Adobe, Adobe, Duy Sesimizi!

Bu konuda ne zamandır yazmayı düşünüyordum ama bir türlü fırsat olmamıştı. Efendim mevzu şu: Linux kullanıcılarının büyük çoğunluğu ile zorunlu olarak Windows kullananların hatırı sayılır bir kısmı, Adobe firmasının ürettiği programların Linux üzerinde çalışabilir olmasını istiyorlar. Çünkü, internet sitesi ve grafik tasarımı yapanların çoğu Photoshop, Dreamweaver ve Flash programları kullanmak durumunda kalıyorlar. Linux üzerinde Wine emülatörü yardımıyla Photoshop CS2, Dreamweaver CS3 ve Flash CS2 programları kullanılabiliyor. Ancak ne kadar işlevsel ne kadar hızlı oldukları tartışılır.

Özellikle Adobe’un CS4 serisi ile birlikte 3-5 basamak birden atladığını hesaba katarsak, Linux kullanıcıları Windows kullanıcılarının sahip olduğu pek çok yenilikten mahrum kalıyorlar.

Linux programlarının büyük çoğunluğunun açık kaynaklı ve ücretsiz olması kullanıcıları için büyük avantaj sağlasa da, kaynak kodu kapalı ve ücretli programların da var olduğunu unutmamak gerekir. (Autodesk’in bazı programları, Windows oyunlarını linux üzerinde daha performanslı oynama imkanı veren Cedega gibi programlar bunlardan bazıları)

Linux için de ücretli program hazırlanabildiğine göre ve Windows’tan Linux’a geçemeyenlerin bir bölümü  “Adobe’un programları linux üzerinde çalışmıyor” bahanesi ardına sığındığına göre Adobe’un da Linux için program yazma vakti gelmiştir derim ben. Neden programların Windows ve Mac OsX sürümleri varken Linux sürümleri olmasın? (Bu arada, Mac OsX’in de Unix tabanlı olduğunu hatırlatayım. Mac OsX için yazılmış programları Linux için uyarlamak Adobe gibi bir firma için zor olmasa gerek…)

Sözün özü: Adobe, Adobe duy sesimizi! İşte bu Linux’a gönül veren Adobe kullanıcılarının ayak sesleri 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir