Samsung Galaxy SIV Tanıtıldı

Samsung Galaxy S4

Akıllı telefon kullanıcılarının merakla beklediği Samsung Galaxy SIV dün yapılan lansman ile tanıtıldı. Cihazın çoğu özelliği lansmandan önce internete sızan görüntülerden tahmin edildiği gibi internet forumlarında görüntüleri yorumlayan kullanıcıları yanıltmadı. Çinli bir forum sitesinden sızan görüntülerde cihazın 1080p çözünürlükte 5 inç ekrana sahip olacağı söyleniyordu, öyle de oldu.

GS4-splash

Galaxy SIV’ü görenlerin yaşadığı en büyük hayal kırıklığı cihazın Galaxy SIII ile neredeyse ayırt edilemeyecek benzerlikte olmasıydı. (Bu duyguyu, iPhone 4S lansmanını izleyenler hatırlayacaktır :)) Görsel olarak Galaxy SIII ile Galaxy SIV’ün en belirgin farklı Galaxy SIV’ün daha ince bir kasaya sahip olması.

GS4-back

Samsung Galaxy SIV her ne kadar polikarbondan imal edilen bir kasaya sahip olsa da 130gr ağırlığı ile bugüne dek piyasaya çıkmış en ince ve hafif Galaxy  cihazı ünvanını aldı.

Galaxy SIV 69,8mm x 136,6mm x 7,9mm ölçüleriye Galaxy Note serisine nazaran “cebe sığabilecek” bir akıllı telefon oldu.

Screenshot-72

İnternette dolaşan söylentilere göre Galaxy SIV’ün 1080p çözünürlüğe sahip olacağı tahmin ediliyordu. Galaxy SIV 1080p çözünürlüğe sahip 5 inçlik bir ekrana sahip. Full HD Super AMOLED ekranlı Galaxy SIV 441dpi nokta aralığı ile iPhone 5’in 326 ppi ekranından daha kaliteli görüntü sunuyor. Gün ışığına göre ekran tonlamasını ayarlayarak gözlerimizin daha az zorlanmasına yardımcı oluyor.

Screenshot-73

Samsung Galaxy SIV’ün 1.9Ghz hızındaki dört çekirdekli işlemci ile tanıtılması sekiz çekirdekli işlemci bekleyenleri üzmüş olsa da 2GB Ram bellek konusundaki tahminler gerçekleşti. Cihazla birlikte gelen sekiz farklı sensörün donanımı ne kadar zorlayacağı ise henüz yanıt bulmuş değil 🙂

galaxy-s-4

Samsung’un Apple kadar başarılı olamamısının belki de en önemli nedenlerinden biri yazılım konusunda Google’a muhtaç olmasıdır. Samsung’un geliştirdiği ToucWiz arayüzüne Google’ın Android 4.2.2 Jelly Bean işletim sistemi ile birlikte geliyor. Yazılım konusunda Google’ın insafına kalan cihazların tam performansla çalışması bana göre pek söz konusu değil…

Screenshot-77

Galaxy SIV, 16, 32 ve 64GB hafıza ile birlikte satışa sunulacak. Ayrıca 64GB’lık MicroSD kart ile hafızayı genişletmek mümkün olacak.

Screenshot-75

iPhone 5’te olduğu gibi Galaxy SIV’ün de 3G ve 4G LTE modelleri olacak. Kablosuz bağlantıda a/b/g/n/ac (HT80) standartlarının yanı sıra Bluetooth 4.0, NFC ve GPS de Galaxy SIV’ün özellikleri arasında.

Screenshot-76

Galaxy SIV arkada 13 megapiksellik fotoğraf çekmeyi çok kolaylaştıran teknolojileri barındıran kamerayla birlikte geliyor. 4 saniyede 100 kare çekebilen bu kamera ile en mükemmel anı yakalamak mümkün. HDR, panorama ve spor çekim moduna sahip kamera aynı zamanda fotoğraf makinelerinde bir standart halini almaya başlayan yüz tanıma teknolojisiyle birlikte geliyor.

Görüntülü görüşmeler için cihazın ön yüzünde bulunan 2 megapiksellik kamera, arka yüzdeki kamerayla aynı anda çalışabilme özelliğine sahip.

Screenshot-52

Cihazın en ilginç özelliklerinden biri Samsung’un yeni geliştirdiği Sound & Shot teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde fotoğraf çekmeden önce 5 saniyeye kadar ses kaydı yapabiliyorsunuz. Video çekmek istemeyen ancak fotoğraflarına kısa notlar eklemek isteyenleri sevindirecek bir özellik olmuş.

photo

Fiyatları henüz açıklanmadı ancak Samsung Galaxy SIV Nisan 2013 sonunda 155 ülkede satışa sunulacak ve 327 operatörü destekleyecek.

Siz ne düşünüyorsunuz? Galaxy SIV satın almayı düşündüğünüz bir akıllı telefon mu? Yoksa Galaxy SIII ile arasında pek bir fark göremiyor musunuz? Size göre Samsung da Apple gibi birbirine çok yakın özellikte cihazları ard arda çıkarma stratejisine geçmiş olabilir mi?

Kaynak: RedmondPie

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir