iPad Kaç Liraya Maloluyor?

iPad henüz ülkemizde satılmaya başlanmadı ancak Amerika’da çıktığı ilk gün 300 bin adet satarak bir rekora imza attı. Amerika’da 499$’lık fiyatıyla raflarda yerini alan iPad’in maliyet fiyatı sizce ne kadardır? Bir analiz şirketi olan iSuppli‘a göre iPad neredeyse yarı fiyatına maloluyor…

iSuppli, iPad WiFi versiyonunun (bu ayın sorunda satışa sunulması beklenen 3G versiyonunun değil) toplam maliyetinin 259.60$ olduğunu tahmin ediyor. iSuppli firmasına göre, tek tek parça fiyatları hesaplandığında iPad’in dokunmatik ekranı 95$, aliminyum kasası 10.50$, işlemcisi 26.80$’a maloluyor. Kıyaslamak gerekirse, iPad’in 699$’lık versiyonu, üreticisine 348.10$’a maloluyor ve bu da neredeyse perakende fiyatının yaklaşık yarısına denk geliyor.

Bu rakamlar, Apple’ın gerçekte cihazlarının satışından ne kadar kazandığını az çok ortaya koyuyor. iPhone 3GS’in üretim maliyetinin ne kadar tuttuğunu hatırlayın:

– iSuppli’a göre, 16 GB modeli yaklaşık 179$ ediyor (bu tahmin 9 ay öncesine ait, bu nedenle gerçek fiyat, flaş bellek gibi parçaların fiyatlarına bağlantılı olarak biraz farklı olabilir.) Fakat iPhone’un tüketici fiyatı 2 yıllık kontratla birlikte 199$’dan başlıyor, fakat telefonu satan mobil operatörlerin desteklerini de kıyaslamaya dahil etmek gerekiyor. (Bu arada, Amerika’da AT&T tarafından 199$ + 2 yıllık kontrat karşılığında veya tek başına 499$  fiyat etiketiyle satılan iPhone 3GS 16 GB modeli, ülkemizde ne yazık ki Turkcell ile 409 TL + 18 aylık kontrat veya -Teknosa gibi mağazalarda yasal olarak- 719? fiyatla satılıyor.)

iPad WiFi modeli, kontratsız olarak satılıyor bu da hesaplamayı kolaylaştırıyor. Bir anlığına Apple’ın devasa araştırma – geliştirme çalışmalarını ve iPad için pazarlama çalışmalarını gözardı edersek, Apple her iPad satışından, toplamda bol miktarda kazanç sağlıyor.

Kaynak: Mashable‘dan derlenmiştir.

1 Yorum

  1. Aykut İçöz   •  

    Bilgilendirme için teşekürler.
    ipad/iphone kadar mini uygulamalar pazarındaki gelişmeleri takip etmekte fayda var. Bu konuda ülkemizde yapılabilecek çok şey var. Bu konularda yazılarınızı görmekten memnun oluruz, kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir