PayPal Nakit Kart

PayPal Nakit Kart

PayPal Nakit Kart, öncü çevrimiçi ödeme sistemlerinden PayPal’in TEB, Mastercard ve İninal ortaklığıyla hazırlanmış olduğu ve 11 Şubat 2014’te düzenlenen basın toplantısı ile duyurulan bir ön ödemeli karttır.

PayPal Nakit Kart Nedir? Nasıl Alınır? Nasıl Kullanılır?

PayPal Nakit Kart, Türk Ekonomi Bankası (TEB) tarafından Mastercard lisansı ile sunulan, banka kartına benzeyen ancak banka hesabına ihtiyaç duymayan fiziksel bir karttır. İnternet üzerinden başvuru yaparak adresinize isteyebileceğiniz gibi satış noktalarından da (şimdilik Migros ve Teknosa mağazalarından) temin edebilirsiniz.

PayPal Nakit Kart Nasıl Kullanılır?

PayPal Nakit Kart’ı kullanmak -teoride- oldukça basittir. Kartınıza, PayPal bakiyenizden, TEB veya diğer banka ATM’lerinden ve satış noktalarından yükleme yapabilir, yüklediğiniz tutarı dünya genelindeki kredi kartı kabul eden herhangi bir mağazada ve çevrimiçi ödeme kabul eden tüm sitelerde ödeme yapmak için kullanabilir, TEB ve diğer banka ATM cihazlarından para çekebilirsiniz.

PayPal Nakit Kart

PayPal Nakit Kart’ın limitleri veya kısıtlamaları var mı?

PayPal Nakit Kart’ın belki de en önemli sorunu “limitleri”. Kartı alırken, dilediğiniz gibi kullanabileceğinizi düşünüyorsunuz ancak kesinlikle öyle değil. Öncelikle karta sahip olmak için, paypal.com.tr/nakit adresinden başvuru yapabiliyorsunuz. Başvurunuz neticesinde kartınızın 5 gün içerisinde teslim edileceği belirtiliyor ancak aradan 2 hafta geçmesine rağmen kartınız teslim edilmiyor.

O zaman gidip satış noktalarından teslim alayım diyorsunuz. Herhangi bir Migros mağazasına girdiğinizde,  İninal ön ödemeli kartların bulunduğu standdan dilediğiniz kadar PayPal Nakit Kart alabiliyorsunuz. En azından siz öyle zannediyorsunuz çünkü görevliler kartlara en az 25TL yükleme yapmadan kartı size teslim etmiyorlar. 5TL kart ücreti ödeyip kartı alabileceğinizi belirtmenize rağmen 25TL ilk yükleme ve 5TL kart ücretini nakit olarak ödemeden kartınızı alamıyorsunuz.

PayPal Nakit Kart Kullanıma Açma
PayPal Nakit Kart Kullanıma Açma
PayPal Nakit Kart Para Yükleme
PayPal Nakit Kart Para Yükleme

 
Kartınızı aldıktan sonra paypal.com.tr/nakit adresinden TC Kimlik numaranızı ve cep telefonunuzu girerek kullanıma açtırmanız gerekiyor.  Kartınızı kullanıma açtırabilmek ve PayPal Nakit Kart Online Hizmetler’den yararlanabilmek için eğer 18 yaşın üstündeyseniz bir PayPal hesabına ihtiyacınız var. PayPal hesabın yoksa PayPal hesabı açmak için e-posta adresinizle kendi PayPal şifrenizi seçerek bir PayPal hesabı oluşturabilirsiniz. PayPal hesabınız varsa e-posta adresiniz ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Eğer 15-18 yaş arasındaysanız bir PayPal hesabı oluşturamayacağınız için e-posta adresinizi ve kullanmak istediğiz şifreyi belirlemelisiniz. Online Hizmetler’e her girişinizde güvenliğini sağlamak için ayrıca cep telefonunuza SMS yoluyla bir kod yollayanacak.

Kartınızı kullanıma açtıktan sonra cep telefonunuza mağaza alışverişlerinde ve ATM işlemlerinde kullanacağınız 4 haneli şifre gönderiliyor. Bu şifreyi TEB ATM’lerinden veya PTT Matik’lerden değiştirebilirsiniz.

18 yaşın üstündeyseniz ve PayPal Nakit Kart’ınızı PayPal hesabınıza bağlandıysanız PayPal bakiyenizden para yükleyebilmek için PayPal hesabınızda TL cinsinden para olmalı. Şimdilik internet üzerinden kredi kartı ile ödeme yapılamıyor. Eğer PayPal bakiyeniz yeterli değilse PayPal hesabınızdan kartınıza para yükleyemiyorsunuz. Bakiyeniz yeterli ise 1TL ücret karşılığında ve bir seferde en fazla 300TL ile sınırlı olmak koşuluyla yükleme yapabilirsiniz. Yüklemeleriniz 24 saat içerisinde kartınıza aktarılıyor. 15-18 yaş aralığındaysanız kartınıza satış noktalarından, TEB ATM’lerinden ve PTT Matik’lerden para yükleyebilirsiniz. (ücret bilgileri için Kart Ücretleri bölümüne gözatın)

15 yaşın altındaysanız, PayPal Nakit Kart kullanabilmenizin tek yolu ailenizden veya 18 yaş üstü bir yakınınızdan yardım istemek 🙂

PayPal Nakit Kart kullanım sınırları

  • Karta yıllık para yükleme üst limiti 5.000 TL (Yani kartınla yılda 5.000TL üzerinde ödeme yapmanız mümkün değil)
  • Karta para yüklemek için varsa PayPal hesabınızdaki TL bakiyesini kullanabilirsiniz. PayPal TL bakiyenizden tek seferde 300TL, günlük  800TL, aylık 4.000TL yükleme yapabilirsiniz. Her işlem için 1TL ücret ödeyeceğiniz için günlük 3TL, aylık 15TL ve bir kart için toplamda 19TL  ek ücreti PayPal hesabınızdan karşılamanız gerekiyor. (Kartınızla yıllık toplam 5.000TL’lik işlem yapabileceğini unutmamalısınız)
  • ATM’lerden para çekme limiti tek seferde ve günlük 300 TL, aylık 1.000 TL, yıllık 2.000 TL (yani günde en fazla 300TL, ayda en fazla 1.000TL, yılda en fazla 2.000TL nakit çekebilirsiniz. Her işlem için 1 TL işlem ücreti alındığını hesaba katarsanız 300TL çekebilmek için kartınızda 301TL yüklü olmalı. Yılda 2.000TL çekebilmeniz için kartınızdan toplamda 7TL işlem ücreti tahsil edilecek.)

 

Kart Ücretleri

PayPal Nakit Kart için 3 farklı ücret ödeniyor:

1- Kartın aylık ücreti: 1TL (Kartınız aktif olduğu sürece bu ücreti her ay ödüyorsunuz. Kartınızın bakiyesi yeterli değilse ücret tahsil edilmiyor)

2- Karta para yükleme ücreti:

  • TEB ATM’lerinden yükleme yaparsanız her yükleme için 1TL (mart ayına kadar ücretsiz)
  • Satış noktalarından yükleme yaparsanız her yükleme için 2TL
  • PTT Matik veya PTT Şubelerinden yükleme yaparsanız he yükleme için : %1

3- Karttan para çekme ücreti:

  • TEM ATM’lerinden para çekmek isterseniz her işlem için 1TL
  • Diğer banka ATM’lerinden para çekmek isterseniz her işlem başına 5TL,

Kart ücretleri ile ilgili detaylı bilgiyi TEB internet sitesindeki bu sayfada veya PayPal Nakit Kart Online Hizmetler sitesindeki bu sayfada bulabilirsiniz.

Sonuç olarak, PayPal Nakit Kart, sandığınız kadar pratik değil. Üstelik çevrim içi ödeme yapacaklar için -şimdilik- bankaların sanal kartları veya sanal kredi kartları kesinlikle daha pratik, daha hızlı ve ücretsiz! Üstelik bankanızın kartlarına ait tüm kampanyalardan da (taksit, puan, indirim vs.) faydalanabiliyorsunuz. Fiziksel mağazalarda kullanmak isterseniz de sahip olduğunuz veya bankanızdan talep edebileceğiniz hesap kartları (debit kart, maaş kartı vs.) aracılığıyla kredi kartına gerek duymadan ve nakit para taşımadan ödeme yapabilirsiniz. Hesabınızda ne kadar para varsa limitiniz o kadardır. Para aktarmak için zaman kaybetmez, ek ücret ödemezsiniz.

PayPal Nakit Kart’ın avantajlı bir kart olarak kullanılabilmesi için banka ve kredi kartlarından daha indirimli ödeme imkanı sunması gerekiyor. 300TL’lik bir alışveriş yapabilmek için kartınızda en az 1TL karşılığı 300TL yüklemelisiniz. Daha yüksek tutarlı ödemeler için her 300TL için en az 1TL ücret ödemeniz gerekiyor. Alışveriş ödemenizi peşin yapmak zorudasınız ve yılda en fazla 5.000TL harcayabilirsiniz. Dolayısıyla, PayPal Nakit Kart’ın en azından şimdilik avantajlı bir kart olduğunu söylemek yanlış olur.

PayPal Nakit Kart ile ilgili aklınıza takılan tüm sorunların yanıtlar için PayPal Nakit Kart Yardım Merkezi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir