Bir Hayalim Var: Hayal Vakfı

Hayal Vakfı

Çocukların hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olmayı amaçlayan bir vakıf kurmak ve bu vakfı gönüllülerin desteğiyle büyütmek istiyorum. Ancak bunun için yardıma ihtiyacım var.

Indiegogo üzerinde bir kampanya başlattım ve desteklerinizi bekliyorum.

Kampanyayla ilgili bilgileri kampanya sayfasında bulabilirsiniz. Ben burada Hayal Vakfı ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaşacağım?

Hayal Vakfı nedir?

Hayal Vakfı, öncelikle hayal kurmayı henüz unutmamış çocuklara hayallerini nasıl gerçekleştirebilecekleri konusunda yol gösterecek ve destek olacak bir vakıf projesi. Çocuklarla birlikte hayal kurup, kurduğumuz hayallerin gerçekleşmesi için birlikte çalışacağız. Aynı zamanda hedefimiz hayal kurmayı unutmuş, hayal kurmaktan vazgeçmiş yani içindeki çocuğu kaybetmiş, umudunu yitirmiş gençlere ulaşıp onları yeniden hayal kurmaya teşvik etmek ve bu hayallerin gerçekleşmesine yardım etmek.

Kısaca, çocukların hayal gücünü yine çocukların hayallerini gerçekleştirmek için kullanacağımız bir yardım kuruluşu olacak Hayal Vakfı.

Eğer yeterli desteği bulabilirsem, ileride büyüklerin de hayallerini gerçekleştirmelerine de yardımcı olmak isterim ancak öncelikli hedefim, çocukların hayata daha umutla bakmalarına yardımcı olmak.

Hayal Vakfı Nasıl İşleyecek?

Indiegogo kampanyası ile toplamak istediğim yardım 300.000$. Ancak kampanya başarılı olursa bu tutarın yaklaşık %10-12’si komisyon ve masraflar için kesilecek. Geriye kalan para vakıf kuruluşu, vakıf için bir bina kiralanması, binanın dekorasyonu, idari hizmetler, bina görevlileri ve eğitmenlerin masrafları ve tabi ki çocukların hayalleri için kullanılacak.

Bu kadar parayla ne yapacaksın diye düşünenler için ufak bir açıklama yapayım.

Öncelikle vakfın kurulabilmesi için bir teminat yatırılması veya bir taşınmazın teminat olarak gösterilmesi gerekiyor. Elimde vakıf binası olarak kullanılabilecek bir teminat olmadığı için yaklaşık 60binTL civarında bir tutarı teminat göstermek gerekiyor. (Bu para daha sonra vakıf için kullanılabilecek)

Vakıf için, çocukların toplanabileceği, etkinlikler yapabileceği, birbirleriyle iletişim kurup hayallerini paylaşabileceği büyük bir binaya ihtiyaç var. En azından 50 çocuğun bir arada olabileceği, eğitmenleri ile toplanabileceği, yemek yeyip oyun oynayabileceği bir bina olmalı. Sıradan bir daire ya da ofis, çocukların hayal güçlerini kullanmaya elverişli olmayacaktır. Onları için ferah, hatta bahçesi ya da en azından geniş bir terası olan bir binayı vakıf binası olarak kullanmak istiyorum ve böyle bir binanın aylık kirası hiç de az değil.

Binanın çocukların eğlenebileceği, oyun oynayıp toplanabileceği şekilde dekore edilmesi gerekiyor. Bunun için anaokulları, kreşler ve çocuk eğlence merkezlerinin dekorasyonunu yapan profesyonel bir firma ile görüştüm. Yeri görmeden ve tasarımı yapmadan net bir fiyat veremiyorlar ancak binanın çocukların kullanımına uygun olarak hazırlanması için yaklaşık 100binTL civarında bir bütçe ayırmak gerekiyor. Tabi ki bu dekorasyon sadece masa sandalye ya da duvar süslerinden ibaret değil. Çocukların kullanacağı tuvaletlerden eğitim ve oyun odalarına, toplantı salonlarından faaliyet alanlarına kadar pek çok detayı içeriyor.

İdari hizmetler, vakfın yönetimi, binanın temizliği ve güvenliği için her ay düzenli masraflar olacak. Gönüllülerle birlikte çalışacağız ancak bazı işlerin sorumluları tarafından yapılması gerekiyor. Bu giderlerin de her ay düzenli olarak ödenmesi gerekecek.

Asıl büyük gider elbette ki çocukların isteklerini gerçekleştirirken oluşacak masraflar: Onları mutlu etmek için alınacak küçük hediyeler, büyük hedefleri olanları cesaretlendirecek sürprizler, birlikte düşünmeyi ve hayal kurmayı teşvik edecek etkinlikler, vakıf binasında çocuklar için yiyecek ve içecekler bunlardan bazıları…

Daha aklıma gelmeyen ve zaman geçtikçe ortaya çıkacak yığınla masraf da cabası…

Hayal Vakfı Projesinden Beklentim Ne?

Indiegogo kampanyasında hedefim 300.000$’a ulaşmak. Bu hedef ulaşmak şimdilik bir hayal :) Ancak, hayal etmeden hedef ulaşılamayacağını biliyorum. Elde edeceğim her türlü destek beni hedefime bir adım daha yaklaştıracak.

Bana göre çok önemli bu projeyi hayata geçirmek istiyorum fakat bunu tek başına yapabilmem mümkün görünmüyor. Kampanyayı başlatmamın ana nedeni bu.

Siz de destek olabilirsiniz. Bu kampanyayı daha fazla kişiye ulaştırmama yardımcı olabilirsiniz. Bu yazıyı veya kampanya sayfasının kısayolunu ( http://igg.me/at/hayal-vakfi ) sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilir, böyle bir kampanyadan haberdar olduğunuzu, yakın çevrenize ve iş arkadaşlarınıza duyurabilirsiniz. Belki siz maddi destek sağlayamayabilirsiniz ancak sizin tanıdığınızın herhangi bir tanıdığı bu projeyle ilgilenebilir.

Maddi destekte bulunamasanız da Hayal Vakfı ile ilgileniyorsanız [email protected] adresine mesajlarınızı gönderebilirsiniz. Bu projeyi er ya da geç hayata geçireceğim ve o zaman çok sayıda gönüllüye ihtiyacım olacak :)

Unutmayın: “Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.” – Albert Einstein

Destek olun: http://igg.me/at/hayal-vakfi

Onur Gözüpek

bilişim doktoru, sanal alem gezgini, sosyal medya takipçisi, boş beleş işler müdürü, teknoloji tutkunu bi acayip dünya insanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir