Datron Mobee 10 Netbook

Ürün incelemelerine kaldığım yerden devam ediyorum. Bu günün konuğu, yeni moda dizüstü bilgisayarlardan (nam-ı diğer netbook) biri olan Datron Mobee 10.

Datron Mobee 10, bir Netbook’tan ziyade ufaltılmış bir dizüstü bilgisayar görünümünde. Beyaz kasası, makul derecede küçük tuş takımı, 10 inç boyutundaki ekranı ve sadece 1.2 kilogramlık ağırlığıyla her yere götürebileceğiniz son derece şık bir bilgisayar.

Intel Atom 1.6 Ghz işlemci, 1 GB bellek, 160 GB 5400 devir sabit disk, kart okuyucu ve Realtek kablosuz ağ adaptörü ile birlikte satışa sunuluyor. 64 MB paylaşımlı belleğe sahip ekran kartı ile en fazla 1024×600 piksellik çözünürlük elde edilebiliyor. Üzerinde Microsoft Windows Vista Starter Edition kurulu olarak geliyor.

1.3 Megapiksellik web kamerası ve dahili mikrofonu ile görüntülü sohbet yapabilmenize imkan sağlıyor. Bluetooth ve Realtek RTL8187se model kablosuz ağ adaptörü kablosuz iletişim kurabiliyorsunuz. Aynı zamanda kablolu bağlantı için ağ adaptörü girişi de mevcut. İki adedi sol yanda biri de sağ yanda olmak üzere üç USB girişi bulunan üründe, monitör çıkışı ve kart okuyucu yuvasının yanı sıra kulaklık ve mikrofon girişleri de unutulmamış. Touchpad olarak adlandırılan “dokunmatik fare”yi kullanmak pek pratik değil. Tıklama butonlarını kullanabilmek için parmağınızı iyice sol ya da sağ tarafa doğru bastırmanız gerekiyor. Aksi taktirde çoğu zaman bilgisayar iki tuşa aynı anda basmış gibi algılıyor. 1W çıkışlı 2 hoparlörü kasanın altında yer alması ise zaten kötü olan ses kalitesini oldukça düşürmüş. Bu bilgisayar ile müzik dinlemeye pek heveslenmemek gerek. Fakat, kulaklığını takıp küçük ekranda film izlemekten şikayet etmeyecek olanlar Datron Mobee 10’dan memnun kalacaktır.

Kutusunun içinde, dizüstü bilgisayarın haricinde şık bir taşıma kılıfı, Microsoft Windows Vista Starter Edition DVD’si, Windows XP ve Windows Vista sürücülerini içeren bir CD ve şart adaptörü bulunuyor.

Ürünün DC ya da DVD’leri okuyabilen bir sürücüsü olmadığından kurulum DVD’sini ve sürücülerin bulunduğu CD’nin içeriğini bir parmak belleğe ya da taşınabilir diske aktarmakta fayda var. Eğer sürücülere ihtiyacınız olursa buradan Datron‘un ürün sayfasına ulaşabilir ve destek bölümünden gerekli sürücüleri indirebilirsiniz.

Şarj adaptörünün kendisi normal adaptörlerden daha ufak ancak elektrik kablosu oldukça büyük ve tek başına bilgisayarın ağırlığına yakın bir ağırlığa sahip.

Ürünün Çin’de üretilmiş olması gayet normal olmakla birlikte MSI Wind marka dizüstü ile birebir aynı özellikleri taşıması beni oldukça memnun etti.

Ben Mobee’yi Ubuntu 9.04 Alpha 5 sürümü ile birlikte kullanıyorum. Tüm donanımlar sorunsız çalışıyor. (Ancak kablosuz ağ adaptörünü kurabilmek için sürücüsünü derlenmeniz gerekiyor. O da çok basit. Yardıma ihtiyacı olanlar benimle iletişim kurabilir.)

Yaklaşık 5 saat boyunca şarj edilmeden çalışabilmesi taşınabilirlik açısından büyük avantaj sağlıyor. Bu makaleyi Datron Mobee 10’da yazarken hiç zorlanmadım. Kısacası Netbook almayı düşünenler için bu ürünü önerebilirim.

5 yorum

 1. dj   •  

  hocam xp kuracamda kuramıyorum yaw …
  hiçbir usb stick ğprogramı olmuyor …
  flashtan kurulmuyor hiç bi şekilde…
  biliyorsanız yardımcı olurmusunuz …
  iletişim için = [email protected]

 2. Onur Gözüpek   •     Yazar

  Flash belleğe, orijinal XP CD’sini kopyalıyorsanız yanlış yapıyorsunuz. Öncelikle başka bir bilgisayarda, XP CD’nizin bir ISO kopyasını almalı ve Nero ya da benzeri bir programla bu ISO’yu flashdiske yazmalısınız. Aksi taktirde açılış dosyaları çalışmayacaktır.

 3. mervee   •  

  bu pcnn fiyatı ne kadar

  • Onur Gözüpek   •     Yazar

   Bu notebook şu an 600TL civarında bir fiyata satılıyor. Piyasada MSI Wind markalı olarak da arayabilirsiniz. Birebir aynısıdır..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir