Boxcar: iPhone Anında Bildirim Uygulaması

Boxcar Anında Bildirim

iPhone üzerindeki anında bildirim (push notifications) özelliği harikadır ancak yönetilebilmesi imkansızdır. Bu nedenle bir “anında bildirim yönetim uygulaması” olan Boxcar, göz alıcıdır ve uzun süre benim favori uygulamalarımdan biri olmuştur. Ne yazık ki, her ne kadar mükemmel olsa da, tıpkı Apple gibi o da kapalı bir sistemdir. Ancak, bundan böyle açık bir hal alıyor.

Kapalı sistemden kastım Boxcar’ın Twitter ve Facebook gibi sadece seçilmiş bazı uygulamaları desteklemesidir. Ama yeni sağlayıcı özelliğiyle (ve API‘siyle) herkes anında iletim servisini aktif hale getirmek için Boxcar platformuna müdahale edebilir.

Yaratıcısı Jonathan George’un bize anlattığına göre bir kaç aydır bu adım üzerinde çalışılıyordu. Fakat, Notifo isimli rakibin benzer bir şeyi sunmasından bir kaç hafta sonra ortaya çıktı. Ancak Boxcar’ın abonelik sistemi ve ayarları bir siteyi ziyaret etmek zorunda kalmadan iPhone uygulaması içinden kolaylıkla yönetilebiliyorken, Notifo böyle değildi.

2010’un ikinci çeyreğinden itibaren Boxcar, bu sağlayıcı bildirimlerin ücretlendirilebilmesinin önünü açtı. Bunun anlamı, üçüncü parti sağlayıcılar (yazılımcılar) Boxcar’ın anında bildirim uygulamalarıyla kullanılmak üzere geliştirdikleri özellikler  için müşterilerinden ücret talep edebilecek ve Boxcar bu kazancı %50 – %50 oranında yazılımcı ile paylaşacak. Ancak bu durum sadece bir seferlik satın almalar için geçerli olacak. Abonelikler için geçerli olmayacak. Bu durum, üçüncü parti yazılımcıların kendi anında bildirim uygulamalarını hazırlamadan para kazanmalarını sağlayan iyi bir yol olarak görülebilir.

Boxcar diyor ki:

İki tip bildirim mevcut: Yayın bildirimleri ve bireysel bildirimler. Bireysel bildirimler en iyi aktivite öğelerinde kullanılıyor. Örneğin bir kullanıcının yorumu cevaplandığında.. Yayın bildirimleri aynı mesajı sizin sağlayıcınıza abone olan her Boxcar kullanıcısına gönderiyor.

Bu servis henüz sadece iPhone üzerinde çalışıyor olsa da önümüzdeki 90 gün içinde Android uygulaması olarak hazırlanması da planlanıdı. Bundan sonra Windows Mobil desteği de gelecek.

Fakat diğer platformlar olmadan da Boxvar işini oldukça iyi yapıyor. Servis şimdiye kadar 100 milyon’dan fazla nnında bildirimi iletti.

Boxcar uygulamasını AppStore’da bulabilirsiniz. Uygulamayı indirmek ücretsiz.

Kaynak: TechCrunch

Onur Gözüpek

bilişim doktoru, sanal alem gezgini, sosyal medya takipçisi, boş beleş işler müdürü, teknoloji tutkunu bi acayip dünya insanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir