Apple WWDC 2015 Etkiliği ve Beklentiler

Apple’ın her yıl düzenlediği Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı (WWDC), bu yıl 8 – 12 Haziran tarihleri arasında San Francisco’da gerçekleştirilecek. Geçen yıl olduğu gibi Moscone Center’da gerçekleştirilecek etkinlikler için biletler 20 Nisan’da satışa çıktıktan kısa bir süre sonra tükendi.

Peki bu yıl düzenlenecek olan etkinlikle ilgili beklentiler neler?

Her yıl olduğu gibi, geliştiriciler konferansının en önemli tanıtımları iOS ve OS X işletim sistemlerinin yeni sürümleri oluyor. iOS 9 ve OS X 11 sürümlerinin tanıtılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu yılki tanıtım sloganının “değişimin merkez üssü” olması, iOS ve OS X işletim sistemlerinin birbirleriyle uyumluluğunun artacağı ihtimalini akla getiriyor. Hem masaüstü hem de de mobil cihazlarda aynı uygulamaların çalışabileceği düşüncesi heyecan verici. Microsoft bunu Windows 8 ile denedi ancak henüz beklediği ilgiyi yakalayamamış gibi görünüyor.

Yazılım odaklı yeniliklerin ağırlıklı olduğu etkinlikle, Apple Watch ile ilgili yeni SDK ve Apple Haritalar uygulaması ile igli yenilikleri de bu etkinlikte görmemiz muhtemel. Apple’ın geçtiğimiz ay Cohorent Navigation’ı satın aldığının ortaya çıkması ve toplu ulaşım verilerini Apple Haritalar uygulamasına entegre etmek için çalıştığı söylentiler arasında. Görünen o ki Apple, Google Haritalar servisinden farklılaşmanın yollarını arıyor.

Apple’ın Beats’i satın almasının ardından, çoğu müzikseverin Apple ve Beats’den ortak biri proje beklentisi var ancak henüz ortaya bir şey çıkmış değil. Fakat, iOS 8.4 beta sürümünde tasarımı yenilenen müzik uygulaması Apple’ın müzik uygulaması veya müzik servisi üzerinde bir adım atacağının bir göstergesi olabilir.

İnternette oldukça şık Apple TV 4 görselleri dolaşsa da Apple’ın bu etkinlikte yeni Apple TV’yi tanıtması zor görünüyor. Bunun nedeni, Apple’ın yeni Apple TV’yi içeriği geliştirilmiş, daha fazla kanal barındıran ve Apple TV’ye özel Netflix benzeri biri servis ile birlikte sunmak istemesi söyleniyor.

WWDC2015 konferansını 8 Haziran akşamı 20:00’de Apple’ın internet sitesinden canlı (İngilizce) olarak izleyebilirsiniz…

Moscone Center’daki hazırlıklara ait fotoğraflar. (Kaynak MacStories)

wwdc2015_moscone_center

wwdc2015_moscone_center2

wwdc2015_moscone_center3

wwdc2015_moscone_center4

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir