çözümlerini öneriyor. Bunun yanında sen ve senin gibi site sahibi arkadaşlar 15 dakikada öyle değil böyle değil diyeceğine adminlerle iletişime geçip kardeşim ne bu slogan demeli ve dahi nasıl yardımcı olabiliriz sitemiz var linki ekleyelim yada elimden şöyle birşey gelir nasıl yapmalıyız demeli. Dünya Çapında Kabul görmüş bir forumu sırf 15 dakika içinde takıldın diye karalaman çok yanlış. Git siteye omniaop var öm at konuşun bakalım niye orda duruyormuş. Yaptığın ayıp ve 8 aydır bu siteden faydalanmış biri olarak seni hem kınıyorum hemde ayıplıyorum. OmniaTurk olmasaydı kimse bu telefonu bukadar keyifle kullanamazdı. İstersen buraya bazı üyelerin foruma yazdıkalrı mesajları linkleriylede ekleyeyim bakalım neymiş omniaturk.

  Biraz uzadı kusuruma bakma sürçi lisan ettiysek affola ama Türkiye aşığı biri olarak böylesine müstesna bir olayın 15 dakikada karalanmasına dayanamadım dayanamam. Omniaopa ulaşmanı yine tavsiye ediyorum.

 4. Onur Gözüpek   •     Yazar

  Konuyla ilgili yazımı güncelledim. Gerekli özürü diledim. Yanlış anlaşılma için kusura bakmayın..

 5. yavuzberat   •  

  ilgin ve anlayışın için teşekkür ederim OmniaTurk adına. Yapmaya çalıştığımız şey Türkiye’de okadar yeni ve yürüdüğümüz yol okadar zorki bazı hatalar kaçınılmaz. Ama hergün büyor ve kendimizi geliştiriyoruz.

  OmniaTurk uzun süre önce bizden çıkıp Türkiyemiz halini aldı yaptıklarımız Türkiye adına

 6. omer   •  

  s.a ya ben daha yeni omnia aldım ama yurt dısı cıktı tel fabrika ayarlarına donunce tel polonya dili oldu turkce ye nasıl cevirebilririm bi kac tane program attım ama turkce oluyor ama programları calıstırmıyor yeterli degil yani duzgun bri sekilde calıstıracak turkce program biliyormusu7nuz aacaba bana mail atabilirmisiniz r,ica etsem yok sa atacam tel sinirimi bozdu yaaaaaaa:)99

 7. Mustafa   •  

  SGH İ900 çok güzel telefon omniaturk sitesi ne diyecek yok dördörtlük bir site öncelikle böyle bir site için çok teşekkür ederim İ900 güzel telefon gerçek bir Pusula Puroğramı bulamadım varsa yardımcı olurmusunuz teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir