Cookoo Watch: Bağlı Saat

Cookoo Watch: Bağlı Saat

Cookoo Watch: Bağlı Saat

Kickstarter projeleri arasında başarıya ulaşmış saat projelerinden biri olan Cookoowatch, Bluetooth arabirimiyle akıllı cihazınıza bağlanabilen bir saat. Yani teoride iddiası bu, ancak pratikte işler hiç de broşürlerde ve tanıtım videolarında anlatıldığı gibi değil. Önce, saatin tanıtım videosuna göz atalım:

Videoyu izledikten sonra “vay vay vay” diyenler için yazının saati detaylı olarak tanıyalım…

Cookowatch

Cihazın özellikleri:

 • Görüntü Tipi : Saat için analog, elektronik bildirimler için dijital görüntü
 • Kullanılan materyaller : Plastik kasa, aluminyum cam koruması, çizilmelere karşı korumalı mineral cam, yumuşak slikon kayış
 • Saat boyutu : 44mm
 • Kasa kalınlığı : 16.3mm
 • Bluetooth Teknolojisi : Bluetooth® 4.0, Bluetooth Smart, Bluetooth Low Energy
 • Suya dayanıklılık : 5 ATM
 • Garanti : 1 yıl (Uluslararası garanti. Ancak ülkemizde distribütörü olmadığı için arıza durumunda saati firmaya göndermek durumundasınız)
 • Renkler : Mavi, Pembe, Gümüş, Siyah ve beyaz (Kayış ve cam çerçevesi renk kombinasyonları var. Sadece beyaz modelde beyaz kasa ve beyaz kayış mevcut)

Uyumluluk:

Cooko Watch Bluetooth SMART READY destekli tüm cihazlarla uyumludur. (Örn. iPhone 5, iPhone 4S, iPad mini, iPad (4. ve 3. nesil), iPod touch (5. nesil) iOs 5.0 ve üzeri iOS işletim sistemlerinin hepsinde çalışabilir.  (Cihazın, önümüzdeki günlerde daha fazla akıllı cihazla uyumlu olması bekleniyor)

COOKOOwatch

Cookowatch, akıllı telefonunuza gelen şu bildirimleri dijital ekranı üzerinde gösterebilir:

 • Takvim hatırlatmaları
 • Gelen aramalar
 • Cevapsız çağrılar
 • Facebook bildirimleri
 • Akıllı telefonunuzun düşük pil uyarıları

Cookoowatch’un şu an için yapabildikleri oldukça kısıtlı. Gelen çağrıları anında bildiriyor (telefonunuz çalarken saatte sesli/titreşimli uyarı çıkıyor. Sol üstteki ahize simgesi) Eğer çağrıya cevap ver(e)mezseniz, çağrı ikonunun üzerinde bir ünlem işareti beliriyor ve siz en az bir adet cevapsız çağrınız olduğunu anlıyorsunuz. Eğer takviminizde bir hatırlatma varsa, zamanı geldiğinde, saatin sağ üst kısmında bir takvim ikonu yanıp sönüyor.

Sağ alttaki kısa mesaj simgesi şu an için sadece Facebook bildirimlerini gösteriyor. Cookowatch şu anki yazılımı ile SMS uyarılarını göstermiyor.

Sol alttaki mektup işareti, e-posta uyarılarını ifade ediyor. Ancak Cookowatch şu an için e-posta uyarılarını da gösteremiyor.

Saatin merkez alt tarafındaki pil ikonu ile zayıf batarya uyarılarını alabiliyorsunuz. Bildiğiniz gibi iPhone batarya uyarısı sadece şarj seviyesi %20 ve %10’a düştüğünde gösteriliyor. Saatin belki de işe yarayan tek bildirimi bu fakat ironik bir şekilde, saat iPhone’un bataryasının çok hızlı bir şekilde tükenmesine neden oluyor.

Saatin merkezinin üzerindeki nota ve hemen altındaki üç nokta ise saatin size ne şekilde bildirimde bulunacağını gösteriyor:

 • Sadece sesli (sadece nota)
 • Sesli ve titreşimli (nota ve üç nokta)
 • Sadece titreşimli (sadece üç nokta)

Cookowatch Butonlar

Cookowatch ile Cookowatch Uygulaması aracılığıyla yerinizi işaretleyebilir, akıllı cihazına dokunmadan uzaktan fotoğraf çekebilir, alarm kurabilirsiniz.

Saatin üzerinde 4 tuş yer alıyor. Sol üstteki tuş ile 5sn yanıp sönen ekran ışığını aktif hale getirebilirsiniz. Sol alt tuş, saatin Bluetooth özelliğini açıp kapatmak ve Bluetooth bağlantısını sağlamak için kullanılıyor.

Sağ üstteki renkli “mode” tuşunun iki işlevi var: Birincisi saatin size nasıl geri bildirim yapacağını ayarlamak (sadece sesli, sesli ve titreşimli, sadece titreşimli). İkinicisi de gelen bildirimleri ekrandan silmek. Fakat bildirimleri tek tek silebiliyorsunuz. Yani 2 takvim, 2 facebook uyarısı aldıysanız, tuşa 4 kere basmak zorundasınız..

Sağ alttaki Command tuşu, Cookowatch uygulaması ile ayarlanabiliyor ve 3 farklı modda çalışıyor. Kısa süreli basılı tutma, orta süreli basılı tutma ve uzun süreli basılı tutma. Şu an için Command tuşuna atayabileceğiniz komutlar: Yerinizi işaretleme (pin), fotoğraf çekme (bu özellik sadece program açıksa çalışıyor), Facebook’ta check-in yapma (bu özellik genel olarak sizin bulunduğu yeri değil, bulunduğunuz bölgedeki en popüler mekanı işaretliyor)

Cookowatch Özellikleri

Gelecek Özellikler

Cookoowatch’un yakın zamanda güncellenecek yazılımı ve Cookoo Connected uygulaması ile şu özelliklere sahip olması bekleniyor:

 • SMS uyarıları
 • E-posta bildirimleri
 • Twitter bildirimleri
 • Çoklu dil desteği
 • Connected uygulaması içindeki harita ve fotoğraf uygulamalarında gelişmeler

Bu özellikleri şubat sonu yayınlanacağı söylenen Beta güncellemesinde yer alacağı duyurulmuştu ancak şu an için Beta güncellemesinden ya da herhangi bir yazılım güncellemesinden haber yok..

Cookowath Fotoğraf Çekimi

Cookowatch’un üreticisinin ürün tanıtımı gayet güzel. Peki bu saate sahip olmak istersek nasıl satın alabiliriz?

Satın Alma:

Aslına bakarsanız cihazı satın almak son derece kolay.

1. http://www.connectedevice.com/connected-watch/ adresine girin. (Ufak bir uyarı: Satın alma aşamasında firmanın güvenli e-ticaret sayfasına yönlendirileceksiniz: https://store-ca36a.mybigcommerce.com/ )

2. İstediğiniz renk kombinasyonunu seçtikten sonra (129.99$) seçiminizi sepete ekledikten sonra sepetinize gidin.

3. Sayfanın altındaki Proceed Checkout butonunun hemen üzerinde “Estimate Shipping & Tax” bağlantısına tıklayıp ülke olarak Turkey’i seçtikten sonra alttaki Estimate Shipping & Tax butonuna basın. (38.97$) kargo ücreti tutara eklenecektir.

4. Daha sonra Proceed to Checkout butonu ile ödeme aşamasına gidebilirsiniz.

Ödemeyi tamamladıktan sonra 5 iç günü içerisinde saatiniz kargoya veriliyor. Fakat saatin size hemen teslim edileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Büyük kutusu ve fiyatı nedeniyle saatiniz gümrükte takılacaktır. Takip kodu ile sık sık paketinizin durumunu kontrol edin ve gümrüğe girdiği zaman hiç beklemeden gümrük birimine gidin. (İstanbul için Gümrük birimi Topkapı’da) Burada 47TL gümrük vergisi +  3,65TL de saklama/bildirim bedeli ödedikten sonra saatinizi teslim alabilirsiniz. (Dolayısıyla saati 129.99$ + 38.97$ = 168.94$ x 1.80TL = 304,13TL ödeyerek satın aldıktan sonra 50,65TL de gümrükte ödüyorsunuz ve saat size yaklaşık 355TL‘ye mal oluyor)

Cookoo Watch Bilekte

Cihazın artıları

Öncelikle saatin kolunuzda çok şık durduğunu söylemek isterim. Ayrıca bu saati satın aldığınızda muhtemelen çevrenizde kimse bu saate sahip olmayacağı için hava atmak için ideal 🙂

Telefonunuzu sık sık bir yerlerde unutuyorsanız, telefonumu bul özelliği çok işinize yarayacaktır.

Gürültülü ortamlarda gelen aramaları kaçırma riskini de ortadan kaldırmış olacaksınız.

Bluetooth arabimiyle bağlanan diğer örneklerinin aksine CookooWatch’u şarj etmenize gerek yok. Cihazın bluetooth bildirimleri için 1 yıl, analog saat için de 3 yıl enerji verebilecek 2 pili bulunuyor ve bu pilleri herhangi bir saatçiden ya da elektronik mağazasından bulabilmeniz mümkün.

Gelelim cihazın pratikteki kullanımına…

Diyelim ki Cookowatch sol kolunuzda takılıyken, iPhone 5’inizi sağ cebinize koydunuz. Sol kolunuzu havaya kaldırdığınızda saat ve iPhone’unuz arasındaki mesafe ne kadar olur? 2mt? 3mt? Ama her halukarda 10mt mesafeyi aşamazsınız öyle değil mi? Ama Cookoowatch’a göre değil. Çünkü bu hareketi yaptıktan 2-3 saniye sonra bağlantınız kopacaktır. Dolayısıyla Cookowatch’un Bluetooth bağlantı mesafesi 10mt değil, en fazla 2-3mt.

Akşam yatarken cihazın pili tükenmesin diye saati kapatmak istediniz ve düğmesine basılı tutup saatin Bluetooth özelliğini kapattınız. YANLIŞ! Uygulamadan saatin bağlantısını koparmadan cihazı kapatırsanız, ertesi gün açmak istediğinizde iPhone saati bulamıyor ve bağlamak için defalarca açıp kapatmanız gerekebiliyor.

iPhone’unuz ile Cookowatch birbirine bağladınız. Herhangi bir sorun çıkmadı ve gün içinde bağlantı kopmadı. O da ne? Günün ortasında iPhone şarjınız bitmiş 🙂 Evet ne yazık ki saati iPhone’unuza bağlı tutmak için iPhone’unuzun Bluetooth bağlantısını açık tutmanız, bataryanızın inanılmaz bir hızla tükenmesine neden oluyor.

Cihazın Command tuşu ile atadığınız komutlar son derece yetersiz. Facebook check-in özelliği %90 ihtimalle bulunduğunuz yeri işaretlemiyor. (Örneğin Beşiktaş merkezdeyken sizi Dolmabahçe’de işaretleyebiliyor)

Command tuşu ile fotoğraf çekmek için Cookoo uygulamasını açmanız gerekiyor. Zamanlı çekim özelliği olmadığı için de fotoğraf çekebilmek için mutlaka tuşa basmak zorunda kalıyorsunuz.

Cookoo Watch & Kutu

Sonuç

Cookowatch, yaklaşık 355TL ödeyip satın almaya değer mi?

Cookoowatch, biraz zahmetli bir kargo teslim sürecinden sonra çok şık bir kutuyla birlikte geliyor. Fakat ne yazık ki şu an için tanıtımındaki işlevlerin çoğunu yerine getirmekten uzak. Şu anki haliyle satın almayı düşünüyorsanız, biraz daha bekleyin derim. Yazılım güncellemesi ile sorunları düzeltilirse denemeye değer. Eğer yine de satın almak isterseniz, ürünün kutusunu kuş yuvası olarak kullanabilirsiniz 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir