O Yasak Bu Yasak

Sansür

Sansür

Fikrimizi beyan etmek henüz suç değilken bir çift söz söylemek isterim. Yöneticilerimizin, kendi vatandaşlarının fikirlerini paylaşmasına ve internet aracılığıyla milyonların erişimine sunulan bilgi ve içeriğe neden tahammül edemediğini bir türlü anlayamıyorum.

Önümüzde genel seçimler var. Yazıda da bahsettiğiniz gibi, eğer ben kendi aklım ve hür irademle herhangi bir partiye ya da kişiye oy verebiliyorsam neden istediğim bilgiye istediğim zaman ulaşamıyorum? Devlet büyükleri neden benim erişmeye çalıştığım siteyi dert ediyor? Sayın büyüklerimizin başka işi gücü yok mu? Eğer benim ruhsal, zihinsel ve bedensel gelişimim devletin çok umurundaysa, devlet önce benim eğitim gördüğüm okullardaki seviyeyi yükseltsin. Basit bir üniversite sınavını bile layıkıyla gerçekleştiremeyenler, her sene sınav sistemini değiştirerek, sınava giren öğrencilerin psikolojilerini bozanlar için istediklerini yapmak serbest ama ben internete girmeye çalışırsam bilmem ne kanununun bilmem ne maddesine göre suç. Gerçekten çok adil. Bizim oylarımızla başa geçip bizi yönetenlerin, bizleri engellemeye, yasaklamaya, sindirmeye hakkı yok. Olamaz, olmamalı. İleri demokrasiden bahsedenler, neden onlarca yıl öncesinin yasakçı zihniyetiyle gericilik yapıyorlar açıklayabilirler mi acaba? İnsanları bastırmanın, sindirmenin, engellemenin mümkün olmadığını hala anlayamadılarsa yazık…

2 yorum

 1. maydin   •  

  Aslında bu yasak ile yasakları aşmış olsaydık keşke. 4 tane paket varmış ki bunlar Çocuk, Aile, Yurtiçi ve Standart. İnternetteki cinsellik, fuhuş vs.den dolayı bu yasak bence iyi. Ayrıca tek tık ile istediğimiz paketi değiştirebiliyormuşuz. Bu da çok iyi olmuş. Çünkü çoğu kimse süzgeç(filter) kullanmıyor ve bu süzgeçler de yasaklamayı iyi yapamıyor. Bundan dolayı çok iyi olmuş.

  Ancak sevmediğim tarafı ise Standart paketin istediğim gibi olmaması. İlk okuduğumda Yurtiçi paketinin şimdiki gibi olmasını, Standart paketin ise hiçbir ama hiçbir yasak olmayan bir şekilde olmasını istiyordum. Ancak maalesef Standart paket şimdiki gibi olacakmış.

  Ne yapalım hürriyetin sadece ve sadece başkasının hakkında tecavüz etmediğin sürece olduğu bir hürrtiyet bekliyoruz. Kimsenin ne giydiğine, ne içtiğine karışmayan bir hürriyet. Sana ne kardeşim mini etekliyse, başörtülüyse, içki içiyorsa, uyuşturucu kullanıyorsa; sanane ya! Bunu birilerinin söylemesi lazım. İnşallah olacak bir zaman, İnşallah.

 2. Onur Gözüpek   •  

  Adı ister Standart paket olsun ister olmasın, isteyen filtreleme yapılmayacak da desin ama 22 Ağustos 2011 tarihinden itibaren Türkiye’de internet sansürü resmen başlayacaktır. Siz, çocuğunuzu korumak isterseniz binlerce yazılım kullanabilirsiniz. Ama siz isteseniz de istemeseniz de çocuğunuz, o “yasak” içeriğe erişmek isterse bunun da bin türlü yolu vardır.

  Buradaki öncelikli amaç “korumak” değil “takip etmek”tir. Yani devlet bizim internetteki her adımımızı takip etmek istiyor. Sonrasında, istemediği içeriği daha kolay engelleyecek.

  Sürekli “porno”dan, “erotik” içerikten bahsediyorlar. Bu içerik kesinlikle yasadışı değildir. Ahlaka aykırıdır, çocukların gelişimini olumsuz etkiler orası doğru. Ancak, ortada çocukların psikolojosini bozacak milyon tane sebep varken konuyu sadece “uçkur davası”na bağlamak sadece insanları kandırmaktan başka bir şey değildir…

  Unutmayın, 22 Ağustos 2011 tarihinden itibaren her adımınız izlenecek. İster inanın, ister inanmayın…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir