OSX Mavericks Dosya Aç Diyalog Ekranı Bekleme Sorunu

OS X Mavericks

Apple’ın son işletim sistemi OS X Mavericks, pek çok yeni özelliğiyle ücretsiz olarak piyasaya çıktığından beri Apple bilgisayar kullanıcılarını ikiye bölmüş durumda: İşletim sisteminin üstün özelliklerini savunanlar ve Mavericks’in bir hayal kırıklığı olduğunu iddia edenler.

Ben, OS X Mavericks’i Beta sürümlerinden itibaren kullanmaya başladım. İlk test sürümlerinde sayısız hata olsa da sona yaklaştıkda kullanması oldukça keyifli ve hızlı bir işletim sistemine dönüştü. Özellikle Windows 8 ile kıyaslanan Mavericks bana göre Windows 8’e 2-3 kere tur bindirir yetenekte…

OS X Mavericks her ne kadar yetenekli ve kullımı kolay bir işletim sistemi olsa da mükemmel değil. (Ne yazık ki…) İçinde bazı hatalar, eksikler barındırdığı bir gerçek. Bu hatalar içerisinde beni en çok rahatsız edenlerden biri “Dosya Aç” diyalog ekranında klasör değiştirince dosyaların uzun süre listelenememesiydi. Yani, herhangi bir uygulama içinde (örneğin Google Chrome) yer alan form veya Dosya menüsünden “Dosya Aç”, “Dosya Seç” vb. butona bastığınızda ya da menüye girdiğinizde, açılan diyalog ekranında uzun süre dosyaların listelenmesini bekliyordunuz.

Siz de bu sorunla karşılaşıyorsanız çözümü burada.

Dosya Aç diyalog ekranı bekleme sorunu çözümü

1. Öncelikle terminal uygulamasını çalıştırın. (Uygulamalar içerisinden ya da Command + Boşluk tuş kombinasyonu ile Spotlight arama kutusunu açıp terminal yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz)

2. Aşağıdaki komutu yazıp Enter tuşuna basın.

[quote align=”left” color=”#999999″]sudo nano /etc/auto_master[/quote]

Bekleme sorunu çözümü için terminal Komutu - 1

3. Kullanıcı şifrenizi girdikten sonra Nano metin editörü auto_master isimli dosyayı açmış olacak:

Bekleme sorunu çözümü için terminal komutu - 2

4. Burada 5. satırda “/net” bölümünün başına # (diyez veya kare – klavye kısayolu option+3) ekleyin. Satır aşağıdaki gibi görünecektir.

Bekleme sorunu çözümü için terminal komutu - 3

5. Bundan sonraki işlem dosyayı kaydetmek. Klavyeden Control+X tuş kombinasyonuna basın.

Bekleme sorunu çözümü için terminal komutu - 4

6. Nano, dosyayı kaydetmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Onaylamak için Y tuşlayıp Enter’a basmalısınız.

Bekleme sorunu çözümü için terminal komutu - 5

7. Dosya kaydedildikten sonra terminal ekranına geri döneceksiniz. Son olarak aşağıdaki komutu girip Enter tuşuna basın.
[quote align=”left” color=”#999999″]sudo automount -vc[/quote]

Bekleme sorunu çözümü için terminal komutu - 6

Tebrikler! Artık, dosya aç menüsüne girdiğinizde ağdaki klasörler aranmayacak ve dolayısıyla bekleme sorunu ortadan kalkacak. (Ama ben ağ üzerinden dosyalara erişiyorum diyenler panik olmasın, ağda çalıştığınız dosyalara eskisi gibi erişim sağlayabilirsiniz…)

Kaynak: Apple Forumu

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir