Çin’in En Büyük Çevirimiçi Mağazası Sadece 5 Adet iPhone Satabildi

iPhone, China Unicom tarafından bir ay önce Çin’de satışa sunuldu ancak PC World’ün haberine göre satışlar oldukça düşük.

Çin’in popüler çevrimişi perakende mağazalarından TaoBao, ilk iki haftada tam olarak 5 adet iPhone sattı: 2 adet 8GB iPhone ve 3 adet 16GB iPhone. iPhone’un Çin versiyonu çok pahalı olduğundan (modeline göre 4999 yuan -yaklaşık 730$- ile 6999 yuan -yaklaşık 1025$ arasında) ve şu an için kablosuz bağlantıdan yoksun olduğundan, hiç kimse iç açıcı satış rakamları beklemiyordu ancak bence, hiç kimse satılan iPhone’ların bir elin parmaklarıyla sayılabilmesini beklemiyordu.

Elbette bu durum Çin’deki tüm iPhone satışlarını ortaya koymuyor. TaoBao sadece bir çevirimiçi mağaza, ama Çin’in en önemli çevirimiçi perakende satış mağazası,  iPhone’un Çin’de ne kadar popüler olduğu konusunda iyi bir fikir verebilir. Hiç de popüler değil.

PC World, iPhone’un Çin’deki başarısızlığının sebebi olabilecek diğer nedenleri listeliyor: iPhone Hong Kong’da Çin’de olduğundan daha ucuz ve Çin’li kullanıcılar Apple AppStore gibi mobil ödemelerde kredi kartı kullanmayı tercih etmiyorlar. China Unicom’un, Çin’de iPhone’u ABD ve Avrupa’daki kadar popüler hale getirme planları varsa, Apple ile ortaklaşa yapacak daha çok işi var.

Kaynak : Mashable

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir