Facebook’ta Geçen Yıl Bugün Ne Durumdaydın?

Dünyanın en büyük sosyal ağı nostaljik bir hal alıyor. Facebook, bir ya da iki yıl önceki durum güncellemelerini gösteren yeni bir servisi sessiz sedasız kullanıma açtı.

Bu özellik, ekranın sağ taraftaki sütunda reklamların üstünde “2010’da Bugün” veya “2009’da Bugün” başlığıyla bir kutu içerisinde beliriyor.

Bu özelliği gördüğünüz sayfalarda “Daha fazla” bağlantısına tıklayarak tam olarak bir ya da iki yıl öncesinde nasıl durum güncellemesi yaptığınızı görebilirsiniz. Tabi eğer, o günlerde birden fazla durum güncellemesi yaptıysanız. Görünen o ki, bu özellik 2009’a kadar olan güncellemeleri kapsıyor. Bu da Facebook’un 2008 veya 2007’de yeteri kadar çok üyesi olmadığına işaret ediyor.

Herkesin erişimine açık Facebook ve Twitter güncellemeleri arasında yapılan aramaya göre, bu özellik 11 Ağustos itibarıyla şimdilik sınırlı sayıda kullanıcının erişimine açık durumda. İlerleyen saatlerde daha fazla kullanıcı, bu özelliğin kendi hesaplarında aktif olduğunu farkedecektir. Bu, Facebook’un kullanıcıların eski aktivitelerini keşfetmelerine yardımcı olduğu ilk sefer değil. Daha önce de eski fotoğrafları gösteren bir özelliği vardı.

Facebook’un, bu nostaljik özellikleri sadece biraz eğlemek amacıyla eklemeyi mi yoksa, herkese sunmayı mı düşündüğü konusunda kesin bir fikir yok. Belki de Facebook, kullanıcılarına, yaşamlarının bir bölümünü Facebook ürünlerini kullanarak geçirdiklerini hatırlatmak istiyordur. Ya da belki de bu, Facebook’un diğer ürün geliştirme araçlarından biridir.

Bu özellik, henüz Türkiye’de aktif değil ancak, bu özelliği keşfetmiş olanlar, yorumlarını yazarsa sevinirim…

Kaynak: Mashable

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir