3G’ye de Adil Kullanım Geliyor

Henüz 3G teknolojisi ile tanışmamışken 3G’nin de adil kullanım sınırına takılacağına dair bilgiler gelmeye başladı. Bugün, Turkcell’in www.meraketmiyormusun.com adresini ziyaret ettiğimde, sağ alttaki “Yasal Metin” bağlantısı dikkatimi çekti. Bir paragraflık “yasal” metnin sonundaki bir cümleyi, daha 3G’yi kullanamadan hevesimizin kursağımızda kalacağına işaret olarak gördüm. İşte o metin:

3G şebekesini kullanmak için, 3G kullanma talebinin Turkcell?e iletilmesi (bireysel abonelerin 3G yazıp 2323?e göndermesi, kurumsal abonelerin şirket yetkililerinin başvurusu), Turkcell tarafından talep sahibine bilgilendirme gitmiş olması gerekmektedir. Turkcell 3G kapsama alanında, 3G uyumlu cihazlarla 3G şebekesini kullanmak gereklidir. Bu koşuldaki aboneler, telefonlarının desteklediği 3G servislerini kullanabilirler. Görüntülü Görüşme başlatabilmek için, aranan abonenin de arayan abone ile aynı koşulları sağlaması gerekmektedir. 3G hizmetlerinden faydalanmaya başlama saati bir hattan diğerine değişiklik gösterebilir. 3G internet hızı, şebeke yoğunluğuna, kullanılan cihaza, bağlanılan siteye göre değişebilir. Adil kullanım politikası doğrultusunda Turkcell, kullanıcıların bağlantı hızlarını düşürebilir. Turkcell 3G bağlantısı kapsama alanına coğrafi koşullara göre değişiklik gösterebilir.

Bu durumda, Turkcell de tıpkı TTNet gibi, istediği zaman “altyapım yetersiz, verebileceğimiz maksimum hız bu” diyebilecek ama kimseye “sen bu tarife için bu kadar ücret ödüyorsun, ben senden sağlayamadığım hizmet için her ay x lira para alıyorum. Madem bu hizmeti veremiyorum, ben sana y lira iade edeyim” demeyecek…

(Bilmeyenler için not: İnternette Adil Kullanım kavramını, ilk olarak TTNet ortaya attı. Kullanıcılara “teoride sınırsız ama pratikte 15GB’la sınırlı” ADSL bağlantı paketlerini pazarlamak için “diğer kullanıcıların internet bağlantı hızlarının düşmesine engel olmak” bahanesiyle, pazarladığı tarife ile maksimum hızda en fazla 15GB veri indirilebileceğini açıkladı. Maksimum hızın “teoride” maksimum olması üzerinde ise pek durulmadı. Tüketicilerin “ama ben 8mbps hızında bağlanamıyorum” şikayetleri ise “altyapının imkan verdiği ölçüde en yüksek hızı kullanıyorsunuz” ifadesi ile yanıtlandı. Hiç kimse, “altyapısı yeterli olmayan” bir şirketin “yeterli olmayan altyapıyı gözardı ederek” yüksek hızlar vaadetmesine itiraz etmemesi ve -ben de dahil olmak üzere- pek çok kişinin paşa paşa söz konusu tarifeye geçmesi ise ancak canım Türkiyem’de yaşanabilecek bir durumdu… Gülümseme)

3 yorum

  1. haydar   •  

    ınanılmaz yahu supermıs ttnet 3g

  2. nerıman   •  

    ttnet supersın gercekten 3 g kampanyasıyla artık goruntulu konusma bıle yapıyorum

  3. sevdalı   •  

    ben kararımı verdim operatörlerden avea yı seçeceğim bana en uygun o bence…hem ttnet kullnıcısı olarak ttnet wifi hizmetini veriyor olmasıda benim için süper…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir